Спеціальні потреби

Що очікує аль-Кайду після втрати Осами бін Ладена?


Святкування з нагоди загибелі Осами бін Ладена вщухли, і у США продовжують посилювати заходи безпеки. Експерти кажуть, що загибель бін Ладена зовсім не означає, що аль-Кайда, чи загалом мережа терористичних груп припинять свою діяльність.

Експерт Гудзонівського інституту Ричард Вайтц каже, що терористична діяльність аль-Кайди зі смертю бін Ладена не припиниться:

«Принаймні протягом найближчого часу ці групи продовжуватимуть здійснювати свої плани».

Ричард Вайтц у 2001-му році якраз виходив із приміщення Пентагону, коли у будівлю врізався керований терористами літак. З того часу аль-Кайда стала дещо іншою організацією – менш структурованою мережею різноманітних терористичних груп з різних країн. Дослідник Інституту Джона Гопкінса Роберт Ґаттман каже, що ці організації підтримують один одного, але працюють незалежно:

«За десять останніх років, говорячи образно, бін Ладен із виконавчого директора аль-Кайди перетворився на голову ради директорів. Тепер нам треба захопити усіх виконавчих директорів та віце-президентів».

Цьому може допомогти інформація з комп’ютерів та документів, знайдених у будинку, де був вбитий бін Ладен.

Річард Вайтц каже, що серед членів аль-Кайди може розпочатися внутрішня боротьба за лідерство:

«Ймовірна боротьба за місце його наступника може послабити терористичний рух. Я не бачу серед претендентів когось настільки ж харизматичного, як бін Ладен».

Останнім операціями аль-Кайди керував заступник бін Ладена, єгиптянин Айман аль-Завагірі. За його голову уряд США призначив таку ж винагороду, як і за голову бін Ладена – 25 мільйонів доларів. Але аналітики кажуть, що призначення аль-Завахірі може розколоти єгиптян та терористів з інших арабських країн.

Проблему для аль-Кайди становитиме також і те, що організація перемістила більшість своїх тренувальних таборів з Афганістану до Ємену. Джеймс Керафано із Фонду «Спадщина» зазначає:

«Це непокоїть Саудівську Аравію, яка їх переслідуватиме. І нам легше за ними там спостерігати, ніж це було, коли вони були в Афганістані».

Спецоперація, проведена американцями, може ускладнити стосунки з Пакистаном. З одного боку у Пакистані побоюються помсти терористів. З іншого боку, той факт, що терорист жив у Пакистані роками, ставить під сумнів щирість зусиль пакистанців у боротьбі з тероризмом.

Екстремісти використовували Пакистан в якості бази для своїх операції роками. Президент Афганістану Гамід Карзай, одразу після смерті бін Ладена заявив, що захід повинен перенести акцент боротьби з тероризмом з Афганістану у Пакистан:

«Боротьба з тероризмом має точитися не в будинках невинних афганських цивільних. Боротьба з тероризмом – це не бомбардування дітей та жінок в Афганістані. Боротьба з тероризмом має відбуватися на базах та тренувальних таборах терористів, які, як сьогодні було доведено, знаходяться не в Афганістані».

Американська операція в Пакистані була проведена не лише без участі, але і без відома пакистанських військових та розвідувальних служб. Нещодавно стосунки між двома країнами особливо загострилися після того, як кілька терористів були вбиті у результаті удару безпілотного літака по території Пакистану, що викликало протести в цій країні. Пакистан довго відкидав закиди з боку США, що на його території перебуває Осама бін Ладен. Останні події довели, що це не так.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG