Спеціальні потреби

Українські ВПС повідомили, що вперше збили російську надзвукову ракету за допомогою систем Patriot


Реактивний літак ВПС Росії МіГ-31К з гіперзвуковою аеробалістичною ракетою Х-47М2 «Кинджал» під час параду до Дня Перемоги в Москві, Росія, 9 травня 2018 року. Росія використовуваала ці ракети для обстрілу цивільної інфраструктури України з перших днів бойових дій. (Фото AP)
Реактивний літак ВПС Росії МіГ-31К з гіперзвуковою аеробалістичною ракетою Х-47М2 «Кинджал» під час параду до Дня Перемоги в Москві, Росія, 9 травня 2018 року. Росія використовуваала ці ракети для обстрілу цивільної інфраструктури України з перших днів бойових дій. (Фото AP)

Військово-повітряні сили України заявили в суботу, що збили цього тижня російську гіперзвукову ракету «Кинджал» над Києвом за допомогою нещодавно отриманих американських оборонних систем Patriot. Це є першим відомим випадком, коли українським силам вдалося перехопити одну з найсучасніших російських ракет.

Командувач ВПС Микола Олещук повідомив у Telegram, що балістична ракета типу «Кинджал» була перехоплена під час нічного обстрілу української столиці на початку тижня. Відомо також, що це був перший випадок, коли Україна застосувала оборонні комплекси Patriot.

«Вітаю український народ з історичною подією! Так, ми збили «не имеющий аналогов» «Кинджал»! – написав Олещук у своєму каналі в Telegram. – Сталось це під час нічної атаки 4 травня у небі Київщини. Ракету Х-47 випустив МіГ-31К з території Росії».

«Кинджал» – один з найновіших і найсучасніших видів російської зброї, яка завдяки поєднанню гіперзвукової швидкості та важкої бойової частини дозволяє знищувати сильно укріплені цілі, такі як підземні бункери чи гірські тунелі. Російські військові кажуть, що балістична ракета повітряного базування має радіус дії до 2000 кілометрів і летить зі швидкістю, що в 10 разів перевищує швидкість звуку, що ускладнює її перехоплення.

Західні експерти, які разом з українськими, обговорювали цього тижня ще на той момент не підтверджене збиття ракети, зауважували, що, це історичне досягнення для України і розвінчування ще одного міфу Росії.

Густав Грессель, старший політичний співробітник програми «Ширша Європа» в берлінському офісі Європейської ради з міжнародних відносин написав, що це «чудові новини».

«Україна 4 травня вперше успішно перехопив Х-47 Кинджал. Ракета прямувала на Київ. Швидше за все за допомогою Patriot PAC-3», – написав експерт у Twitter.

Нова російська зброя мала більше психологічний ефект, ніж реальний, казали британські експерти з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) ще до війни, нагадав експерт з питань безпеки британського часопису Economist Шашанк Йоші.

«Згадайте RUSI у 2021 році: «Російські гіперзвукові можливості – хоч вони й потужні – можливо, більш корисні як психологічний інструмент, ніж як військовий ресурс», – написав він у Twitter.

Українські військові раніше не мали засобів для перехоплення «Кинджалів», але з появою систем Patriot вони отримали можливість захищатися від найновіших російських ракет.

«Вони казали, що Patriot — це застаріла американська зброя, а російська зброя — найкраща в світі», — заявив речник ВПС Юрій Ігнат в ефірі «24 каналу України». А тепер є підтвердження того, що вони ефективно працюють навіть проти «супергіперзвукової ракети», наголосив Ігнат і додав, що успішне перехоплення «Кинджала» є «ляпасом для Росії».

Як нагадує агентство AP, Україна отримала першу поставку ракет Patriot наприкінці квітня. Україна не уточнювала, скільки систем вона має або де вони були розгорнуті. Про те, що вони надають Україні системи Patriot, повідомляли Сполучені Штати, Німеччина та Нідерланди. Німеччина та США надіслали принаймні одну систему, а Нідерланди заявили, що надали дві.

Повідомлялося, що Patriot є надзвичайно складною системою, для управління якою українським військовим необхідно було пройти інтенсивну підготовку. Для роботи та обслуговування кожної батареї – ефективної локалізації цілі, фіксації її за допомогою радарів і враження, потрібно до 90 осіб.

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що вперше попросив системи Patriot під час візиту до США в серпні 2021 року, за кілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії.

У повідомленні використано інформацію агентства АР.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG