Спеціальні потреби

Україна каже, що домовилася з Росією про нову ціну на газ


Україна каже, що домовилася з Росією про нову ціну на газ
Україна каже, що домовилася з Росією про нову ціну на газ

Україна сурмить перемогу: домовилася з Росією про кращу ціну на газ. Росія відповідає цебром холодної води: домовленості нема, радіти передчасно. Українсько-російські «газові» переговори тривають у вже звичному форматі: зачинені двері, мінімум інформації, взаємовиключні заяви сторін.

Про те, що Київ і Москва узгодили нову ціну на газ і контракт буде підписаний не сьогодні-завтра, повідомило в середу 16 листопада джерело в українському уряді. «Є домовленість про нову ціну. Підписання відповідних документів очікується найближчими днями», – цитують слова джерела українські ЗМІ.

Напередодні аналогічне повідомлення надійшло з адміністрації президента. Тамтешнє джерело розповіло газеті «Экономические известия» деякі деталі. Нова ціна російського газу для України становитиме $220-230 за тисячу кубів плюс можливість кредитування в рублях. Зі свого боку, Росія отримує преференції для своїх інвесторів у разі їхньої участі в приватизації українських підприємств.

Українська влада каже про згадані домовленості як про доконаний факт. Прем'єр-міністр Микола Азаров приготувався уже в листопаді розраховуватися з Росією за новими цінами. «За листопад, я думаю, ми будемо платити за новою ціною», – сказав глава уряду на засіданні економічного прес-клубу в Києві. Він навіть підрахував, скільки вдасться зекономити від газової знижки. 500 мільйонів доларів на місяць, тобто 6 мільярдів на рік – такі приємні цифри назвав прем'єр, виступаючи у вівторок на УТ-1. А віце-прем'єр Сергій Тігіпко спрогнозував, що нові газові ціни допоможуть порозумітися з Міжнародним валютним фондом, і кредити МВФ знову підуть в Україну.

А поки українські урядовці ділять шкуру невбитого ведмедя, з уряду Росії лунають витвережуючі заяви. Говорити про досягнення домовленостей передчасно, – наголосив у середу прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков. Як він сказав, переговори тривають. І поки документи не підписано, зарано говорити про результат.

Своєю чергою, речник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що дата підписання домовленостей наразі невідома. За його словами, «немає поки що ніяких дат». Власне ж інформацію про існуючу домовленість щодо нової газової ціни Купріянов не підтвердив і не спростував.

А тим часом українські експерти висловлюють сумніви в тому, що сторони домовились. Що ж до обіцяної ціни газу у 220-230 доларів, то вона нереальна, – стверджує незалежний експерт з питань енергетики Володимир Саприкін.

«На мою думку, чітких домовленостей на сьогодні ще немає. Адже ми бачимо, що українська і російська сторона кажуть кожна своє і роблять протилежні заяви. Що ж до інформації про те, що ціна газу буде 220 чи то 230 доларів, то це виглядає доволі фантастично. Ну, зрештою, ціна може бути і нульова, безкоштовний газ, як у Туркменистані, – але ж тоді за це треба буде віддати щось на рівні Кримського півострова! Отож краще не фантазувати і бути більш критичними. Названа ціна, звичайно ж, була б вигідна для України, але вона нереальна. І в обмін на цю нереально низьку ціну Росія начебто отримає якісь преференції при приватизації якихось українських підприємств. Це нісенітниця. Мені здається, це зовсім несерйозно, і такий «обмін» російську сторону не задовольнить», – вважає Саприкін.

На думку експерта, «поки що якісь принципові питання не дозволяють сторонам домовитись». За його прогнозом, рішення буде прийнято до кінця цього року. А найбільшим негативом переговорів називає непрозорість:

«Що погано – якщо буде створено якесь спільне підприємство чи консорціум, то, на жаль, третя потенційна сторона – європейські компанії, Європейський Союз про це нічого не знають. Власне, як і громадяни в Україні. На жаль, жодної інформації реальної – не фантастичної – немає на сьогоднішній день», – сказав Саприкін Голосу Америки.

Розкрити позицію влади у нинішніх газових переговорах вимагає українська опозиція. Опоненти влади побоюються, що газова знижка може бути отримана в обмін на «здачу» Росії газотранспортної системи або членства у путінському Євразійському союзі. Непрозорі дії влади вони називають загрозою національній безпеці і обіцяють: якщо нова ціна на газ буде виторгувана коштом суверенітету України, скасувати ці домовленості при зміні влади.

XS
SM
MD
LG