Спеціальні потреби

Україна, слідом за Росією, скасувала зимовий час


Україна, слідом за Росією, скасувала зимовий час
Україна, слідом за Росією, скасувала зимовий час

Київ і Москва звірили годинники. Відтепер в Україні, як і в сусідній Росії, не будуть восени переводити годинникові стрілки на годину назад, а навесні - на годину вперед.

Верховна Рада скасувала практику переходу на сезонний час. За постанову, ініційовану народним депутатом від Партії регіонів Олегом Надошею, проголосували 266 народних обранців.

Законопроект підтримали здебільшого фракції та групи, що входять до провладної більшості.

Як сказано у прийнятому документі, «Верховна Рада ухвалює встановити з 27 березня 2011 року на території України час другого часового поясу з додаванням однієї години». Це означає, що вже цієї осені Україна не переводитиме стрілки і назавжди залишиться у нинішньому літньому часі.

Обгрунтовуючи свою позицію, ініціатори законопроекту вказують на негативний, як вони вважають, вплив щорічного сезонного переходу на фізичне та психологічне здоров’я людини, а також посилаються на численні звернення громадян з цього приводу.

Прихильники рішення заявляють, крім того, що сподівання на економію електроенергії (для чого й було запроваджено зимовий і літній час) виявилися перебільшеними.

Своєю чергою, опозиція вказує на непослідовність дій влади, яка проголосила європейський вектор розвитку, однак спосіб обчислення часу узгоджує не з європейськими країнами, а з державами Митного союзу.

А тим часом, коментуючи прийняте Верховною Радою рішення, Укрзалізниця повідомила, що це не призведе до збоїв у роботі залізничного транспорту. Як мовиться в оприлюдненому повідомленні, в останній тиждень жовтня графік руху пасажирських та міжміських поїздів не зміниться.

Натомість українські авіакомпанії заявили, що розклад вильоту більшості міжнародних рейсів з Києва та інших міст України може бути переглянутий. Авіаперевізники зазначили також, що рішення скасувати зимовий час, прийняте Радою за півтора місяця до початку зимової навігації, залишає для авіакомпаній надто мало часу для реагування і може спричинити додаткові складнощі.

Пересічні українці, обговорюючи новину, кажуть про інші «сюрпризи», які готує скасування зимового часу. Тепер різниця між центральноєвропейським і київським часом у зимовий сезон становитиме 2 години. І тому, скажімо, аби подивитися футбольні матчи Ліги чемпіонів, які розпочинаються о 20:45 за центральноєвропейським часом, болільникам у Києві доведеться сідати до телевізорів о 22:45.

Що ж до політологів, то вони вбачають у новині суто політичний зміст. Приймаючи рішення скасувати зимовий час, українська влада робить символічний реверанс у бік Москви, - вважає керівник Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран.

«Зараз між Україною і Росією достатньо непрості стосунки, і українська влада такими дрібними поступками намагається довести, що Янукович Москві не ворог. Власне, у цьому є навіть певний позитив. Адже з принципових питань Україна поки що витримує позицію. Зокрема, не йде поки що на такі серйозні компроміси, як, скажімо, поглинання «Нафтогазу» «Газпромом». А ось у таких дрібницях, як зміна часу, Україна дає поступку. Я думаю, що в політиці це однозначно сприйматиметься як дрібний реверанс в бік Москви, - хоча говорити про якусь велику політичну гру тут нема чого, бо це не той масштаб, не та подія», - сказав Таран «Голосу Америки».

Маленьким символічним подаруночком напередодні важливих «газових» переговорів з росіянами називає скасування зимового часу керівник Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Заради знижки в ціні на газ можна пожертвувати київським часом і перевести Україну на московський. Ця влада у таких речах не бачить ніяких символічних змістів. Хоча Україна почала дистанціюватися від Москви якраз на рівні символіки, у тому числі коли вводила київський час замість московського, радянського. А нинішня правляча еліта абсолютно глуха до будь-якої символіки, героїв, мови, тим більше порядку обчислення часу. Вона бачить тут тільки стрілки годинника: календарний час, а не історичний час. Тому заради знижки на газ, заради того, щоб знизити градус конфлікту з Москвою, вона йде на синхронізацію годинників - легко, без зайвих роздумів і не займаючись непотрібною рефлексією навколо можливого символічного прочитання цього кроку», - сказав Карасьов «Голосу Америки».

Нагадаємо: в Росії указ президента Дмитра Медведєва про скасування зимового часу набрав чинності з 7 серпня цього року. Слідом за Росією, 15 вересня таке ж рішення ухвалила Білорусь.

Пропозиції скасувати сезонний час в Україні почали лунати одразу ж після того, коли ідеї озвучило керівництвом Російської Федерації. Відповідний законопроект «регіонал» Олег Надоша вніс до Верховної Ради у квітні 2011 року. Спікер Володимир Литвин прогнозував підтримку законопроекту в парламенті, хоча й зауважив, що бюджетні витрати на реалізацію цього рішення будуть значними (він назвав суму в 300 мільйонів гривень).

Нагадаємо також: перехід на зимовий і літній час регулярно здійснюють більшість країн Європи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG