Спеціальні потреби

Актуально

Посол США в ООН: Росія хоче "стерти Україну з карти світу"

 Фото: посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд під час засідання в ООН, 29 липня 2022 року REUTERS/Джина Мун

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ — Посол США в ООН заявила у п’ятницю, що не залишається жодних сумнівів у тому, що Росія має намір знищити Україну «і повністю стерти її з карти світу».

Лінда Томас-Грінфілд повідомила Раді Безпеки ООН, що Сполучені Штати бачать дедалі більше ознак того, що Росія закладає основу для спроби анексувати всі східні українські регіони Донецької та Луганської, а також регіони Херсонської та Запорізької областей, аж до встановлення «нелегітимних довірених осіб на контрольованих Росією територіях з метою проведення фіктивних референдумів або указів про приєднання до Росії».

За її словами, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров "навіть заявив, що це воєнна мета Росії".

Лавров заявив на арабському саміті в Каїрі в неділю, що головною метою Москви в Україні є звільнення її народу від її «неприйнятного режиму».

Очевидно припускаючи, що воєнні цілі Москви виходять за межі індустріального Донбасу на сході України, який включає Донецьк і Луганськ, Лавров сказав: «Ми, безумовно, допоможемо українському народу позбутися режиму, який є абсолютно антинародним і антиісторичним".

Заступник посла Росії в ООН Дмитро Полянський заявив у п'ятницю в Радбезі, що "денацифікація та демілітаризація України будуть проведені в повному обсязі".

«Більше не повинно бути загрози ні для Донбасу, ні для Росії, ні для звільнених українських територій, де вперше за кілька років люди нарешті можуть відчути, що вони можуть жити так, як хочуть», - сказав він.

Полянський також попередив західні країни, які постачають далекобійну артилерію та реактивні снаряди РСЗВ класу «земля-земля», що вони зміщують «тимчасову лінію безпеки» далі на захід, «і тим самим ще більше уточнюють цілі та завдання нашої спеціальної військової операції".

Томас-Грінфілд розкритикувала країни, які говорять, що «безпека однієї країни не повинна відбуватися за рахунок іншої» і поставила запитання: як такі країни називають вторгнення Росії в Україну. Вона не назвала жодної країни, але цю точку зору часто повторював Китай. В п’ятницю її озвучив заступник посла країни в ООН Ген Шуан.

Він сказав Раді: «Ставити власну безпеку вище за безпеку інших, намагатись посилити військові блоки, встановлювати абсолютну перевагу - це призведе лише до конфлікту та конфронтації, розділить міжнародне співтовариство та зробить його менш безпечними».

Посол США також критично відгукнулась про країни, які закликають усіх до дипломатії, але не називають Росію: «Давайте чітко говорити: теперішні дії Росії перешкоджають вирішенню цієї кризи». Вона знову не назвала жодної країни, але значна кількість країн Африки, Азії та Близького Сходу дотримуються цього підходу.

Томас-Грінфілд навела докази зростання звірств, включаючи повідомлення про вибухи шкіл і лікарень, «вбивства працівників гуманітарних організацій і журналістів, напади на цивільних осіб, які намагалися втекти, жорстокі вбивства у стилі страти тих, хто займався своїми повсякденними справами у Бучі», передмісті столиці України Києва, де, за словами місцевої влади, під час окупації російськими військами були вбиті сотні людей.

Вона сказала, що є докази того, що російські війська «допитували, примусово затримували, депортували приблизно сотні тисяч українських громадян, у тому числі дітей, вириваючи їх із домівок і відправляючи у віддалені регіони на сході».

Майже 2 мільйони українських біженців були відправлені до Росії, за даними українських і російських чиновників. Україна називає ці поїздки примусовим переміщенням на ворожу землю, що вважається воєнним злочином. Росія називає це гуманітарною евакуацією жертв війни, які вже говорять російською і вдячні за новий дім.

Нещодавнє розслідування Associated Press, яке ґрунтується на десятках інтерв’ю, виявило, що, хоча ситуація є більш нюансованою, ніж припускають українці, багато біженців справді змушені вирушити в сюрреалістичну подорож до Росії, зазнаючи на цьому шляху порушень прав людини, вилучення документів, без відомостей стосовно того, де вони. Ті, хто виїжджають, проходять через низку так званих “пунктів фільтрації”, де їх піддають допитам, роздяганню, також деяких відтягують в сторону і їх більше не бачать.

"Організація Об'єднаних Націй має інформацію про те, що чиновники з адміністрації президента Росії контролюють і координують операції з фільтрації", - сказала Томас-Грінфілд Раді.

Полянський заперечив і сказав, що попри спроби України залякати своїх громадян, «люди обирають країну, якій довіряють» — Росію.

Він попередив, що важке озброєння, яке Захід перекидає в Україну, «перекинеться в Європу» через, за його словами, «процвітаючу корупцію серед політичного та військового керівництва України».

Полянський заявив, що західна зброя лише «затягує агонію та збільшує страждання українського народу».

Звертаючись до західних послів, він сказав: «Цілі нашої спеціальної військової операції будуть досягнуті в будь-який спосіб, скільки б палива у вогонь ви не підливали у вигляді зброї».

Всі новини дня

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Більше

XS
SM
MD
LG