Спеціальні потреби

Прикуту до ліжка Тимошенко викликали в суд


Прикуту до ліжка Тимошенко викликали в суд
Прикуту до ліжка Тимошенко викликали в суд

Доправити обвинувачену на засідання суду в середу. Такою ухвалою закінчився перший день розгляду справи Юлії Тимошенко в Апеляційному суді Києва. Прийнявши згадане рішення, судді задовольнили клопотання прокурорів. Захист обурюється, називаючи рішення катуванням, і не виключає, що доправляти Тимошенко в суд візьмуться проти її волі, на ношах.

Розгляд скарги Юлії Тимошенко на вирок у «газовій» справі Апеляційний суд Києва розпочав зранку у вівторок. Процес стартував без участі обвинуваченої: напередодні екс-прем’єрка поінформувала суддів, що за станом здоров'я не може пересуватися. Керівництво СІЗО, утім, заявило протилежне. В оприлюдненій заяві пенітенціарна служба повідомила про чергове обстеження хворої, здійснене напередодні 12 грудня працівниками МОЗ, та про їхній висновок: Тимошенко транспортабельна, протипоказань для участі у слідчих діях немає.

Так чи інакше, але лава підсудних у перший день слухань була порожня. Напівпорожньою була й сама зала Апеляційного суду: з боку захисту присутні лише четверо захисників включно з донькою Тимошенко та декілька депутатів. На засідання не пустили навіть журналістів: представникам ЗМІ дозволили спостерігати за процесом із сусідньої конференц-зали, по телевізору.

Велелюдно й неспокійно, натомість, було на вулицях під стінами Апеляційного суду. Зранку на прилеглій Солом'янській площі зібралося кілька тисяч прихильників Тимошенко. Вони вигукували гасла на підтримку опозиціонерки, розхитували двометровий паркан, намагаючись потрапити досередини, і навіть зламали ворота. Після кількох сутичок, спецпідрозділи «Беркуту» стримали пікетувальників і відтіснили натовп на проїжджу частину.

Щойно засідання розпочалося, захист заявив про відвід головуючої судді Олени Сітайло. На думку адвоката Юрія Сухова, суддя заангажована, про що свідчить видхилення нею усіх клопотань захисту під час попереднього розгляду справи. Підозри у тому, що на суддю чиниться тиск, посилили також записки невідомого змісту, після отримання яких судді Сітайло викликали карету «швидкої».

Клопотання про відвід головуючої Сітайло суд не задовольнив.

Після цього адвокат Олександр Плахотнюк заявив про відвід усіх трьох суддів колегії. Як він заявив, усіх суддів замінили безпосередньо перед процесом; відтак вони не мали часу ознайомитись зі справою і не зможуть об’єктивно її розглянути. Доказом упередженості цього складу суду захист вважає також родинні зв’язки. Як повідомив захисник Сергій Власенко, одна з суддів - Тетяна Фрич - є дружиною високопосадовця з Генпрокуратури.

Клопотання про відвід колегії суддів так само задоволено не було.

Відтак адвокати подали нове клопотання – про неможливість продовження розгляду за відсутності Тимошенко. У відповідь на цей крок захисту, державне обвинувачення зажадало доставити підсудну до зали. Пославшись на висновок пенітенціарної служби, прокурори заявили, що стан її здоров’я дає змогу це зробити.

Своєю чергою, адвокати відповіли оприлюдненням фотокопії документа. Як мовиться у медичній довідці Київського СІЗО, датованій 7 грудня, «Проводити слідчі дії з органами слідства у слідчому кабінеті за станом здоров'я Тимошенко Ю.В. не може. Проведення слідчих дій з органами слідства можливе тільки в помешканні, де утримується ув'язнена».

І все-таки судді, порадившись, оголосили, що викликають Тимошенко. Як мовиться у рішенні, разом із Тимошенко, вони витребують із СІЗО довідку про стан її здоров’я.

На цьому у судовому засіданні оголошено перерву до 10 ранку середи.

А тим часом напередодні Юлію Тимошенко в камері Лук’янівського СІЗО таки перевідав високий гість з Європи Штефан Фюле. Автомобіль верховного комісара ЄС під стінами ізолятора пізно ввечері у понеділок бачили телевізійники. За словами журналістів, Фюле пробув у СІЗО півгодини і поїхав, не залишивши коментарів.

У вівторок відвідини підтвердила прес-служба єврокомісара. Його зустріч у тюремній камері з Юлією Тимошенко відбулася з дозволу гепрокурора Віктора Пшонки. А пізній час відвідин – після 11 вечора – був зумовлений тим, що перед цим Фюле бачився з президентом. Розмова тет-а-тет з Януковичем, замість запланованої однієї години, тривала більше трьох. Про що йшлося, відомо лише у загальних рисах – підготовка до саміту Україна-ЄС 19 грудня, вдосконалення судової системи, справа Тимошенко.

Про що ж єврокомісар говорив з ув’язненою екс-прем’єркою, повідомила у вівторок прес-служба Фюле. Представник Євросоюзу запевнив Тимошенко, що ЄС пильно стежитиме за судовим процесом і наполягатиме на гарантуванні її права на справедливу апеляцію. Тимошенко, своєю чергою, розповіла гостю про своє здоров'я. Опозиціонерка закликала також Фюле якнайшвидше укласти Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Нагадаємо: 11 жовтня Печерський райсуд засудив Юлію Тимошенко у «газовій» справі до 7 років тюрми. 25 жовтня захист оскаржив цей вирок в Апеляційному суді Києва. 13 грудня Апеляційний суд розпочав розгляд справи по суті.

Під час апеляційного процесу захист планує, окрім вироку, оскаржити арешт прем'єрки у «газовій» справі.

Крім того, захист оскаржить повторний арешт опозиціонерки у справі ЄЕСУ. Як повідомили адвокати у вівторок, скаргу подано в цей же Апеляційний суд Києва. Розгляд призначено на п’ятницю 16 грудня.

XS
SM
MD
LG