Спеціальні потреби

Генсек ООН закликає створити периметр демілітаризації навколо ЗАЕС


Архівне фото: Запорізька АЕСREUTERS/Alexander Ermochenko//File Photo
Архівне фото: Запорізька АЕСREUTERS/Alexander Ermochenko//File Photo

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у новому зверненні щодо ситуації навколо Запорізької атомної електростанції висловив "надзвичайне занепокоєння" і закликав сторони не вживати дій, які б могли наразити на небезпеку найбільшу атомну електростанцію в Європі.

"Мене надзвичайно непокоїть, як розвивається ситуація на Запорізькій АЕС та навколо неї", - йдеться в заяві.

"На жаль, замість деескалації, у минулі декілька днів надходять повідомлення про інциденти, які викликають значне занепокоєння і, якщо триватимуть, призведуть до катастрофи", - сказав Гутерріш. Він закликав Росію та Україну негайно припинити військову діяльність поблизу странції, забрати військових та обладнання зі станції.

Гутерріш також висловився за укладання технічної угоди з периметру демілітаризації навколо Запорізької АЕС а також підтримав негайний візит місії МАГАТЕ.

Російська сторона подала запит на проведення засідання Ради Безпеки ООН 11 серпня, щоб розглянути сітуацію на ЗАЕС.

Напередодні країни "Групи семи" закликали Росію негайно повернути контроль над Запорізькою атомною електростанцією Україні, звільнити інші атомні об'єкти а також вивести війська за межі міжнародно визнаних українських кордонів. Про це йдеться в заяві міністрів закордонних справ G7, розміщеній на сайті зовнішньополітичного відомства Німеччини.

Посадовці зауважили - український персонал ЗАЕС мусить мати можливість виконувати свою роботу "без погроз та тиску". Захоплення Росією українських атомних об'єктів та інші дії російського війська становлять загрозу для "безпеки цих об'єктів, значно підвищують ризик нещасних випадків в атомній енергетиці та наражають на небезпеку населення України, сусідніх держав та міжнародної спільноти", - мовиться в заяві.

Країни висловили підтримку зусиллям МАГАТЕ із дотримання безпеки ядерних об'єктів, зокрема організацію візиту інспекторів на ЗАЕС.

МАГАТЕ сподівається надіслати команду експертів на станцію, щоб провести оцінку а також надати допомогу в забезпеченні безпеки.

"Команда МАГАТЕ має прибути на Запорізьку [АЕС], так як ми це зробили щодо Чорнобильської та Південноукраїнської [АЕС] раніше цього року", - твітував директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі раніше цього тижня.

Українська компанія "Енергоатом" повідомила про обстріли станції 6 та 7 серпня. РФ звинувачує Україну в обстрілі АЕС.

У вівторок Гроссі заявив, на основі інформації української влади, що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG