Спеціальні потреби

Українські експерти погоджуються із висновками Євросоюзу


Голова Європейської комісії Жозе Манеуль Баррозу
Голова Європейської комісії Жозе Манеуль Баррозу

Нещодавній звіт від європейців оцінив стан виконання Україною умов в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. В Євросоюзі пораділи з приводу прийняття Кримінально-процесуального кодексу, економічного росту та контрольованої інфляції. Втім, про погіршення у сфері української демократії та прав людини в Європі не забули.

Представники різних вітчизняних НГО погоджуються із висновками європейців, і радять прислухатися українській владі до усіх порад, наданих Європейською комісією.

«Як ще ясніше можна сказати, що так далі не можна, я не знаю», - говорить експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, зазначивши, що європейці пояснили українські прогалини зрозумілою та доступною мовою.

Найбільш вагомими і проблемними у звіті залишаються питання демократії та вибіркового правосуддя. На думку голови експертної ради при українській частині комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС Олега Рибачука, на основі цих питань Євросоюз вирішує, чи розвивати далі відносини, чи ні.

«Підтвердженням важливості для ЄС здійснення реформ в Україні свідчить те, що ЄС відклав підписання Угоди про асоціацію саме через вибіркове правосуддя», - зазначає Олег Рибачук.

У звіті нагадується не тільки про існування в Україні вибіркового правосуддя, але й про неповагу до верховенства права. Правозахисник Аркадій Бущенко говорить, що принаймні нових справ за останній рік стало менше.

«Слід відзначити, стосовно вибіркових переслідувань, що у 2011-12 роках влада діє не так агресивно, як у 2010 році, коли кримінальні справи проти колишніх урядовців відкривалися десятками. Також у сфері реформи судочинства кроки стали більш поміркованими після того, як завершився розподіл сфер впливу. Але ситуація залишається нестабільною, і майбутні вибори можуть каталізувати розвиток, напрямок якого зараз важко передбачити», - пояснює виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

Іншим важливим питанням у сфері прав людини залишається забезпечення права на мирні зібрання в Україні. Експерти, як і європейці, побоюються, що найближчим часом українцям значно обмежать це природнє право.

«Свобода зібрань – це найефективніший і, часом, єдиний інструмент, за допомогою якого українці захищають свої соціальні та громадянські права. Проте влада хоче його відібрати», - обурюється член правління Інституту економіко-соціальних досліджень «Республіка» Володимир Чемерис. На наступному тижні український парламент готується розглянути урядовий законопроект №2450, який містить чимало обмежень.

Українська влада натомість у звіті побачила один позитив. «Продовжуються перетворення, які наближають Україну до європейських стандартів організації суспільного життя. Ми плідно співпрацювали два роки – це загальна думка наших партнерів», - заявив прем’єр-міністр Микола Азаров.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG