Спеціальні потреби

Путін пообіцяв вигоди для України у Митному союзі


Путін пообіцяв вигоди для України у Митному союзі
Путін пообіцяв вигоди для України у Митному союзі

Путін знов агітує Україну вступати у Митний союз. Всупереч підсумкам останньої зустрічі Януковича з Путіним і Медведєвим, тему аж ніяк не закрито. І хоч після вересневої «розмови трьох» у Завидово ЗМІ писали про те, що Москва нарешті змирилася з відмовою Києва і облишила свої «хотілки», висновок виявився поспішним.

Бажана участь України у Митному союзі знов у Путіна на вустах. Як стверджує нинішній російський прем'єр, а завтрашній президент, це було б вигідно самій Україні. Путін навіть порахував економічну вигоду в грошовому еквіваленті: 9 мільярдів доларів щороку.

Свої розрахунки глава російського уряду навів, виступаючи у четвер на інвестфорумі в Москві. Як він зауважив, Україна позичає у Міжнародного валютного фонду 10 мільярдів доларів на 15 років.

«А тут 9 мільярдів на рік! Це пряма вигода всій економіці», - вважає Путін.

Він також висловив переконання, що об'єднання у Митному союзі з Росією, Білоруссю і Казахстаном для України вигідніше, ніж асоціація з Євросоюзом. Як прогнозує російський прем'єр, українську сільськогосподарську продукцію на європейські ринки не пустять.

«Ну, може, два літри молока продадуть, і все. Це неможливо, і зрозуміло, чому: тому що там дуже жорстка позиція щодо захисту сільгосппродукції», - сказав Путін. Як він додав, у разі неприєднання України до Митного союзу її авіаційна промисловість помре, а суднобудування припинить свій розвиток.

Путін визнав також, що наразі прогресу у переговорах з Україною про вступ до МС нема.

Заява про намір інтегрувати Україну стала вже другою, відколи наприкінці вересня російський прем’єр оголосив, що балотуватиметься в президенти. Днями в газеті «Известия» Путін виступив з програмною статтею, в якій запропонував створити нове інтеграційне об'єднання - Євразійський союз. За задумом автора, це має бути потужне наднаціональне об’єднання, співмірне з Євросоюзом чи Сполученими Штатами. Євразійський союз, як його бачить Путін, має бути побудований на основі Митного союзу та Єдиного економічного простору. Змальовуючи свій проект, майбутній російський президент прямо не назвав Україну. Він, однак згадав про «деяких сусідів», які, на його думку, даремно вважають, що інтеграція на пострадянському просторі суперечить їх європейському вибору.

В Україні новий проект Путіна сприйняли як намір відтворити СРСР. «Фантомним болем за Радянським Союзом» назвав риторику російського керівництва член політради партії «Наша Україна» Данило Лубківський.

«Справжній намір статті Володимира Путіна - очевидний: розпочинаючи виборчу кампанію, російське керівництво знову заявило про геополітичні амбіції відновити керівний статус Москви на всьому пострадянському просторі. Ця давня ідея є фантомним болем Росії, який заважає їй адекватно оцінювати відносини з сусідами і партнерами», – заявив Лубківський, коментуючи статтю в «Известиях».

Своє несприйняття нової інтеграційної ініціативи висловили також деякі інші країни пострадянського простору. Зокрема, президент Грузії Михайло Саакашвілі назвав ідею відновлення СРСР «найбільш дикою ідеєю російських націоналістів».

Нагадаємо: Україна оголосила своїм стратегічним напрямком євроінтеграцію і розраховує вже до кінця цього року підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Водночас Росія настійливо агітує Україну приєднуватися до пострадянських інтеграційних проектів. Запросини вступати до Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном постійно лунають із Москви, на що Україна незмінно відповідає відмовою.

XS
SM
MD
LG