Спеціальні потреби

Польща відновить транзит українського зерна, посиливши перевірки


Зерносховище у Хмельницькій області, Україна, 19 квітня 2023 року. REUTERS/Gleb Garanich
Зерносховище у Хмельницькій області, Україна, 19 квітня 2023 року. REUTERS/Gleb Garanich

Українські міністри ведуть перемовини з європейськими колегами стосовно загострення ситуації довкола імпорту продукції з України і транзиту українського зерна територією Європи. Досягнуто певних домовленостей з Польщею та Румунією.

Транзит української агропродукції, зокрема зерна, через територію Польщі розблокують 21 квітня. Про такі результати перемовин повідомила віце-прем’єр-міністерка, міністерка економіки України Юлія Свириденко. Перевірки стежитимуть, щоб зерно не осідало у Європі, створюючи конкуренцію місцевим фермерам через свою значно нижчу від європейської вартість.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський своєю чергою заявив, що “Румунія не ставить під сумнів транзит української сільськогосподарської продукції до румунських портів”.

Зі сторони Європейської комісії пролунала критика заборони імпорту агропродукції з України, яку в односторонньому порядку запровадили кілька країн Центральної Європи.

Також у Єврокомісії заявили, що вживатимуть надзвичайних «запобіжних заходів» щодо подальшого транзиту та імпорту української пшениці, кукурудзи, насіння соняшнику та ріпаку, - інформує агенція Reuters.

Як відомо, Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія та Словаччина подавали спільного листа до Єврокомісії через проблеми з експортом українського зерна.

Як повідомляв Голос Америки, Польща оголошувала намір заборонити імпорт зерна, меду та інших продуктів харчування з України. Уряд мав намір таким рішенням захистити польський аграрний сектор від української дешевшої продукції. Крім того, за повідомленням агенції Reuters, імпорт меду та певних м’ясних продуктів на додаток до зерна з України заборонила і Угорщина. Обмеження ввела і Словаччина.

«Ми були змушені закрити кордон, тому що ЄС заплющив очі на великі обсяги зерна, яке тече до Польщі, але в той же час ми продовжували переговори з Україною про те, як забезпечити транзит, але з гарантією, що зерно не застрягне в Польщі, і нам вдалося знайти рішення», – цитує Reuters міністра сільського господарства Польщі Роберта Телуса.

У відповідь на вимоги польської сторони, українські експортери обіцяють дотримуватися умов домовленостей про транзит зерна, запевнила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Як повідомляв Голос Америки, проблеми з транспортуванням українського зерна до кінцевих пунктів призначення у Східній Європі та Африці спричинені діями Росії. Понад 50 кораблів чекають у протоці Босфор на дозвіл відправитися в українські порти, щоб завантажити зерно, яке піде на харчування тих, хто його потребує, - цитував Голос Америки заяву посолки США в Україні Бріждит Брінк.

Вона звинуватила Росію в тому, що та намагається "задушити українську економіку і сповільнити потік продовольства замість того, щоб дотримуватися умов угоди".

Посадовиця нагадала, що в березні в рамках ініціативи "Зерно з України" та за сприяння USAID до Ємену відправився вантаж пшениці. Поставка, профінансована Іспанією та Францією, “надасть можливість нагодувати 4 мільйони людей, демонструючи, як Чорноморська зернова ініціатива дозволяє українським фермерам годувати світ”.

В статті використано інформацію Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG