Спеціальні потреби

Святкування Покрови із маршами та протестами


Святкування Покрови із маршами та протестами

Велике християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначилось в Україні численними маршами та акціями протесту. Окрім Покрови, у цьогорічну п’ятницю святкують день українського козацтва, 69-ту річницю створення УПА, а також 67-му річницю визволення України від німецько-фашистських загарбників. До того ж на цей день був проанонсований форум громадських організацій у столиці, які планують виступати за розпуск парламенту.

Загалом 7 партій та організацій подали свої заявки до міськадміністрації на проведення акцій у столиці. Серед них найбільше людей запланували залучити на марш слави УПА.

Представники різних націоналістичних угруповань та партій почали своє святкування молитвою біля Аскольдової могили, а потім відкрили пам’ятник Івану Мазепі. Представник УНА-УНСО Ігор Мазур зазначив:

«Ми хотіли покласти квіти до пам’ятника українцям, які загинули у боротьбі із фашизмом та комунізмом. Але біля пам’ятника у Парку слави зібралося біля сотні різних комуністів і вітренківців, міліція каже, що якщо ми спробуємо покласти квіти, будуть сутички».

Разом з тим комуністичні організації провели на Покрову «день єдиних антифашистських дій». Як повідомляє прес-служба Компартії України, акції пройшли не тільки в столиці, але й на Сумщині та Луганщині. Зокрема, луганські комуністи виступили за те, щоб «неофашистські організації були заборонені на законодавчому рівні».

В офіційній заяві комуністів зазначається:

«Висловлюючи солідарність з тими, хто в День єдиних антифашистських дій протистоїть коричневим бандам на вулицях та площах міст України, ми вимагаємо від Верховної ради, уряду, президента та Луганської обласної ради негайно вжити заходи».

Тим не менш проведення акції під назвою «Захистимо місто-герой від бандерівської погані» окружний адміністративний суд в столиці заборонив. Проти проведення такої акції виступила Київміськадміністрація.

Поза конфліктами навколо спільної історії луганські шахтарі влаштували на Покрову свою акцію протесту під Кабміном. Організаторами виступив Союз об’єднання громадян «Трудовий рух «Солідарність». За словами голови союзу, акція обумовлена «свавіллям регіональної «вугільної мафії». Протестувальники вимагають проведення конституційних зборів.

За розпуск Верховної ради у п’ятницю виступили на Всеукраїнському форумі громадських організацій. Присутні на форумі домовилися про проведення 3 листопада акцій протесту в кожному українському місті.

Попри протестні настрої окремих організацій більшість українців долучилися до святкування Покрови. У багатьох містах були організовані масові урочистості, виступи козацьких колективів, кобзарів. Так, на острові Хортиця в Запоріжжі відбувся фестиваль «Покрова на Хортиці». За повідомленнями місцевих журналістів, на свято зібралося більше двох тисяч козаків з України та Росії. Уcі охочі могли подивитися на традиційні козацькі змагання «Лава на лаву» та відвідати куліша.

Привітав українців із святом і президент Віктор Янукович. У своєму привітанні він зазначив, що і надалі сприятиме збереженню національних традицій та вихованню молоді на прикладі лицарських подвигів.

«Лише ті народи, в яких живе дух свободи, здатні створити сильну, цивілізовану, шановану у світі державу. Уособленням такого духу в історії України завжди було козацтво», цитує слова президента прес-служба Віктора Януковича.

XS
SM
MD
LG