Спеціальні потреби

Асоціацію Україна-ЄС може бути врятовано, попри референдум - експерти пояснили як


Коментуючи результати референдуму в Нідерландах з приводу Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, західні експерти звертають увагу на те, що волевиявлення голландців не означає, що на зближенні України з Європою поставлено хрест.

"Як і у випадку із Лісабонським договором (базова угода щодо принципів функціонування ЄС підлягала ратифікації національними парламентами країн ЄС- прим. ГА) можемо говорити, що розширення ЄС еліті подобається більше, ніж громадянам країн-членів", - пише Емма Ешфорд, дослідниця дослідницького центру CATO Institute (США).

"Я думаю, що лідерів ЄС більше турбує те, який прецедент голландський референдум створює для майбутнього Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства (TTIP - запланована угода між ЄС та США - прим. ГА) , а не його вплив на Угоду про вільну тогівлю з Україною, бо остання буде реалізовуватись, як заплановано", - пише викладач Королівського коледжу у Лондоні, Олександр Кларксон.

"Угоду про асоціацію між ЄС та Україною ймовірно буде врятовано додаванням кількох пунктів та умов, які стосуватимуться власне Нідерландів до ратифікаційного інструменту, який голландський уряд має передати Брюсселю. Прем'єр-міністрю Рютте може також попросити Європейську раду оприлюднити заяву усіх 28 країн-членів, яка наголосить на очевидному, а саме що Угода про асоціацію не означає членства для України у ЄС", - пише Ян Тегау, директор аналітичного центру Carnegie Europe.

Експерт також наголошує, що Угода про вільну торгівлю між Україною та ЄС (DCFTA) взагалі не залежить від результатів референдуму, бо її доля залежить від отримання більшості (qualified majority) на виборах у ЄС.

"Референдум найбільше вплине на внутрішню політику у Голландії та потенційно в інших країнах Європи, де організовані групи активістів тепер рішучіше втручатись в дискусію навколо будь-яких питань та просувати власний порядок денний. Пряма демократія знову принесла результат обернений до того, який обіцяла: менше демократії, менше підзвітності, менше притомних публічних обговорень з приводу важливих проблем", - пише Тегау у пості на Facebook.

"Голландський референдум щодо України вказав на ще одну проблемну ділянку на стику національної державності та загальноєвропейських структур в ЄС", - пише Сінан Улген, голова турецького аналітичного центру EDAM та дослідник Carnegie Europe.

"Іронія. Вчорашній референдум це дарунок Росії, яка майже напевно надала ракету, яка збила літак рейсу #MH17 та вбила 200 громадян Голландії", - пише колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, дослідник аналітичного центру Brookings Institution.

"Голландці не просто виявили незадоволення ЄС, вони показали, що не хочуть підтримувати Україну", - вважає впливовий політичний оглядач Леонід Бершидський.

Дивіться також: Генсек НАТО розповів про найбільше посилення з часу «холодної війни»

Генсек НАТО розповів про найбільше посилення з часу «холодної війни». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

XS
SM
MD
LG