Спеціальні потреби

Верховна Рада призначила дату місцевих виборів


Верховна Рада призначила дату місцевих виборів
Верховна Рада призначила дату місцевих виборів

Верховна Рада України призначила дату проведення місцевих виборів. Вони відбудуться рівно за чотири місяці - 31 жовтня 2010 року. Так само парламент попередньо схвалив правила, за якими обиратимуть депутатів міських, сільських, районних та обласних рад. Парламентська більшість прогнозовано відкинула альтернативні законопроекти і проголосувала за варіант, розроблений «Партією регіонів».

Найбільша парламентська фракція пропонує декілька новацій, які автори називають важливими. Вибори відбудуться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою. На рівні сільрад взагалі пропонують скасувати партійні списки. Це поверне виборцям змогу голосувати за особистостей, переконаний автор законопроекту «регіонал» Олександр Єфремов:

«Кожен депутат, який обирається, буде безпосередньо пов'язаний із своїми виборцями і буде відповідати тільки перед ними. Нарешті ми ліквідуємо інститут закріпачення депутатів – інститут імперативного мандату. Ми розробили такий законопроект, щоб будь-який мешканець села, селища, міста знав прізвища усіх кандидатів своєї ради, оскільки громадяни будуть голосувати не за назву партії, а за конкретного депутата», - заявив Єфремов.

Чи не найбільше дискусій викликала пропозиція «регіоналів» відсторонити від участі в перегонах так звані «іменні блоки», тобто міжпартійні об'єднання, які носять ім'я лідера. Брати участь у місцевих виборах і висувати кандидатів мають лише політичні партії. В цьому є логіка, пояснює депутат Вадим Колесниченко:

«Висування в міські і обласні ради тільки від політичних партій дозволить завершити політичне структурування нашого суспільства і відкинути ту ганебну практику, коли люди об'єднувалися в різні так звані іменні блоки, говорячи про те, що політиці потрібні нові обличчя, дискредитували вибір громади та йшли на нові вибори під новими гаслами, але ті ж самі люди».

В Партії регіонів особливо не приховують, що основною мішенню цієї норми є Блок Юлії Тимошенко. Адже високі відсотки на виборах списки від цієї політичної сили нерідко отримували завдяки авторитету лідера.

В Блокові Юлії Тимошенко вже схарактеризували пропонований опонентами закон кроком у минуле. Народний депутат Микола Томенко назвав нові правила проведення виборів до органів місцевого самоврядування «ренесансом радянської моделі створення у радах більшості з блоку Партії регіонів та безпартійних».

«Автори нової виборчої моделі чітко фіксують такі правила гри, за якими, під тиском місцевої виконавчої влади та правоохоронних органів, навіть без грошей і посад, як це прийнято у Верховній Раді, можна залучати до більшості депутатів, що пройдуть від інших політичних партій, як в мажоритарній, так і в партійній частинах», - відзначив Томенко.

Проект закону також обмежує право висунути своїх кандидатів місцеві осередки партій, термін реєстрації яких не перевищує одного року – а це бар'єр для оновлення кадрів у місцевих радах, додає Томенко.

Істина, як завжди, лежить десь посередині, пояснює керівник «Центру дослідження регіональної політики» Олександр Хоруженко. Позитивним він називає те, що місцеві вибори взагалі відбудуться. Адже існувала реальна загроза всупереч Конституції їх перенесення на наступний рік. Експерт погоджується, що повернення мажоритарної системи (коли виборці голосуватимуть не за політичні партії, а за їхніх висуванців) означатиме посилення ролі так званого адмінресурсу. Найбільше вигоди з цього отримає правляча коаліція, переконаний Хоруженко:

«Адмінресурс буде спрямовуватися першу чергу на тих кандидатах, які нелояльні до влади. Вона вже сформувала владну вертикаль – повністю контролюється прокуратура, суди, державні адміністрації. Всі працюють в одному напрямку. Для опозиції, особливо це стосується голів обласних центрів і великих міст, буде дуже важко в цій ситуації. Багато мерів, з якими я спілкуюся, побоюються, що їм просто не дозволять зареєструватися в територіальних виборчих комісіях», - каже експерт.

Втім, Хоруженко додає, що нові правила навряд чи стануть перешкодою для основних політичних гравців для участі у виборах. «Я не думаю, що цей закон змінить розклад симпатій і антипатій на місцевому рівні. Люди голосуватимуть за ті політичні сили, яким вони симпатизують і за їхніх кандидатів».

Оглядачі не виключають, що деякі з суперечливих норм будуть відкореговані на догоду партнерам із правлячої коаліції. Адже спікер парламенту і лідер блоку Володимир Литвин також висловлював незгоду із забороною брати участь у місцевих виборах іменним блокам.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG