Спеціальні потреби

Вирок у справі Тимошенко відклали до 11 жовтня


Вирок у справі Тимошенко відклали до 11 жовтня
Вирок у справі Тимошенко відклали до 11 жовтня

Потяг, що мчав на повну пару, раптом зупинився перед самим пунктом призначення. Вирок у справі Тимошенко, на оголошення якого чекали у п’ятницю, відкладений на 11 жовтня. Можливо, навіть на пізніший строк, зважаючи на уточнення «орієнтовно» у рішенні судді.

«У судовому засіданні оголошується перерва орієнтовно до 11 жовтня», – заявив Родіон Кіреєв, закриваючи слухання по обіді у п’ятницю.

Ще зранку цього дня здавалося, що фінал зовсім близький. Суд вичерпав усі процесуальні етапи, включно з дебатами та обміном репліками сторін. Залишалося останнє слово підсудної. І головуючий суддя не виявляв наміру з цим тягти, відмовивши екс-прем’єрці у проханні дати їй один додатковий день на підготовку. Кіреєв заявив, що Тимошенко мала удосталь часу, щоб підготуватися. Її подальші наполягання стосовно додаткового часу він розцінив як відмову підсудної від останнього слова.

Суддя дав також останні розпорядження щодо умов, за яких буде винесено вирок. Він постановив, що при оголошенні судового рішення в зал допустять виключно учасників судового процесу та представників ЗМІ. Як пояснив Кіреєв, решта присутніх порушують порядок у залі та заважають вести засідання. Кіреєв пообіцяв також при виголошенні вироку пряму телетрансляцію і дозвіл на відеозйомку.

Фактичне закриття процесу на час виголошення вироку адвокати Тимошенко розцінили як вірну ознаку того, що вирок буде обвинувальним.

«Суд уже зараз фактично сказав, що вирок буде обвинувальним», – зауважив адвокат Юрій Сухов в інтерв’ю журналістам. На його думку, видаляючи із зали суду депутатів та прихильників Тимошенко, Кіреєв намагається також уникнути ймовірних інцидентів під час оголошення вердикту.

А тим часом пристрасті навколо Печерського райсуду розпалювались, напруження зростало. У п’ятницю знову відбулася сутичка між «Беркутом» і учасниками пікету, які спробували заблокувати проїзд із двору суду з допомогою залізної огорожі.

Але по обіді з’ясувалося: вирішальний момент відсувається. Причому надовго - до 11 жовтня. Суддя вирішив, що саме стільки часу йому потрібно, аби написати вирок. Як було повідомлено, ці півтора тижні Кіреєв проведе за письмовим столом у дорадчій кімнаті, під посиленою охороною.

Натомість на думку експертів, нинішня несподівана пауза в процесі прямо пов’язана з Варшавським самітом «Східне партнерство», на якому перебуває президент Віктор Янукович. Сьогодні обвинувальний вирок був би неможливий, - вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Це було б дуже небезпечно - сьогодні виносити вирок, коли Янукович ще перебуває на саміті у Варшаві, під впливом розмов з європейськими лідерами. Ну уявіть, якби сьогодні був обвинувальний вирок, а Янукович ще там, то це був би скандал!», – зауважив Карасьов.

На думку експерта, влада не знає, що робити далі. З одного боку, президент розуміє, що Тимошенко вже не можна тримати за ґратами. З другого - відпускати Тимошенко йому теж не хочеться. А як зробити так, щоб вона не сиділа, але щоб вирок, тим не менш, був обвинувальний? На роздуми, як вийти з цієї складної ситуації, й узяли півтора тижні, – вважає політолог.

«Виправдального вироку не буде. Тимошенко не виправдають. Бо якщо її виправдають, то це буде приниження, політичне самогубство для Януковича – і велика морально-політична перемога для Тимошенко. Ось чому виправдальний вирок неможливий в принципі, а обвинувальний вирок неможливий був сьогодні. Тому взяли півтора тижні, будуть думати, як виходити з цієї ситуації, будуть радитися. Будуть різні групи впливу – «яструби», «голуби», і кожен радитиме своє. І ситуація з Росією теж впливатиме - залежно від того, як далі буде рухатися справа в переговорах «Газпрому» і «Нафтогазу». Буде задіяно багато чинників, щоб прийняти якесь остаточне рішення», - сказав Карасьов «Голосу Америки».

Професора політології Києво-Могилянської академії Олексія Гараня також не здивувало те, що вирок відклали.

«Тим, що вироку немає сьогодні, я не здивований. Адже сьогодні і вчора на Варшавському саміті Януковичу багато чого було сказано з цього приводу. Чим я дійсно здивований, так це тим, що взято таку велику перерву. Очевидно, що влада вагається, шукає вихід. І можливо, цей час потрібен саме для того, щоб була декриміналізована стаття, за якою судять Тимошенко», – вважає політолог.

Як він додав, нинішня перерва у процесі остаточно довела усім тим, хто ще сумнівався: судом керують.

«Підсумок такий: процес цілковито залежить від волі Банкової», - сказав політолог «Голосу Америки».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG