Спеціальні потреби

Актуально

Путін: Росія перемогла б у війні і без України

Володимир Путін

Чергова антиукраїнська заява Володимира Путіна збурила інформаційний простір. Прем’єр-міністр Російської Федерації запропонував несподіване трактування внеску України в перемогу у війні з нацистською Німеччиною. За Путіним, внесок був необов’язковим – цю війну Росія виграла б і без нас.

Теза прозвучала під час традиційного щорічного спілкування прем’єра в прямому ефірі з громадянами Росії. Коментуючи слова глядача, який запитав про «спільну перемогу, яка була б неможлива, якби не було єдиної країни – Радянського Союзу», Путін заперечив:

«Тепер з приводу наших відносин з Україною. Я дозволю собі з вами не погодитись, коли ви зараз сказали, що якби ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одно перемогли б, тому що ми – країна переможців», – пояснив очільник російського уряду.

Путін навів статистику, згідно з якою, як він сказав, найбільших втрат у Другій світовій війні зазнала саме Росія – понад 70%. «Це означає, що війну виграно – не хочу нікого образити – за рахунок індустріальних ресурсів Російської Федерації», – підкреслив російський прем’єр. Як він додав, «Це історичний факт, це все в документах».

Окрім екскурсів у минуле, Путін під час спілкування в прямому ефірі з росіянами торкнувся також планів на майбутнє. Присутність України у спільному майбутньому бажана: за словами російського прем’єра, Україні пішло б на користь приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, а відтак і до Єдиного економічного простору (ЄЕП).

«Якщо в тій чи іншій формі відбудеться приєднання України до цих інтеграційних процесів, то це буде потужним, важливим поштовхом до збереження цілих галузей економіки України», – стверджує Путін.

При цьому він поскаржився на те, що вироблені в Україні труби сьогодні складають головну конкуренцію російським. «Що стосується імпорту, то основний конкурент – це трубна металургійна промисловість України», – сказав російський прем’єр. Долати цю конкуренцію Росія збирається запровадженням з 2011 року нового мита на імпорт труб українського виробництва.

А тим часом «українські тези» промови Путіна викликали в Україні цілий спектр емоцій: одні обурюються, інші крутять пальцем біля скроні.

Політолог Володимир Цибулько радить не дивуватись. Як нагадує він, прем’єр Путін колись уже заявляв, що Україна не держава, а іншим разом нарахував в Україні 17 мільйонів росіян, переплутавши мільйони з відсотками.

«Путін володіє історичним матеріалом тільки в необхідному йому обсязі. Тобто для того, щоб нав’язати власну позицію, а не для того, аби встановити істину. Що вдієш – Україна залишається політичним больовим фантомом для радянської свідомості. А Путін саме є носій радянської свідомості. І нинішній російський істеблішмент культивує цю свідомість – незважаючи на те, що зовнішньополітичні обставини, загальний рух історії вже давно її поховав. Радянська свідомість виявилась не просто неконкурентною, -- вона виявилась тупиковою гілкою розвитку. І такі лідери, як Путін, ведуть Росію в цей тупик, в оцю безвихідь, -- ще й видають це як якусь суттєву перевагу, національну особливість і світову місію Росії», – співчуває Цибулько.

Натомість політолог Олександр Палій обурюється й нагадує офіційну статистику: українці становили в Радянській армії другу за чисельністю національну групу:

«Що стосується можливої, нібито, перемоги Росії у війні проти фашистської Німеччини без України, то я хотів би звернути увагу на те, що у Другій світовій війні на боці СРСР брало участь близко 7 мільйонів українців. Тому я впевнений, що без участі у війні України німці, швидше за все, дійшли б до Уралу. Для мене це абсолютно очевидно, оскільки якби забрати ці 7 мільйонів українців з Радянської армії, вона протрималася б значно менший час.

Крім того, якщо Росія вважає, що вона може без України перемагати на всіх фронтах, то нехай би формувала Митний союз і Єдиний економічний простір сама. Нехай спробувала б досягти хоч якихось успіхів та відчутних результатів. Так ні ж – ми бачимо, навпаки, що Росія всіляко підмовляє, втягує Україну в участь у цих інтеграційних об’єднаннях. Очевидно, що самій, без України, їй чогось бракує – хоч ця ситуація значно простіша за Другу світову війну», -- каже Палій.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань називає заяву Путіна провокацією:

«Якби ми мали дійсно українську владу, то вона б повинна була якось на це відреагувати. Можна було б знайти форму і висловитися з цього приводу. Тому що ця заява Путіна є просто образливою, вона свідчить про таке собі імперське, месіанське розуміння історії. А крім того, вона настільки іде всупереч із загальновідомими фактами, що я назвав би її заявою або фальсифікатора, або провокатора.

Єдине, що є в позитиві, – що такі відерті заяви розкривають справжні плани, справжнє обличчя російського керівництва. Вони настільки одіозні, що матимуть зворотний ефект. Це з тієї ж серії, як Путін двічі поздоровляв Януковича з перемогою на президентських виборах», -- сказав професор Гарань Голосу Америки.

Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG