Спеціальні потреби

Угоди з ЄС не буде?


Високий представник ЄС Кетрін Ештон

Угоди про асоціацію з Євросоюзом цього року не буде; про це в дипломатичних колах говорять уже як про доконаний факт.

Парафування історичної угоди відкладається; саміт Україна-ЄС, призначений на 19 грудня, провалився ще до свого початку.

«Очікування від цього саміту щодо Угоди про асоціацію були високими», – нагадав глава представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра. Проте як він констатував, «уже неможливо зробити так, щоб парафування збіглося з самітом».

Глава представництва ЄС зробив таку заяву у четвер на засіданні комітету з питань парламентської співпраці України та Євросоюзу. Присутні на засіданні представники української сторони також не випромінювали оптимізму. Директор департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України Всеволод Ченцов спрогнозував, що на саміті парафування не відбудеться. «Це не буде парафуванням у міжнародно-правовому сенсі», – дипломатично висловився Ченцов. При цьому він зауважив: для українського МЗС, мовляв, не так важливо провести процедуру парафування, як офіційно оголосити про завершення переговорів.

Напередодні інший представник відомства, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін здивував заявою про те, що парафування угоди на саміті ніколи й не ставилося за мету. «У нас не було принципового наміру парафувати угоду саме на саміті», – сказав журналістам Клімкін.

Угоді – відбій, євроінтеграцію – «на паузу», і замість саміту з європейцями – московські зустрічі.

А втім, президент України Віктор Янукович так і не пролив світло на питання про те, де він перебуватиме 19 грудня.

Президент воліє говорити загадками. Коментуючи чутки про те, що замість участі в саміті з Євросоюзом, він поїде засідати в раді ЄврАзЕС у Москві, Янукович запропонував журналістам «здогадатися з двох разів».

«Я нікому не давав жодної інформації, де я буду 19-го числа. Буду там, де мені необхідно бути», – заявив глава держави у четвер.

Інформація про те, буцімто Янукович збирається проігнорувати саміт Україна-ЄС, з’явилась у середу. Згодом ЗМІ повідомили, з посиланням на власні джерела, що це провокація, запущена з адміністрації президента.

Політологи застерігають владу: гра небезпечна. Як кажуть експерти, спроби шантажувати Євросоюз погано закінчаться для України та її євроінтеграційних намірів.

На ризики такої гри вказує також опозиція. Зовнішню політику президента скритикував в ефірі одного з телеканалів віце-спікер Верховної Ради Микола Томенко: «Росіянам говорять: ви не хочете, тоді ми йдемо в Євросоюз. Євросоюзу кажуть: не хочете парафувати 19 грудня, тоді ми йдемо в Митний союз і ЄврАзЕС». За словами бютівця, «спроба обманути водночас і Росію, і Євросоюз може призвести до того, що обманутою виявиться Україна».

Нагадаємо: українська влада не раз заявляла про прагнення підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом ще до кінця цього року. Процедура мала відбутися на саміті 19 грудня. При цьому умовою парафування угоди на саміті європейці називали звільнення лідера опозиції Юлії Тимошенко. У відповідь президент Янукович почав педалювати питання про те, що в угоді мусить бути зафіксована перспектива членства України в ЄС, – інакше, мовляв, в угоді немає сенсу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG