Спеціальні потреби

Російський рубль падає, попри зростання цін на нафту - експерт


Фото: Відвідувачі торговельного центру в Москві, 11 серпня 2023 року
Фото: Відвідувачі торговельного центру в Москві, 11 серпня 2023 року

Курс російського рубля досяг найнижчої позначки за 16 місяців і в п'ятницю торгувався на рівні 99 рублів за долар. Те, що курс рубля падає в той час, як ростуть ціни на нафту, є дуже незвичним, адже продаж нафти - серед основних джерел надходжень валюти в Росії, про це заявляють в Міжнародному інституті фінансів США.

У своєму дописі у Twitter аналітик вашингтонського Міжнародного інституту фінансів Робін Брукс припускає, що через санкції ріст цін на нафту більше не означає негайного збільшення доходів Кремля.

Брукс наводить графік, де показано, що російський рубль падає, а світові ціни на нафту "брент" зростають.

Аналітик побачив в такій динаміці ефективність обмеження ціни на нафту, яке міжнародна спільнота запровадила для Росії, щоб зменшити здатність Путіна фінансувати війну.

"Таке відокремлення дуже незвичне і є найкращим доказом того, що обмеження ціни на нафту від "Групи семи" працює. Путін не отримує великих надходжень від зростання нафтових цін, як це було в 2022 році".

Британський економіст Тімоті Еш з BlueBay Investments погоджується з Бруксом. Еш вбачає в послабленні курсу рубля, намаганнях Кремля конфіскувати активи іноземців в країні - ознаками складнощів в російській економіці.

Це друге падіння курсу російської валюти з початку повномасштабного вторгнення Росії до України. В лютому 2022 року курс рубля впав до 135 рублів за долар, однак кроки російського Центробанку з обмеження руху капіталу, а також зростання цін на нафту, дозволили стабілізувати курс, і він зріс до 60 рублів за долар влітку.

Тепер ситуація інша, пише журналіст Пол Зонн в статті для The New York Times. Він вказує, що ембарго та цінові обмеження позначились на нафтових надходженнях Росії, а після спроби бунту бойовиків "Групи Вагнера", росіяни почали виводити кошти за кордон.

В російському Центробанку пов'язали теперішнє падіння курсу із зростанням попиту на імпортні товари і відкинули думку, що падіння пов'язане з відтоком капіталу з країни.

З таким поясненням банку не згоден російський опозиціонер Сергій Алексашенко. Він навів дані експорту та імпорту Росії в доларах та євро, з яких видно стрімке падіння експортних надходжень, в той час, як імпорт змінюється незначним чином.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG