Спеціальні потреби

Ігор Осташ: Ми намагаємося поєднати Україну материнську та канадську


Ігор Осташ очолює українське представництво в Канаді з 2007-го року
Ігор Осташ очолює українське представництво в Канаді з 2007-го року

З нагоди відзначення 120-ої річниці поселення українців у Канаді Посольство України в цій країні за підтримки Канадсько-української парламентської групи дружби ініціювало культурно-іміджевий проект «Історичний потяг українських піонерів».

Із зупинками у семи канадських містах «Історичний потяг українських піонерів» протягом майже двох тижнів возитиме культурних діячів, політиків, та студентів шляхами українських поселенців у Канаді.

Мандрівка за маршрутом Галіфакс – Монреаль – Оттава – Торонто – Вінніпег – Саскатун – Едмонтон почнеться 24-го червня і фінішує 9-го липня. У містах, до яких прибуватиме потяг, проводитимуть культурні акції за участю місцевих українських громад.

На запитання «Голосу Америки» щодо проекту відповів його автор, посол України у Канаді, Ігор Осташ.

Г.А.: Що фізично являтиме собою потяг?

І.О.: Це один окремий вагон у різних потягах. Учасники подорожі їхатимуть регулярними рейсовими потягами від точки до точки, міняючи поїзди. У кожному передбачено окремий вагон для учасників.

Г.А.: Як виникла ідея організувати таких захід?

І.О.: В Україні мало відома канадсько-українська історія. Мені це стало зрозуміло від початку роботи в Канаді (Ігор Осташ очолює українське представництво з 2007-го року – Г.А.). Вклад українців в історію Канади одночасно неоціненний та не оцінений. Освоєння українцями Канади схоже на історію підняття цілини в колишньому СРСР. Там свого часу за освоєння земель надавали звання героя, ми ж хочемо розповісти про історію українців у Канаді та привернути до неї увагу як в Україні, так і в Канаді. Тому обрано саме такий шлях, шлях українських піонерів – від портового міста Галіфакс до західної Канади. Це була моя мрія проїхатись маршрутом, на якому можна справді відчути історію освоєння Канади українцями.

В історії українців у Канаді були і складні сторінки. Зокрема інтернування українців – коли під час Першої світової війни фактично 5 тисяч людей були закриті в табори і примушені до праці, бо були вихідцями з Австро-угорської імперії проти якої воювала Британія.

Аде найбільше мене вразив успіх українців у Канаді. Генерал губернатором Канади в період з 1990-го по 1995-ий роки був українець Рей Гнатишин. «Батьком» канадської політики багатокультуралізму називають сенатора та історика Павла Юзика, а політик Рой Романов поруч із Жаном Кретьєном вважається батьком канадської Конституції. Такі приклади в Канаді можна знайти в кожній провінції. Українці були і є депутатами, чиновниками високого рівня. Наприклад, губернатором провінції Альберта є українець – Едвард Стельмах.

Г.А.: Чим власне займатимуться учасники потяга і як формувався їх склад?

І.О.: Наша мета зробити історію українців в Канаді – надбанням сучасників. Відтак до участі ми запрошувати культурних діячів, політиків, митців, журналістів, студентську молодь, ЗМІ.

На маршруті потяга на території практично кожної провінції Канади відбудуться заходи пов’язані із подіями тамтешньої української історії. Це будуть відвідини українських місць, памятників, поховань видатних постатей. Будуть і культурні заходи. Наприклад в Оттаві – це відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку 26-го червня.

Г.А.: Якою є кількість пасажирів потяга?

І.О.: Загальна кількість людей, які побувають на потязі – близько 50-ти. Втім вона буде варіюватись від станції до станції, адеж протягом подорожі буде 7 зупинок. Відповідно, деякі люди будуть сходити, деякі додаватись. Основна частина складатиме 20-25 осіб, а 10-15 учасників вірогідно проїдуться усім маршрутом. Ймовірно з нами також буде подорожувати група гостей заходу, їх загальної кількості ми ще не знаємо, бо квитки ще купуються.

Якщо говорити про політиків, то заступник голови Парламенту України Микола Томенко, депутат Євген Суслов будуть з нами на відтинку від Галіфаксу до Торонто, а нардеп Олесь Доній – від Торонто до Едмонтону. Так само з артистами. Наприклад, в першій частині ми запросили до участі Ніну Матвієнко, в другій – Марійку Бурмаку. До нас також приєднається молодий бандурист Ярослав Джусь фіналіст конкурсу «Україна має талант».

Практично в кожному місті до нас будуть приєднуватись канадські політики: депутати парламенту, депутати провінційних парламентів, мери.

У заходах візьме участь спікер Парламенту Канади Ноель Кінселла, міністр закордонних справ, міністр з громадянства багатокультурності та іміграції та інші. З боку Парламенту Канади взагалі є велика підтримка та цікавість до заходу.

На шляху потяга ми плануємо дарувати мерам канадських міст спеціальну статуетку, присвячену 120-річчю переселення українців в Канаду. Це символічна композиція – журавлі, кленове листя – роботи скульптора Олега Лесюка. Таку скульпутуру отримає в понеділок, під час презентації заходів зі святкування 120-річчя українців у Канаді і віце-спікер Парламенту Канади.

Г.А.: Чи на якомусь із етапів до заходу приєднаються представники Партії Регіонів, чинної влади?

І.О.: Ми запрошували всіх, не звертаючи увагу на політичну приналежність. Інформацію подавали для всіх бажаючих, розповсюджували серед депутатів Верховної Ради. Якби було бажання – не було би жодних проблем. Але ще раз повторюсь, що партійна приналежність тут не грає ролі, бо всі хто приїжджають з України є представниками української держави. Тут будуть симпатики різних політични сил. Цим заходом ми намагаємося поєднати Україну – материнську та канадську Україну.

Г.А.: Хто платить за переліт та перебування в Канаді учасників з України?

І.О.: Для митців ми намагалися знайти меценатів на спонсорів. Політики приїзджають за власний рахунок.

Г.А.: Ким профінансовано проект взагалі?

І.О.: Наш головний спонсор – VIA Rail, канадська залізниця. Окрім того спонсор є у фактично кожному місці на шляху потяга. У Галіфаксі нас підтримав морський порт. У Монтреалі – кілька тамтешніх компаній, а також українські громадські організації, кооперативні та кредитні спілки. Я би сказав, що це народний проект для кожної із 7-ми провінцій, в яких ми будемо. Варто зазначити, що серед спонсорів є і представники багатьох інших народів – наприклад, греки.

Стежити за рухом Історичного потяга українських піонерів можна у соціальній мережі Facebook на сторінці проекту.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG