Спеціальні потреби

Україна та Молдова починають офіційні перемовини про вступ до ЄС. "Шлях попереду буде складним", каже Брюссель


Архівне фото. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент України Володимир Зеленський та президент Ради ЄС Шарль Мішель, Брюссель, 9 лютого 2023. AP Photo/Virginia Mayo
Архівне фото. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент України Володимир Зеленський та президент Ради ЄС Шарль Мішель, Брюссель, 9 лютого 2023. AP Photo/Virginia Mayo

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала офіційний початок переговорів про вступ до ЄС України та Молдови.

"Це дуже хороша новина для народу України, Молдови та всього Європейського Союзу. Шлях попереду буде складним, але сповненим можливостей", - відзначила високопосадовиця в мережі Х.

Відданість європейським цінностям навіть у час війни

Народи України та Молдови продемонстрували непохитну відданість і рішучість бути частиною ЄС як блоку, що об'єднує країни не лише у політичному та економічному вимірі, а й за демократичними принципами, сказала вона. "Навіть у часи війни та смути вони почали масштабні реформи", - додала глава найвищого виконавчого органу ЄС.

Навіть у часи війни та смути вони почали масштабні реформи

Президент Ради ЄС Шарль Мішель заявив: "Сьогодні ми є свідками історичного моменту... Це результат величезних зусиль України та Молдови щодо реформ".

За його словами, зусилля України "викликають ще більше захоплення, враховуючи, що загарбницька війна Росії проти України спричинила безпрецедентні труднощі та лиха", однак український народ "виявив надзвичайну мужність і солідарність у захисті свого суверенітету та свого європейського майбутнього".

Президент України Володимир Зеленський у Telegram подякував захисникам України і заявив: "Нас уже ніколи не збити зі шляху в об’єднану Європу, у наш спільний дім – усіх європейських націй. Дім, який має бути мирним!"

Нас уже ніколи не збити зі шляху в об’єднану Європу

Посолка США в Україні Бріджит Брінк у мережі Х привітала Зеленського та український народ і пообіцяла, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її зусиллях щодо реалізації її євроінтеграційних прагнень.

Початок тривалого процесу

Зеленський нагадав, що "28 лютого 2022 року, за кілька днів після початку повномасштабного вторгнення, ми підписали заявку на вступ". "Майже два роки тому, у червні 2022-го, ми здобули кандидатство, а в грудні минулого року отримали політичне рішення щодо переговорів", - додав він.

7 червня Європейська комісія повідомила країни ЄС, що Київ виконав решту вимог для початку переговорів, які залишалися не виконаними дотепер, зокрема щодо обмеження впливу олігархів та кращого забезпечення прав етнічних меншин. Раніше Голос Америки писав, що ця рекомендація Єврокомісії має на меті продемонструвати підтримку Києву та частково запобігти запереченням Угорщини, яка головуватиме в ЄС з 1 липня цього року й протягом 6 місяців матиме більше важелів для визначення порядку денного блоку.

ми також маємо визнати, що шлях, який попереду, вимагатиме постійних зусиль, самовідданості та подальших істотних реформ

Переговори щодо вступу мають на меті підготувати кандидатів до виконання обов'язків членства, й "шлях попереду буде складним", але "наповненим величезними можливостями для Молдови та України" й для всіх країн Євросоюзу, відзначила фон дер Ляєн.

Нині знаменується "початок тривалого процесу", - додав Мішель. "Хоча сьогодні ми святкуємо значний крок вперед, ми також маємо визнати, що шлях, який попереду, вимагатиме постійних зусиль, самовідданості та подальших істотних реформ. Україні та Молдові потрібно буде продовжувати роботу зі зміцнення інституцій, продовжувати боротьбу з корупцією та посилювати економічну стабільність, щоб відповідати суворим стандартам повноправного членства в ЄС", - пояснив він.

Свідчення підтримки України та Молдови

Рішення про рамки й початок переговорів мають бути ухвалені одностайно всіма 27 країнами-членами ЄС. Принципове рішення про початок переговорів про вступ України та Молдови до ЄС було схвалено 27 країнами ЄС ще в грудні, як повідомляв раніше Голос Америки. Угорщина тоді утрималася.

ще один сильний сигнал солідарності з Україною, крім мільярдної фінансової підтримки

У грудні 2023 року ЄС також надав статус кандидата Грузії, схвалив переговори про приєднання з Боснією та розпочав такі переговори з Сербією, Чорногорією, Албанією та Північною Македонією, нагадує France24. Водночас у червні Єврокомісія не рекомендувала розпочати переговори про вступ з Грузією, яка нещодавно ухвалила закон про "іноземних агентів", подібний російському, всупереч рекомендаціям Брюсселя.

Для порівняння, переговори про вступ Туреччини тривали майже два десятиліття безрезультатно, пише AP. А проте, "початок процесу переговорів надсилає ще один сильний сигнал солідарності з Україною, крім мільярдної фінансової підтримки, наданої ЄС". Це також демонстрація підтримки Молдови, яка зіткнулася з власними проблемами з Росією, додає агенція.

Україна може змістити "центр тяжіння" ЄС

Перша міжурядова конференція між ЄС та Україною, яку нині з українського боку очолює віцепрем'єрка із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина, знаменує початок переговорів, але самі переговори навряд чи розпочнуться раніше, ніж іще за кілька місяців, зазначає АР.

Україна хоче приєднатися до 2030 року, але спочатку має провести десятки інституційних та правових реформ

Країни-кандидати повинні привести свої закони та стандарти у відповідність із законами та стандартами ЄС у 35 сферах політики, починаючи від вільного руху товарів, оподаткування, енергетики та довкілля до судової системи і безпеки.

У разі вступу Україна стане найбільшою за площею країною ЄС, і блок змістить свій "центр тяжіння" далі на схід, пише АР. Також Україна, як провідний світовий виробник зерна, матиме величезний вплив на сільськогосподарську політику ЄС.

"Україна хоче приєднатися до 2030 року, але спочатку має провести десятки інституційних та правових реформ", й передусім це кроки по боротьбі з корупцією та широкі реформи державного управління та судової системи, додає інформагенція.

Попри новий геополітичний імпульс, розширення ЄС до Східної Європи та Західних Балкан стикається зі значними перешкодами, зазначають в аналітичному центрі Carnegie Europe. Там додають, що для подолання внутрішніх політичних проблем і проблем безпеки в країнах-кандидатах, а також внутрішніх перешкод у прийнятті рішень в ЄС, - потрібен час.

Також щоб підтримувати процес розширення ЄС повинен буде виконувати суворі умови, одночасно забезпечуючи підтримку вступу до ЄС з боку політиків, громадянського суспільства та широких верств населення в країнах-кандидатах. Євросоюз може зробити це, продемонструвавши відданість демократичним принципам - головному рушію проєвропейських настроїв в Україні та за її межами, додають експерти центру.

У статті використано матеріали AP

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG