Спеціальні потреби

Україна наблизилась до угоди з ЄС...і до звільнення Тимошенко?


Україна наблизилась до угоди з ЄС...і до звільнення Тимошенко?
Україна наблизилась до угоди з ЄС...і до звільнення Тимошенко?

Україна на фініші переговорів про Асоціацію з ЄС. Про це заявив комісар Євросоюзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.

«Досягли значного прогресу, перейшли до фінальної стадії підписання Угоди про асоціацію», – сказав Фюле під час зустрічі з президентом України Віктором Януковичем на 8-у щорічному форумі «Ялтинська європейська стратегія» (YES).

Водночас він зауважив, що ув’язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко може зірвати ратифікацію угоди.

«Якщо вона справді буде засуджена до тюремного строку, на підставі правової норми радянського часу, то, незважаючи на наше бажання підписати Угоду про асоціацію, ми не можемо гарантувати, що парламенти країн-членів ЄС ратифікують цей документ», – наголосив єврокомісар.

Про свою стурбованість судовими процесами над опозицією, що відбуваються в Україні, на зустрічі у Лівадійському палаці говорили багато відомих європейських політиків. Відповідаючи на критику, президент України сказав, що й сам поділяє занепокоєння арештом Юлії Тимошенко.


«Для нас також дуже болюче це питання, і ми розділяємо з вами цей біль. Більш того, я хочу сказати, що ми задоволені тим, що це вас також хвилює», – заявив Янукович. Він пояснив, що проблема полягає в недосконалому українському законодавстві, яке потребує модернізації.

А тим часом як стало відомо джерелам «Української правди», Янукович в Криму погоджує з посланцями Європи план звільнення Юлії Тимошенко з СІЗО. За даними джерел, європейські переговірники донесли до президента непохитну позицію Євросоюзу: Тимошенко повинна бути на свободі і мусить мати можливість брати участь у наступних парламентських виборах.

А щоб Янукович «зберіг обличчя», - стверджують джерела УП, - йому пропонується декриміналізувати статтю про перевищення влади, за якою нині судять лідерку опозиції.

Схоже на те, що план уже почали реалізовувати. Глава держави готується внести на розгляд Верховної Ради законодавчі зміни щодо декриміналізації економічних злочинів. Про це повідомив на брифінгу в п’ятницю заступник глави адміністрації президента Андрій Портнов. Як він заявив, після внесення цих змін усіх винних в економічних злочинах не позбавлятимуть волі, а натомість стягуватимуть фінансові санкції. Щоправда, на запитання про Тимошенко Портнов відповів, що її ці зміни не стосуватимуться, бо, мовляв, поширюватимуться лише на злочини у сфері господарських відносин. Портнов заявив також, що президент Янукович занепокоєний великою кількістю осіб, які до вироку суду утримуються під вартою, і вимагає змінити ситуацію, орієнтуючись на європейські правові стандарти.

Тиск Заходу на нинішню українську владу в питанні звільнення Тимошенко досяг, здається, апогею. У п'ятницю своє занепокоєння арештом опозиціонерки Януковичу у телефонній розмові висловила канцлер Німеччини Анґела Меркель. Як підтвердило посольство Німеччини, у розмові з президентом України федеральний канцлер наголосила, що політики мають змагатись на виборах, а не з’ясовувати стосунки через суд.

Напередодні, у четвер, президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс, що перебуває з візитом в Україні, зажадав від української влади негайного звільнення Тимошенко та гарантій її участі у виборах 2012 року.

Днями спільний лист президенту Януковичу з приводу судових переслідувань опозиції надіслали також державний секретар США Гілларі Клінтон і міністр закордонних справ Євросоюзу Кетрін Ештон.

Утім, своє останнє слово ще не сказала інша зацікавлена сторона - Росія. Досі Москва виступала на захист Юлії Тимошенко та підписаних нею «газових» угод. Проте не виключено, що, у світлі наближення України до угоди з ЄС, у Кремля можуть з’явитися нові міркування та пропозиції. У п’ятницю російський прем’єр-міністр Володимир Путін заявив, що не може зрозуміти почуттів Януковича до Євросоюзу. Він наголосив, що євроінтеграція України - нереальна річ, і вкотре запросив Україну, замість ЄС, вступати до Митного союзу з Росією.

Путін пообіцяв, що під час планованого на 24 вересня візиту Януковича до Росії «подискутує з ним не тільки як із сусідом, але і як з другом».

XS
SM
MD
LG