Спеціальні потреби

Альтернатива: авіаційне пальне, виготовлене з рижію?


Із зростанням потреб людства в альтернативному паливі, вчені пропонують нові джерела енергії.

Один з варіантів - рижій. Ця однорічна рослина здавна використовується, як олійна культура, у косметичній, хімічній, харчовій галузях та навіть, як лік від запалення очей в народній медицині. Інженери військово-морських сил США знайшли застосування цій рослині у виготовленні навіть авіаційного пального.

З військової бази у штаті Меріленд злітає у небо винищувач. Пальне, яке здіймає в повітря F-16, складається на половину з традиційної нафти і на половину з рідини, виготовленої з рижію.

Рік Камін очолює програму розробки альтернативних видів пального при військово-морських силах США. Він розповідає:

«Нафта - це чудове пальне. Уся наша техніка може працювати на такому пальному. Однак проблема в тому, що ціни на нафту стрибають і ми вимушені витрачати свої долари на її купівлю за кордоном».

Нафта, чи рижій – для винищувача немає різниці.

«Усі випробовування, які ми провели показують, що це пальне нічим не гірше від традиційного, а інколи навіть краще», - каже Рік.

Це не дивує експертів, адже з рижію давно виготовляють оліфу, лак, мило. А хімічний склад олії з рижію взагалі близький то бензину, - пояснює керівник компанії виготовлення обладнання для переробки нафти Джим Рекаскі, додавши, що склад особливо не відрізняється від дизельного, чи авіа палива».

Пальне для військових літаків не особливо відрізняється від палива для пасажирських. Минулого року японські авіалінії провели успішне випробовування біопалива. Подібні тести провели ще кілька авіакомпаній, адже світ шукає способи позбавитися від нафтової залежності, що, на думку Джима Рекаскі, відкриває нові бізнес-можливості.

«Ми дивимось на це, як на можливість розширити нашу роботу на галузь, яка дуже важлива для довкілля і хочемо зробити це розумно».

Однак, чимало експертів сумніваються у перспективі біопалива, загалом, і пального з рижію, зокрема.

Старший науковий співробітник корпорації Ренд Джим Бартіс каже:

«Аби замінити лиш один відсоток палива, яке використовується у США, потрібно 10 відсотків усієї орної землі країни. І не лише землі, яка призначена під зернові, загалом, усієї орної землі. Це величезна територія».

Використання посівної землі для біопалива, означатиме менше рілля для вирощення харчів, а це, як каже Бартіс, у свою чергу може мати негативний ефект на довкілля. Він побоюється, що десь у світі почнуть вирубувати ліси для збільшення площі під зернові.

Вирубка лісів означатиме більше вуглекислого газу в атмосфері, що зводить нанівець аргумент про чистоту біопалива. До того ж у США дуже мало фермерів вирощують рижій і відсутня відповідна інфраструктура переробки зернових на біопаливо. Лише за умови масштабних інвестицій, його виробництво подешевіє. Для прикладу, військові інженери платять 15 доларів за літер палива з рижію, порівняно з лише доларом за літр авіабензину. Лише разом, рижій та інші придатні для біопалива культури, як також тваринний жир та водорості, можуть суттєво вплинути на ринок пального, вважає Джим Рекаскі:

«Окремо, вони не мають суттєвого впливу. Однак разом вони можуть призвести до відчутних змін».

Змін, які одного дня, змогли б допомогти не лише підняти у повітря американські винищувачі, а позбавити країну і світ нафтової залежності.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG