Спеціальні потреби

Історія життя Осами бін Ладена


Полювання на Осаму бін Ладена було напевно найбільш масштабним в історії американської розвідки та військових. Після атак на Нью-Йорк та Вашингтон у 2001-му році тогочасний президент США Джордж Буш-молодший пообіцяв знайти організатора терактів – Осаму бін Ладена.

«Колись на Дикому Заході ми вішали оголошення «Розшукується живим чи мертвим». Все, що хочу я та вся Америка – це притягнути його до відповідальності», – сказав тоді президент Джордж Буш.

Втім імідж Осами як найбільшого терориста світу контрастує з тим, у якій родині і в якому комфортному та мирному середовищі він виховувався.
Народжений 10 березня 1957-го року, він був одним з 50-ти дітей заможного будівельного магната Саудівської Аравії, який помер, коли Осама був підлітком.

Втім його життя змінилось назавжди, коли у 1979-му році радянські війська вторглися до Афганістану. Як і багато інших мусульман, бін Ладен залишив домівку та пішов воювати проти радянських військ. Починав він з організації нових рекрутів, які прибували у загони моджахедів - тих самих, яких підтримували Сполучені Штати.

Втім всередині 80-их бін Ладен вирішив використати частину родинних грошей для формування власного повстанського загону, який пізніше отримав назву аль-Кайда, у дослівному перекладі – база.

Після виходу радянських сил з Афганістану, бін Ладен повернувся додому, втім продовжував підтримувати зв’язки зі своїми воєнними друзями та виявляв зацікавленість в інших мусульманських питаннях.

Іншим важливим моментом, який перевернув життя Обами, стало вторгнення у 1990-му році Іраку у багатий на нафту Кувейт. Тоді Саудівська Аравія запропонувала Сполученим Штатам свою територію для дислокації американських військ. Бін Ладен став свідком того, як на святі для нього ісламські землі, у саму фортецю Ісламу прибули невірні. Він виступив з різким протестом, що призвело до його вигнання із Саудівської Аравії роком пізніше.

Бін Ладен знайшов притулок у Судані, звідки, як стверджують, він організував напади на американських військових у Сомалі та Саудівській Аравії. Його також звинувачували в організації вибухів поряд з посольствами США у Кенії та Танзанії у 1998-му році.

Після вересневих атак 2001-го року, в яких загинуло понад три тисячі осіб, спіймати та зупинити бін Ладена стало пріоритетом для Сполучених Штатів. Коли Талібан відмовився видати лідера аль-Кайди американцям, США розпочали війну, що призвело до повалення режиму Талібан в Афганістані. Однак, Осамі вдалося втекти і успішно переховуватись аж до минулої неділі. За кілька останніх років бін Ладен випустив чимало аудіозвернень, в яких проклинав Сполучені Штати, чим спричиняв роздратування та неспокій у Вашингтоні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG