Спеціальні потреби

В Україні говорять про можливі провокації РФ на ЗАЕС, в США називають дії Росії "верхом безвідповідальності"


Фото: військовий з нашивкою російського прапора на уніформі, патрулює ЗАЕС, 4 серпня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко
Фото: військовий з нашивкою російського прапора на уніформі, патрулює ЗАЕС, 4 серпня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко

Росія готує напад "під чужим прапором" на ЗАЕС, щоб потім звинуватити в цьому Україну, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.

В Україні попереджають, що російські сили можуть готувати інциденти на ЗАЕС вже цієї п'ятниці.
«Окупанти оголосили несподіваний «вихідний» на Запорізькій атомній станції. 19 серпня на ЗАЕС буде знаходитись тільки оперативний персонал. Всім іншим співробітникам вхід буде закрито, - повідомило Головне управління розвідки України в дописі в Telegram. - Також відомо, що представники росатому, які останнім часом постійно перебували на станції, терміново залишили територію об’єкту».

Російські сили найближчим часом планують зупинити працюючі енергоблоки та відключити їх від ліній зв‘язку видачі потужності в українську енергосистему, вважають в "Енергоатомі". Про це українська атомна компанія повідомила у п'ятницю в Telegram.

В мережі з'явились відео військових вантажівок на території АЕС. Росія заперечує, що вона використовує станцію як щит для захисту від контрнападів.

Коментуючи повідомлення української сторони про можливі провокації на ЗАЕС вже в п'ятницю, в Держдепі США зауважили, що такі провокації відповідають минулим діям Росії, яка вже раніше проводила операції "під чужим прапором" і назвали "верхом безвідповідальності" російські військові операції на станції та навколо неї. Про це заявив речник Дреждепу Нед Прайс під ча брифінгу у четвер.

"Сполучені Штати продовжує глибоко турбувати, те що Росія захопила військовим чином і продовжує конролювати Запорізьку АЕС, - заявив Прайс. - Міжнародна агенція з атомної енергії амє якомога швидше отримати доступ до ЗАЕС якомога швидше таким чином, який поважає суверенітет України і допомагає забезпечити безпеку станції та нагляд за ядерним матеріалом".

"Брутальність стала ознакою російської війни проти України, - додав Прайс. - Сполучені Штати знають про повідомлення, що російські військові порушували права і застосовували примус до представників персоналу ЗАЕС. Ми вітаємо українську владу та операторів за їхню відданість ядерній бузпеці у ці часи випробувань".

США привітали готовність МАГАТЕ надіслати місію на ЗАЕС а також те, що запрошення для такої місії озвучив український президент Володимир Зеленський.

Безпека ЗАЕС була одним із основних питань, які обговорював Зеленський з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішом та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом під час зустрічі у Львовві в четвер.

Гутерріш під час спілкування із представниками медіа у Львові в четвер, 18 серпня, заявив, що Запорізька атомна станція має бути демілітаризованою, а вся військова техніка та військові мусять бути виведені зі станції.

«Здоровий глузд має переважати, щоб уникати будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу фізичну цілісність, безпеку атомної станції. Об’єкт не можна використовувати як частину будь-якої військової операції», - заявив Антоніу Гутерріш.

За словами генсека ООН, потрібна домовленість, щоб відновити статус Запорізької АЕС як суто цивільного об'єкта інфраструктури та забезпечити безпеку регіону.

«У тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що ми маємо в Україні матеріально-технічне забезпечення та безпековий потенціал для підтримки будь-якої місії МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва за умови домовленості Росії та України», - заявив Гутерріш.

Генсек ООН наполягає на тому, що військову техніку та військових необхідно вивести зі станції.

«Необхідно уникати подальшого розгортання сил або техніки на місці. Територію необхідно демілітаризувати. Треба сказати, як є – будь-яка потенційна шкода Запоріжжю – це самогубство», - заявив Антоніу Гутерріш.

Дивіться також: Інтерв'ю з міністеркою енергетики США

XS
SM
MD
LG