Спеціальні потреби

Польща побудує “Східний щит” для нагляду і зміцнення оборони вздовж кордонів з Росією та Білоруссю. Детально


Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, начальник Генштабу Збройних сил Польщі генерал Вєслав Кукула та заступник міністра оборони Цезарі Томчик говорять про програму посилення оборони східного флангу НАТО, 27 травня 2024 р. (ФОто: AP Photo/Czarek Sokolowski)
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, начальник Генштабу Збройних сил Польщі генерал Вєслав Кукула та заступник міністра оборони Цезарі Томчик говорять про програму посилення оборони східного флангу НАТО, 27 травня 2024 р. (ФОто: AP Photo/Czarek Sokolowski)

Міністерство оборони Польщі оприлюднило 27 травня деталі плану під назвою “Східний щит” зі зміцнення оборони й нагляду вздовж усього східного кордону країни з Росією та Білоруссю довжиною приблизно 700 км, повідомляє агентство Reuters.

Це найбільша операція зі зміцнення східного кордону Польщі, східного флангу НАТО, з 1945 року
Владислав Косіняк-Камиш

План загальною вартістю 2,55 мільярда доларів включає будівництво фортифікаційних споруд, вузлів і телекомунікаційних систем у координації з іншими союзниками НАТО на східному кордоні блоку – Фінляндією, Естонією, Латвією та Литвою – з метою посилення спостереження за безпілотниками та сухопутного військового захисту.

“Мета щита полягає в тому, щоб захистити територію Польщі, перешкодити мобільності військ нашого супротивника, одночасно полегшуючи таку мобільність для наших власних військ і захищаючи цивільне населення”, — сказав міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш на пресконференції.

Очікується, що польський уряд почне виділяти гроші на здійснення заходів за планом у першому кварталі 2025 року, а весь комплекс робіт буде завершено до 2028 року. Польща сподівається залучити кошти ЄС для деяких проєктів.

“Це одна комплексна система дій оборони й стримування. Вона об'єднує системи доступу, але ми також закупимо і впровадимо сучасні системи боротьби з безпілотниками й системи розвідки”, - додав Косіняк-Камиш.

“Це найбільша операція зі зміцнення східного кордону Польщі, східного флангу НАТО, з 1945 року”, — зазначив він.

Після того як Білорусь, як нагадує Reuters, відкрила туристичні агенції на Близькому Сході й почала пропонувати новий неофіційний маршрут до Європи, починаючи з 2021 року до польсько-білоруського кордону почала прибувати велика кількість нелегальних мігрантів, які намагалися потрапити до ЄС.

У відповідь попередній уряд Польщі побудував паркан на польсько-білоруському кордоні довжиною понад 180 км і висотою 5,5 метрів для захисту від нелегальної міграції. Його доповнює система камер і датчиків, які контролюють кордон.

Намагаючись впоратись з подібною проблемою, уряди балтійських країн на Фінляндії закрили усі наземні пункти пропуску на кордоні з Росією.

Тим часом президент Естонії Алар Каріс, виступаючи разом зі своїм фінським колегою Александером Стаббом в Таллінні 27 травня, заявив, що російські гібридні атаки, ймовірно, триватимуть, однак обидві країни готові до такого розвитку подій.

“Але це не означає, що ми спостерігаємо за всім і дозволяємо всьому відбуватися. Нагадаю, що естонсько-фінський кордон з Росією є також зовнішнім кордоном Європейського Союзу, і ми можемо наголошувати на цьому, коли нам потрібно буде просити ЄС про допомогу для зміцнення кордону”, — наводить слова Каріса естонське видання ERR.ee.

Раніше Литва заявила, що шість країн НАТО, які межують з Росією – Литва, Латвія, Естонія, Польща, Фінляндія та Норвегія – планують побудувати “стіну безпілотників”, щоб захистити свої кордони від “провокацій” з боку Москви.

“Це абсолютно нова річ, стіна безпілотників, що тягнеться від Норвегії до Польщі, і її мета полягає в тому, щоб використовувати безпілотники та інші технології для захисту наших кордонів”, — заявила міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте, яку цитує агентство AFP.

Білотайте не надала деталей щодо термінів запровадження вказаних заходів.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG