Спеціальні потреби

Війна в Україні – одна з основних тем щорічної промови президента «Про стан держави»


Президент США Джо Байден
Президент США Джо Байден

Перші дванадцять хвилин промови американського президента «Про стан держави» були присвячені війні, яку Росія розв’язала проти України. Така увага на війні в іншій країні, в якій США не беруть прямої участі, є безпрецедентною - президенти США використовують звернення перед обома палатами Конгресу, щоб наголосити на своїх пріоритетах внутрішнього порядку денного та представити свої законодавчі ініціативи.

Найважливішою стала заява Байдена про те, що США приєднуються до союзників у закритті американського повітряного простору для усіх російських рейсів з метою подальшої ізоляції російського режиму та тиску на російську економіку.

«Разом із нашими союзниками ми застосовуємо потужні економічні санкції. Ми відсікаємо найбільші російські банки від міжнародної фінансової системи. Оскільки ми не дозволяємо центральному банку Росії захищати російський рубль, це робить «військовий фонд» Путіна вартістю 630 мільярдів доларів нікчемним. Ми перекриваємо доступ Росії до технологій, які підірвуть її економічну силу та послаблять її армію на наступні роки», - заявив президент.

Джо Байден особисто звернувся й до російських олігархів, які підтримують неспровоковану війну, яку Путін розв’язав проти України.

«Сьогодні ввечері я звертаюся до російських олігархів і корумпованих лідерів, які вкрали мільярди доларів з цього насильницького режиму - цього більше не буде. Міністерство юстиції США збирає спеціальну робочу групу для розслідування злочинів російських олігархів. Ми приєднуємося до наших європейських союзників, щоб знайти та заарештувати ваші яхти, розкішні апартаменти, ваші приватні літаки».

У той же час, аби пом’якшити наслідки цих заходів для американських громадян, президент оголосив, що США, у співпраці із 30 іншими країнами випустять на ринок 60 мільйонів барелів нафти із запасів, що має стримати зростання світових цін на нафту.

«Америка очолить ці зусилля, випустивши 30 мільйонів барелів із нашого власного стратегічного нафтового резерву. І ми готові зробити більше, якщо буде потрібно, об’єднавшись із нашими союзниками», - сказав він.

Також він наголосив про збільшення військової, фінансової та гуманітарної допомоги Україні.

«Разом із нашими союзниками ми надаємо підтримку українцям у їхній боротьбі за свободу: військову допомогу, економічну допомогу, гуманітарну допомогу. Ми надаємо більше мільярда доларів прямої допомоги Україні, і ми продовжимо допомагати українському народу, який захищає свою країну, і ми допоможемо полегшити їхні страждання», - пообіцяв президент.

Ще на початку промови Байден підкреслив, що війна Путіна була спланованою, а дипломатичні переговори – нещирими.

«Війна Путіна була навмисною і неспровокованою. Він відкидав зусилля в дипломатії. Він думав, що Захід і НАТО не дадуть відповіді».

Президент США заявив, що Путін прорахувався, намагаючись роз’єднати світ, та висловив захоплення мужністю українського народу.

«Шість днів тому російський президент Володимир Путін спробував похитнути основи вільного світу. Він думав, що світ буде прогинатися під його тиском. Але він сильно прорахувався. Він думав, що може увірватись в Україну і світ перевернеться. Натомість, він наштовхнувся на стіну сили, якої ніколи не очікував і не уявляв. Він зустрів український народ. Від Президента Зеленського і до кожного українця - своєю безстрашністю, своєю мужністю, рішучістю вони надихають світ. Громадяни, які блокують своїм тілом танки. Усі, від студентів до пенсіонерів та викладачів перетворились на солдатів, які захищають рідну землю».

У той же час президент підкреслив, що США не будуть вступати у прямий військовий конфлікт із Росією в Україні і збройні сили США йдуть до Європи, щоб захистити союзників у випадку, якщо Путін продовжуватимемо рух на Захід.

«Як я чітко сказав, Сполучені Штати та наші союзники будуть захищати кожен дюйм території країн НАТО з повною силою нашої колективної сили. Українці відбиваються з чистою мужністю. Але наступні кілька днів, тижні, місяці будуть важкими для них. Путін розв'язав насильство і хаос. Але хоча він може досягти успіху на полі бою, він буде платити високу ціну в довгостроковій перспективі», - заявив Байден.

Із промовою у відповідь від республіканців виступила губернаторка штату Айова Кім Рейнолдс, яка висловила підтримку України, але поклала частину провини за початок російської агресії на Адміністрацію Байдена.

«Усі американці мають бути єдиними в солідарності з хоробрим народом України, який мужньо захищає свою країну від тиранії Путіна, борючись за свою свободу. Але ми не повинні ігнорувати, що трапилося напередодні вторгнення Путіна, - скасування санкцій щодо російських трубопроводів одночасно із ліквідацією вітчизняного виробництва».

Під час промови Байдена, гостею першою леді США була посолка України в США Оксана Маркарова, яку двічі вітали оплесками в Конгресі.

«Вона яскрава, вона сильна, вона рішуча», - сказав Байден про Маркарову. "Ми, Сполучені Штати Америки, підтримуємо український народ».

Вибір гостей першої леді традиційно покликаний продемонструвати пріоритети Білого дому. Серед гостей була також Френсіс Гауген, викривачка соцмережі Facebook, яка звинуватила компанію у свідомому небажанні боротись проти дезінформації та мови ненависті. На знак підтримки українського народу Перша леді мала на рукаві сукні вишиту аплікацію соняшника.

Більшість членів обох Палат Конгресу, представники як Республіканської, так й Демократичної партії, мали на одязі жовто-блакитні стрічки, які перед початком заходу роздав конгресмен-демократ, що представляє Чикаго, Майк Квіґлі, повідомила його прес-служба. За словами конгресмена, що цитується у заяві, це робиться не лише з тим, щоб продемонструвати підтримку Україні, а й готовність Конгресу до наступних кроків Адміністрації з допомоги.

«Ця невелика демонстрація має на меті продемонструвати Президенту та всьому світу, що Конгрес є готовим і активним партнером у наданні ще більшої військової, гуманітарної та фінансової допомоги українцям та їхньому уряду».

Крім ситуації в Україні, Байден, серед іншого, підкреслив досягнення своєї адміністрації, такі як національна програма вакцинації від Covid-19, звернувся до проблем нелегальної імміграції і доступу до зброї у США та представив свою кандидатку у судді Верховного суду.

Трансляція промови:

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG