Спеціальні потреби

"Політична релігія" УПЦ МП зашкодила церкві - архімандрит Кирило


Архімандрит Кирило Говорун
Архімандрит Кирило Говорун

"Я був категорично проти ідеологеми "Руського миру", яка зароджувалася ще до війни на сході України і яка стала головним інструментом агресії проти України", - наголосив в інтерв’ю "Голосу Америки" архімандрит Кирило (Говорун), який тепер викладає в університеті Лойола-Мерімаунт в Лос-Анджелесі.

Коментуючи ситуацію в УПЦ МП напередодні війни, коли Кирило очолював відділ зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви, він зазначив: "Я був тоді в Москві, працював зі Святішим Патріархом і намагався донести ту думку, що з Україною не можна вести справу в силовому порядку, через примус". "Не можна примушувати український народ, українську церкву до таких моделей поведінки, які були б бажаними для Москви".

Те, що сталося в Україні, коли Росія виступила з агресією, і виступила саме на підставі наративу "Руського миру", сконструйованого церквою, це, мені здається, дуже сильно зашкодило самій церкві - і в Росії, і в Україні
архімандрит Кирило

Використання ідеології "Руського миру" під час агресії Росії в Україні зашкодило церкві, переконаний релігійний діяч.

"На мій погляд, те, що сталося в Україні, коли Росія виступила з агресією, і виступила саме на підставі наративу "Руського миру", сконструйованого церквою, це, мені здається, дуже сильно зашкодило самій церкві - і в Росії, і в Україні.

Ідеологема "Руського миру" стала синтезом релігійного елементу і політичного. Того, що я б назвав "політичною релігією", - наголошує архімандрит.

Архімандрит Кирило вірить, що участь в подіях на Майдані в 2013-2014-му роках зблизила церкви Київського та Московського патріархатів в Україні, але після початку агресії проти України, навпаки, ментальна та психологічна відстань збільшилась.

Ситуація, коли священники в Запоріжжі відмовили відспівувати дворічного хлопчика, який загинув за трагічних обставин, тільки тому, що він був хрещений в УПЦ КП, показав відсутність контакту між Церквою та суспільством, наголошує діяч.

"Зараз УПЦ знаходиться в інформаційній бульбашці, яку сама створила, і ця бульбашка не дозволяє їй відчувати суспільні процеси, стан суспільства. Епізод в Запоріжжі став проявом відсутності контакту між церквою і суспільством. Українська церква (УПЦ МП – Г.А.), як мені здається, знаходиться зараз в найбільшій віддаленості від громадських запитів", - стверджує він.

На думку архімандрита, подолати цю відстань може допомогти "співчуття, тобто здатність відгукуватися на біль, на страждання, на трагедію".

Автокефалія могла б стати одним з варіантів вирішення проблеми, але він не вірить, що це гарантує успіх.

Особистість Сталіна - важлива частина "політичної релігії" в Росії
архімандрит Кирило

"Вона може привести і до негативних наслідків для України. Що бачать люди, які ходять до православної церкви? Вони бачать, що церква посилає сигнали, що не відповідають тому, що вони відчувають. Людина хоче ходити до церкви, адже сигнали, які вона транслює, входять в конфлікт з її совістю. І у людини є вибір: або вона взагалі йде з церкви, або придушує совість, закриває очі. Це викликає деформацію всередині людини, тобто хороших рішень тут немає. Я не впевнений, що, якщо буде автокефалія, людина буде весь час відчувати світ в душі. Хоча для багатьох саме автокефалія могла б стати вирішенням тягаря для совісті", - вважає архімандрит.

Говорячи про стан православної церкви в Росії, архімандрит сказав, що спостерігається дуже небезпечна легітимізація сталінізму, яка на його думку, є "суїцидальною для церкви".

"Сталін знищував церкви. Ті, хто підписується під цією риторикою, стають співучасниками знищення церкви. Особистість Сталіна - важлива частина "політичної релігії" в Росії. Кожна "політична релігія" має свій пантеон, свій іконостас. Раніше в Росії важливу роль в цьому пантеоні відігравала особистість царя Миколи II. Зараз формується новий пантеон: і м'якші фігури в ньому замінені фігурами більш жорсткими. Причому іноді такими, які не сумісні один з одним: Іван Грозний і Сталін, цар і антицарист. Вони разом пліч-о-пліч в цьому пантеоні", - переконаний архімандрит.

І я думаю, що без покаяння в цьому процесі не обійтися. Зокрема, тих церковних лідерів, які підтримували цю агресію, які виступили її рупорами
архімандрит Кирило

Аби церква стала позитивним фактором у розв’язанні конфлікту Росії з Україною, припиненні військових дій і зміні політики Росії по відношенню до України, вона має, вважає архімандрит Кирило, називати речі своїми іменами та покаятися.

"Завдання церкви - назвати насильство насильством, брехню- брехнею, правду - правдою. Потрібно почати з того, щоб назвати війну війною, агресію - агресією, жертву - жертвою, а агресора - агресором. А далі вже вибудовувати риторику, що об’єднує. І я думаю, що без покаяння в цьому процесі не обійтися. Зокрема, тих церковних лідерів, які підтримували цю агресію, які виступили її рупорами. Якщо це неможливо, тоді неможливо говорити і про примирення", - наголошує архімандрит Кирило.

Дивіться також: Керівник місії ОБСЄ на Донбасі: "Зараз сторони не готуються до миру, а риють нові окопи". Відео

Керівник місії ОБСЄ на Донбасі: "Зараз сторони не готуються до миру, а риють нові окопи". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG