Спеціальні потреби

Судді ВСУ відмовились звільнити Онопенка


Судді ВСУ відмовились звільнити Онопенка
Судді ВСУ відмовились звільнити Онопенка

Василь Онопенко втримався у кріслі. Голова Верховного суду України, який напередодні заявляв, що пленуму не вдасться відправити його у відставку, виявився правий: «за» проголосувало тільки 17 із 46 присутніх суддів. Решта, 28 суддів висловилися проти, і один бюлетень визнали недійсним.

Голосування було таємним. Засідання проходило у відкритому режимі за участю преси, – попри те, що ініціатори відставки наполягали на проведенні пленуму за зачиненими дверима.

Виступаючи на засіданні, Онопенко натякнув на те, що у спробі змістити його з посади вбачає «руку влади»:

«Мені прикро за тих суддів, які залежать у роботі від влади, стоять на колінах. Це не суддя, якого викликають в кабінет і дають вказівки», – сказав голова ВСУ.

Пізніше цю тезу він розвинув в інтерв’ю журналістам.

«Можливо, це не їхня власна ініціатива», – припустив Онопенко, говорячи про суддів, які ініціювали висловлення йому недовіри. Як він наголосив, «Хто б за ширмою не був, я вважаю неприпустимим, щоб був будь-який тиск на Верховний суд».

Коментуючи ж результат голосування, голова ВСУ не приховував радості:

«Я щасливий, що Верховний суд діє», – заявив Онопенко. Як він додав, звертаючись до журналістів: «Ви побачили, що Верховний суд є здоровим організмом».

Тепер на посаді голови ВСУ Онопенко залишатиметься щонайменше до 29 вересня цього року, коли вигасають його повноваження (а після цього зможе претендувати на переобрання на новий термін). Що ж до можливості змістити його через висловлення недовіри, то до цього питання пленум може повернутися не раніше, ніж через рік.

Як виглядає, цей раунд боротьби за Верховний суд владою програно. «Голосування показало, що судді Верховного суду не є підконтрольними», – заявила, коментуючи сьогоднішню відмову суддів звільнити Онопенка, член Венеціанської комісії від України Марина Ставнійчук. При цьому Ставнійчук, подібно до багатьох експертів, висловила думку про те, що до інтриги з ініціюванням відставки Онопенка причетне оточення президента.

Спроба скинути Онопенка «руками суддів» провалилась, однак в запасі у влади можуть бути інші аргументи. Над затем Онопенка, екс-заступником міністра юстиції Євгеном Корнійчуком висить кримінальна справа. Закрити її суд відмовився якраз напередодні пленуму ВСУ. Початок розгляду справи по суті призначений на 18 березня.

Так чи інакше, але бій за Верховний суд – останній судовий орган, непідконтрольний владі – не закінчився, вважають аналітики. Як кажуть вони, наступ на ВСУ триватиме до переможної мети: коли на чолі суду стане людина стовідсотково лояльна до нинішньої влади, а сам Верховний суд виявиться міцно вбудованим в адміністративну вертикаль.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG