Спеціальні потреби

Пентагон показав відео справжнього бін Ладена


Осама бін Ладен у своїй резиденції у Пакистані

На відеокадрах видно, як сивобородий чоловік, загорнутий у ковдру, з цікавістю переглядає новини про себе. Він негайно перемикає канал, коли в кадрі з’являється Барак Обама. Експерти вважають, що бін Ладен довго і старанно будував власний образ, але зображення, на яких він дивитисься на себе по телевізору, показує бін Ладена таким, яким він був насправді.

Як виявилося, у житті бін Ладена мав поністю сиву бороду. Втім, записуючи свої послання, терорист №1 зафарбовував сивину у насичений чорний колір.

Інші кадри показують, як ватажок аль-Кайди хвилюється, коли під час запису чомусь вимикається світло. Ричард Кларк, експерт з питань контр-тероризму вважає, що американський уряд свідомо вирішив показати світові життя бін Ладена за лаштунками:

«Це частина цілеспрямованих дій уряду США із дискредитації бін Ладена після його смерті, щоб в очах арабської молоді він не став мучеником».

На власних відео бін Ладен завжди з’являвся на тлі наглухо затягнутих простирадл, щоб неможливо було визначити де він знаходиться. Арабський світ вірив, що він ховається у печерах Афганістану, в той час як той жив в достатньо комфортних умовах у буднку в центрі Пакистану.

Чарлі Ален, колишній агент ЦРУ, схвалює дії Пентагона:

«Я думаю американські посадовці зробили дуже розумно. Все це мусить зняти містичні нашарування з образу цієї людини. І позбавити його статусу великого духовного лідера аль-Кайди».

Крім кадрів із записами життя Осами бін Ладена, в його будинку було вилучено багато інших матеріалів, які демонструють, наскільки тісно терорист №1 був пов’язаний з діяльністю аль-Кайди. Рівень його участі у плануванні нових терактів вразив американських посадовців, – каже Том Доналін, експерт з питань національної безпеки США:

«Він був не лише символічним лідером аль-Кайди. Він брав участь у стратегічних розробках і здійснював оперативне командування».

Деякі інші експерти кажуть, що Бін Ладен і без американського втручання, вже давно почав втрачати вагу у мусульманському світі. Так звана «арабська весна» – повстання народу в арабських країнах проти диктаторів – супроводжується гаслами свободи і демократії, а не радикального трактування ісламу, яке пропонує аль-Кайда.

Джон Маклаглін, колишній виконувач обов’язків директора ЦРУ, каже:

«Аль-Кайда програє на Близькому Сході. Ніхто під час демонстрацій у Єгипті чи Тунісі не ходить з їхніми плакатами».

Втім загроза, що образ вбитого бін Ладена буде використаний терористами для власної пропаганди непокоїть американську владу. Саме тому, було прийнято рішення не показувати посмертні фото бін Ладена, а, натомість, оприлюднити деякі записи з його повсякденного життя.

XS
SM
MD
LG