Спеціальні потреби

Захищати народ України, будувати економіку та наголошувати на позитиві, - Зеленському радить експерт зі США


Професор Національного оборонного університету – Доктор Спенсер Мередіт Третій
Професор Національного оборонного університету – Доктор Спенсер Мередіт Третій

Як новій адміністрації президента правильно будувати відносини із західними колегами, як саме Україні протистояти російській гібридній війні та як у цьому можуть допомогти США. Про це в інтерв’ю журналістці Голосу Америки Марії Прус розповів професор Національного оборонного університету – Доктор Спенсер Мередіт Третій, експерт із спецоперацій у гібридній війні.

Марія Прус: Що б ви радили новообраному президенту Зеленському?

Його головний обов’язок як голови держави, наскільки я розумію українську конституцію, - це захищати народ України. Тож коли на території держави активний військовий конфлікт, коли частина території незаконно анексована, з мого досвіду роботи із вирішенням конфліктів, спочатку краще – вичікувати, ніж іти на контакт. Я не говорю від імені американського уряду, це моя позиція як науковця. Але, якби я радив політику у такій ситуації, я б радив почекати, аніж робити перший крок, бо це свідчило б про певну гнучкість. А зараз у України небагато можливостей проявити гнучкість. Тому що на кону – її виживання. З погляду стратегічного комунікування, якби я був радником новообраного президента, я б порадив перш за все запевнити людей, що він представляє весь народ, країну, суспільство. Лише після того можна зайняти позицію оборонної сили чи вступати в контакт із супротивником.

МП: Які, на вашу думку, вразливі сторони у російської стратегії?

Росія – це не звичайна країна. На мою думку, це – мафіозна країна. Але також – це імперія, яка хоче збільшуватись. Це у ДНК Росії. Уявіть собі це як шахівницю. На мою думку, Путін розмістив в Україні свою королеву. Але у нього ще є тури, коні, слони та пішаки. Частина з них приходить час від часу захищати королеву, все це пов’язано. Тож те, що ми бачимо в Україні, ми бачимо й в інших місцях. І скоріш за все те, що ми бачимо в Україні, ми побачимо й у США. Звісно, у Західній Європі та в Америці буде інший підхід. Ми бачимо активні заходи політичної боротьби, які шукають вразливі сторони й можливість їх використати. І демократії властива вразлива сторона – це те, що у суспільстві існують різні думки. Тож вони хочуть через соцмедіа зіштовхнути одну групу людей з певною позицією – з іншими.

Наскільки я розумію, найбільший страх Росії – це не напад з боку НАТО. НАТО – реактивна сила, Альянс відповідає на агресію. Він може розширюватись, але не прагне завойовувати. У Кремлі, думаю, це розуміють. Там найбільше бояться того, що НАТО покаже величезні слабкі сторони Росії. Одна з них – це демографічна бомба уповільненої дії. За прогнозами, до 2050 року там залишиться третина нації. Також є економічні проблеми, залежність від продажу енергоносіїв. Говорячи про ці слабкості, США можуть дуже допомогти Україні в її стратегічній комунікації.

МП: А які переваги має Україна?

Існують численні переваги. Життя в Україні, здебільшого, краще, ніж у Росії. Життя поза межами Донбасу краще, ніж на Донбасі. І в Криму, як свідчать звіти, життя не такий рай, як каже Путін. Україна може це запропонувати. Саме тут повинні співпрацювати уряд, приватні компанії та громадянські активісти, щоб створити одну широку платформу.

Дуже важливо робити наголос на гарних речах, які є в Україні. Існує величезний нереалізований потенціал – високоосвічені люди, дуже суспільство, мотивоване побудувати власне незалежне демократичне майбутнє – в енергетиці чи промисловості. Останні дані свідчать про справжнє економічне зростання у певних галузях.

МП: Що, на вашу думку, має робити американська сторона?

Частина того, чим ми є як суспільство, полягає у допомозі молодим націям у розбудові демократії. Я б радив заохочувати міжнародні інвестиції в певні індустрії, де українці вже показали силу. Існує величезний капітал з погляду високоосвічених людей і сильного підприємницького духу. Україна доводить правдивість приказки: Нужда - матір винахідливості. Тож США, думаю, повинні спонукати прямі інвестиції на місцевому рівні – для малого й середнього бізнесу. Крім того – спільні проекти із партнерами в ЄС і НАТО.

Дивіться також: Як новій адміністрації українського президента будувати відносини з Заходом? Ексклюзивне інтерв'ю з експертом. Відео

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG