Спеціальні потреби

Журналісти 1+1 бунтують: на каналі цензура


Журналісти 1+1 бунтують: на каналі цензура
Журналісти 1+1 бунтують: на каналі цензура

«Знаємо, як важко зараз зробити цей перший крок. У 2004-у ми знайшли в собі сили. Подолали страх. Кожен свій. І сказали цензурі «ні».

Це рядки з відкритого листа журналістів телеканалу 1+1, які б’ють на сполох: на каналі запроваджують цензуру. Відкритий лист оприлюднили у четвер за підписами 15 кореспондентів ТСН.

Як стверджують підписанти, журналістам заборонили висвітлювати певні теми і події. Сюжети, де присутня критика влади, з політичних міркувань знімають з ефіру. Остаточне рішення – в ефір чи у кошик – приймають у найвищому кабінеті гендиректора 1+1, – наголошується у зверненні.

Останньою краплею – пишуть автори – став підсумковий випуск ТСН у неділю 2 травня. За їх словами, сюжети цього випуску, присвячені скандальній ратифікації Верховною радою харківських угод, «перетворилися на класичні приклади інформаційного кілерства».

Висловлюючи своє обурення, підписанти підкреслюють: ідеться не про особисті політичні симпатії журналістів чи їх прагнення захистити опозицію, а про стандарти професії. За вимогамти фаху, позиція кожної зі сторін має бути на рівних донесена до глядача.

«Ми не хочемо бути наймитами і пропагандистами. Для нас свобода слова не порожні звуки, а фундамент професії. Саме тому ми заявляємо про категоричну незгоду з тиском на свободу слова», – мовиться у відкритому листі.

Як сказано в документі, журналісти вимагають негайно припинити «ручне керування» ТСН та повернути в теленовини базові принципи журналістики: об’єктивність, збалансованість, рівновіддаленість від політичних сил.

Якщо їхні вимоги проігнорують – підписанти пригрозили одноденним попереджувальним страйком, а також пообіцяли оприлюднювати усі відомі їм факти цензури.

«Покажемо, що нас багато. Тих, хто цінує свободу слова. А не її імітацію. Ми сильні. Разом», – з таким закликом звернулися до своїх колег автори листа. Підписи під документом поставили кореспонеднти ТСН Григорій Жигалов, Сергій Кудімов, Соломія Вітвицька, Маргарита Ситник, Світлана Березовська, Борис Іванов, Тетяна Коваленко, Жан Новосельцев, Юліанна Саух, Інна Боднар, Ігор Бондаренко та ведучі Олексій Ліхман, Юлія Бориско, Ілона Довгань, Віталій Гайдукевич.

А тим часом керівництво каналу 1+1 спростувало звинувачення журналістів на свою адресу. Ніякої цензури нема, – запевнив гендиректор «плюсів» Олександр Ткаченко. На його думку, автори звернення навіть не уявляють, що таке цензура. «На щастя, більшість авторів цього листа навряд чи колись зіштовхувалися з проявами цензури в реальному житті», – зауважив Ткаченко, слова якого цитує прес-служба телеканалу. За словами гендиректора «плюсів», справа радше у політичних симпатіях підписантів. «У зв’язку зі зміною політичної обстановки в країні багато хто починає плутати власні політичні симпатії з базовими принципами журналістики. Але це питання вже не має ніякого відношення до редакційної політики», – наголосив Ткаченко.

Оперативно відгукнулися на скаргу журналістів і в адміністрації президента Януковича, який пообіцяв боронити свободу слова. Заступник глави АП Ганна Герман взялася особисто залагодити конфлікт. Соратниця президента прийде на канал увечері в четвер, одразу після випуску новин, і розбереться, що до чого. Чи справді йдеться про утиски, чи про непрофесіоналізм – пані Герман з’ясує, залучивши комісію високих експертів.

«Якщо є тиск – з ним треба боротися, але якщо це непрофесіоналізм – з ним теж треба боротися», – заявила Герман Інтернет-виданню «Українська правда».

Проти чого в кінцевому підсумку вирішить боротися президентська адміністрація, – пильно стежать українські правозахисники. Свою готовність захистити журналістів від можливих звільнень уже підтвердили «Голосу Америки» Комітет Київської незалежної медіа-профспілки та Інститут масової інформації.

Нагадаємо: першим проблему цензуру на каналі 1+1 порушив кореспондент ТСН Мирослав Откович. Журналістові заборонили знімати сюжет з аналізом правових підстав заяви президента України Віктора Януковича про Голодомор, яку той зробив 27 квітня у ПАРЄ. «Під цензуру потрапив Голодомор», – зауважив з цього приводу Откович. Натомість заступник глави АП Ганна Герман заперечила, що матеріал журналіста зняли з ефіру не з міркувань цензури, а тому, що цей матеріал був зроблений непрофесійно.

XS
SM
MD
LG