Спеціальні потреби

Столична влада обмежить право на мирні зібрання?


Демонстрація у Києві
Демонстрація у Києві

Навздогін зростаючій кількості акцій протесту, столична міська влада розробила спеціальне положення. Документ врегульовує проведення масових засобів, та прописує рамки, в яких можуть діяти організатори.

Зокрема, в положенні зазначається, що заходи біля будинків, в яких розміщуються державні органи влади та органи місцевого самоврядування, можуть проводитися на відстані від них не менш як 100 метрів. Організатори мають повідомляти про свій захід за 10, а в певних випадках - і за 30 днів. Дозвіл на проведення надаватиметься у письмовій формі від «уповноваженого органу». Громадські активісти побачили в цьому порушення прав та обмеження свободи мирних зібрань.

Член Громадської ради при МВС, представник Інституту «Республіка» Володимир Чемерис в спільній заяві від організації заявив, що таке положення суперечить українській Конституції, а також багатьом міжнародним договорам з прав людини. В першу чергу, через те, що визначати права і свободи громадян, гарантії та обов'язки може тільки Закон України.

«Таким чином, орган місцевого самоврядування, яким є Київська міська рада не має права ухвалювати жодних рішень чи положень, які регламентують реалізацію громадянами такого основоположного права, як право на мирні зібрання», зазначає Володимир Чемерис.

Надавання дозволу на проведення мітингу чи демонстрації - подібна практика існує сьогодні у Російській Федерації та Білорусі, звертають увагу в Інституті «Республіка». А також додають, що якби така практика існувала в Україні раніше, то були б неможливі «ні студентська революція на граніті, ні "Україна без Кучми", ні події 2004-го року».

Дане положення поширюватиметься не тільки на мітинги, але й на теле- та кінозйомку. Це, на думку активістів, поставить під контроль місцевої влади творчу та журналістську діяльність в центрі Києва.

Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов заявив, що якщо в документі віднайде порушення демократії - його не приймуть.

"Ми дуже демократичні, якщо не так - давайте нам якісь поради, зауваження, пропозиції. Бо моя принципова думка: без демократичних процесів ми не будемо мати нормального суспільства", - заявив чиновник.

Натомість в прес-службі КМДА заявили, що положення стосується тільки культурних, спортивних, оздоровчих, просвітницьких, релігійних та інших заходів, телезйомок та концертів. Начальник Головного управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Марина Хонда зазначила, що в перших пунктах документу вказується, що дія не поширюється на мирні зібрання, які забезпечені Конституцією.

«Важливо підкреслити, що міська влада навіть не намагалась якимось чином врегулювати питання проведення акцій, мітингів, передбачених статтею 39 Конституції України, адже не має на це повноважень. Це питання винятково в компетенції Верховної Ради», - наголосила Марина Хонда.

Наразі активісти планують мобілізуватися заради недопущення прийняття положення.

XS
SM
MD
LG