Спеціальні потреби

Що штовхає молодь до екстремізму?


Що штовхає молодь до екстремізму?
Що штовхає молодь до екстремізму?

Яким чином законослухняний громадянин перетворюється на терориста? Колишній федеральний прокурор Кен Баллен протягом п'яти років намагався знайти відповідь на це питання. Результатом стала книга «Закохані терористи: реальні життя ісламських радикалів».

За словами Баллена, спочатку він задумав провести дослідницький проект у рамках заснованої ним організації «Terror-Free Tomorrow» («Майбутнє без терору»); члени цієї групи проводили опитування і обробляли відповіді, а сам він багато їздив і розмовляв з молодими радикалами.

«Найбільш вражаючим для мене стало те, що багато з них розкривалися переді мною, розповідали про своє життя, про те, як вони прийшли до радикальних ідей і захопилися ними, а потім, в більшості випадків, про те, чому вони в них розчарувалися», – говорить автор.

Зі ста молодих людей, з якими зустрічався Баллен, шестеро стали героями його книги:

«Неможливо сказати, що вони представляють радикалів усього світу, це не так. Але мені здається, їх долі цілком достовірно відображають шляхи, якими люди приходять до джихаду».

Автор каже, що зв'язок між розказаними в книзі історіями відображений в її назві:

«Це – історії про людей, більшість з яких не можуть знайти кохання. І відчай, породжений нездатністю відчути зв'язок з іншою людиною штовхає їх до радикалізму».

Один з героїв книги – Абдулла Джілані. Його історія під заголовком «Джихад Ромео і Джульєтти». Цей юнак із Саудівської Аравії полюбив дівчину на ім'я Марьям, але не зміг на ній одружитися, розповідає Баллен:

«Батько розраховував отримати за неї гарне придане – 30 тисяч доларів. У Абдулли не було таких грошей, йому вдалося зібрати лише 8 тисяч. І батько Марьям видав її заміж за чоловіка втричі старшого. Вона, вимушена проти волі віддатися цій людині, відчувала себе глибоко приниженою. А невтішний Абдулла вирішив відправитися на священну війну і померти в ім'я Аллаха, щоб возз'єднатися зі своєю коханою в раю. Так він потрапив до Іраку».

Ахмад Альшайя теж вирушив до Іраку із Саудівської Аравії. Він каже, що на його рішення вплинули складні відносини з батьком:

«За все своє життя юнак не зустрів і не бачив обличчя жодної жінки крім своїх родичок. Американська медсестра, яка доглядала за ним у в'язниці Абу-Грейб, стала першою жінкою в його житті, на яку він міг дивитися. Вона пробудила в ньому інтерес до прекрасної статі і навіть теплі почуття до американців. Це пом'якшило його душу».

Баллен розмовляв з Ахмадом у реабілітаційному центрі для колишніх джихадистів. Ахмад потрапив в Абу-Грейб, випадково виживши після теракту. Вирушаючи на завдання, він не знав, що йому уготована роль смертника. Він і двоє його товаришів повинні були підірвати заміновану автоцистерну. Однак ті двоє встигли вистрибнути з машини за кілька секунд до вибуху, в результаті якого загинули вісім осіб, а Ахмад був серйозно поранений. Цей досвід змусив юнака подивитися на речі по-іншому. Тепер він намагається застерегти інших молодих людей від повторення власних помилок.

У книзі Баллен постає історія Зедді, професійного пакистанського підпільника, який виявив, що терористичні організації так само схильні до корупції, як і всі інші.

На думку автора, щоб боротися з терористами, необхідно насамперед зрозуміти, що це за люди і як вони мислять:

«Мені здається, у наш час соціальні зміни виходять від людей, готових проявляти толерантність у своїй вірі – не залежно чи це іслам, християнство, іудаїзм чи індуїзм. Вони перестають вважати правими лише себе. Багато людей можуть змінитися шляхом діалогу і спілкування один з одним. Ще один важливий аспект – викриття суцільної корупції всередині радикальних рухів».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG