Спеціальні потреби

Янукович і Путін не поставили газової крапки


Київ – Чи отримає Україна від Росії газ по 268,5 доларів за тисячу кубів і яку ціну Київ може заплатити за це? У заявах, які пролунали від українських та російських високопосадовців після вчорашніх домовленостей у Москві є суперечливості та багато недоказаного, що викликає чимало питань. В обмін на що Москва погодилася знизити ціну палива? Упродовж якого терміну діятиме ця ціна? І чи зобов’язують ці домовленості «Газпром» продавати паливо по 268,5 доларів, або ж, як сказав російський президент Володимир Путін, лише «дають можливість?

Доповнення до українсько-російського контракту дає можливість «Газпрому» знизити ціну газу до 268,5 доларів за тисячу кубів. Про це заявив російський президент Володимир Путін.

Це тимчасове рішення. Довготермінові домовленості мають бути, і будуть досягнуті
Володимир Путін
«Газпром» і «Нафтогаз» підписали доповнення, які дають можливість «Газпрому», що він і планує робити, продавати Україні газ за ціною 268,5 доларів за тисячу кубів. Зараз ця ціна близько 400 доларів. Але ми вважаємо, що це тимчасове рішення. Довготермінові домовленості мають бути, і будуть досягнуті».

Утім схоже, що український віце-прем’єр Юрій Бойко не вважає, що це рішення тимчасове. Напередодні він заявив журналістам у Москві, що доповнення до газової угоди діятиме до 2019 року. (Очевидно, що до завершення дії українсько-російських газових угод).

Росія вимагатиме гарантій

Зважаючи на суперечності, українсько-російські домовленості щодо ціни газу ще не завершені, вважає експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут. На його думку, Москва і надалі домагатиметься контролю над українською газотранспортною системою.

Тимчасовий характер визначений тому, що не забезпечені ті умови, які могли б давати більш стійкі гарантії отримання газу по цій ціні
Олександр Нарбут
«Пан Путін казав, що ця ціна тимчасова, – наголошує Нарбут. – Яких об’ємів газу вона стосується, також незрозуміло. Мабуть, тимчасовий характер визначений тому, що не забезпечені ті умови, які могли б давати більш стійкі гарантії отримання газу по цій ціні. А гарантіями можуть бути конструкції, які ми вже бачили на білоруському прикладі. Консорціум – це назва того, що стоїться за цим. А за цим стоять наміри отримати повний і неповоротний контроль за магістральними газопроводами та підземними сховищами газу».

Президент московського Фонду регіональних стратегічних досліджень Марина Лужикова висловлює сумніви, що зараз можна говорити напевне про нову ціну російського газу для України.

«Точно не говориться, що буде така ціна на газ. Думаю, що вони вичікують чим все завершиться. Там потрібно дивитися повністю всю угоду. Цю угоду ніхто не бачив», – каже Лужикова.

«Короткий поводок» для Януковича

Ціну на газ для України знизив саме Володимир Путін, оскільки до останнього у «Газпромі» заявляли, що не робитимуть цього, наголошує Радіо Свобода президент компанії East European Gas Analysis, що у США Михайло Корчомкін. За його словами, ні про яку прозорість не йдеться, а зниження є тимчасовим, оскільки це дозволить Росії тримати Україну «на короткому повідку».

Важливо не те, що виграла Росія, а те, що не отримала Європа. Основною метою Росії було не допустити зближення України з Євросоюзом
Михайло Корчомкін
«Тимчасова знижка у політичному плані набагато вигідніша, ніж зміна контракту, тому що тимчасове зниження цін дозволяє Кремлю тримати Україну на короткому повідку. Як тільки з точки зору Москви Київ почне себе погано поводити, ця знижка миттєво зникне. Тут важливо не те, що виграла Росія, а те, що не отримала Європа. Основною метою Росії було не допустити зближення України з Євросоюзом», – вважає Корчомкін.

Оглядачі також звертають увагу на те, що Путін заявив про продовження переговорного процесу, де одним із ключових питань мають будуть гарантії стабільного транзиту російського газу у Євросоюз, тож очевидно, що доля української ГТС залишається відкритою.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG