Спеціальні потреби

Росія остаточно закриває Україні шлях до ЄС? (Світова преса)


Впливові світові видання в унісон погоджуються у вівторок, що Володимир Путін запропонує цього дня своєму українському колезі Віктору Януковичу фінансовий шлях для виживання його влади. Але далі оглядачі розходяться у тому, на яких умовах Кремль пообіцяє Україні мільярдні кредити. Деякі західні видання не виключають, що ціна буде занадто висока – бо очікувані Віктором Януковичем близько 10 мільярдів доларів кредитів від Москви можуть бути запропоновані «в обмін на стратегічні активи Україні». Це не лише міцно прив’яже Київ до Москви, а й, як прогнозують оглядачі, «загострить геополітичну боротьбу між Росією та ЄС за вплив в Україні».

Впливова The Wall Street Journal цитує міністра закордонних справ Великої Британії Вільяма Гейґа, котрий вважає, що з вибором курсу на Москву Віктор Янукович дав зрозуміти, що «не бажає йти на підписання угоди з ЄС» і тому, як думає головний британський дипломат, справа з Україною та її європейською перспективою знову повертає на «тривалий шлях». Видання також вважає, що сподівання Януковича на «легкі» гроші від Москви, без вимог кардинальних реформ в Україні, як цього вимагає МВФ і ЄС, лише погрішить економічну ситуацію в державі та сприятиме наростанню соціальних протестів.

Лондонська Financial Times інформує з уст українських очільників, зокрема Миколи Азарова, що в Києві очікують сьогодні на нову ціну на газ від Росії, яка має бути не вище від «середньоєвропейської». Газета також наводить слова неназваних очільників влади в Києві про те, що «з Москвою ведуться переговори про кредити, як мінімум у 10 мільярдів доларів, у обмін на продаж Росії стратегічних активів України». Оглядачі газети з Лондона вважають, що такий крок Януковича може ще більше загострити ситуацію, «посилити геополітичну боротьбу між Москвою і ЄС за Україну».

Німецька Die Welt гостро критикує ЄС «за нерішучість» щодо України та вважає, що «у той час, як президент Росії Путін у вівторок зустрічається з Януковичем і буде вести мову про конкретні російські кредити та більш вигідні ціни на російський газ, ЄС лише каже, що хоче залишити двері відкритими для України». Таким чином, резюмує видання, поки що «Путін, ставлячи на погрози, тиск та обіцянки, має у своєму розпорядженні більш довгі важелі впливу, аніж ЄС, і це буде до того часу, поки Євросоюз не прийде тут до спільної думки».

Американська The New York Times нагадує, що нещодавня зустріч президента Януковича з главою Кремля Путіним у Сочі в обстановці таємності та чуток про нібито парафування сторонами угоди про вступ України до Митного союзу з Росією, викликала посилення протестів в Україні. Офіційні особи в Києві пізніше спростовували такі інформації про зустріч у Сочі. Але, як зауважує видання, «будь-яка допомога з Росії неминуче викличе в Україні питання і підозри про те, що Кремль врешті отримає взамін».

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG