Спеціальні потреби

ЄС: в Україні поменшало демократії і свобод


Верховний представник ЄС зі зовнішних справ і політики безпеки Кетрін Ештон
Верховний представник ЄС зі зовнішних справ і політики безпеки Кетрін Ештон

Менше демократії і свобод, відсутність прогресу в боротьбі з корупцією, політично вмотивовані кримінальні процеси. Так виглядає Україна Януковича в очах Європи.

В оприлюдненому «Звіті про хід реалізації європейської політики сусідства за 2010 рік» Європейський Союз жорстко розкритикував стан справ в Україні.

27-сторінковий документ містить докладний аналіз економічних реформ, зрушень у політичній сфері, ситуації з правами людини за період з 1 січня по 31 грудня 2010 р.

Серед позитивів України як свого європейського сусіда Євросоюз відзначає політичну стабільність, поновлену співпрацю з МВФ та «в цілому добре проведені президентські вибори на початку року».

На цьому компліменти вичерпуються. Далі в документі йдеться про жовтневі вибори до місцевих органів влади, які за демократичністю помітно поступалися президентським; про переписану Конституцію, що неабияк розширила повноваження президента; про судову реформу, що дозволила виконавчій владі контролювати суди.

Звіт окремо наголошує на прикметі доби: кримінальних переслідуваннях колишніх урядовців, а нинішніх представників опозиції. У цих діях європейці побачили «вибіркове застосування правосуддя» та застерегли від «використання кримінального судочинства у політичних цілях».

Поборюючи опонентів, влада занедбала боротьбу з корупцією. Прогресу в боротьбі з корупцією нема, – констатує Євросоюз. Натомість у ситуації з дотриманням людських прав і свобод наявний регрес. Як сказано у звіті, «в Україні зневажаються засадничі свободи, зокрема свобода мас-медіа та свобода зібрань, а також демократичні стандарти».

Щодо утисків ЗМІ – документ згадує про почастішання випадків залякування і насильства над журналістами. Щодо обмеження свободи зібрань – нагадує про переслідування мирних демонстрантів за пошкоджену бруківку на площі.

Одночасно з оприлюдненням звіту про згортання демократії в Україні, Євросоюз видав окрему заяву щодо кримінального переслідування Юлії Тимошенко. Свою стурбованість «можливою політичною мотивацією» справ, порушених проти опозиціонерки, висловила речник верховного представника ЄС Кетрін Ештон.

«Ми висловлюємо наше занепокоєння припущеннями про політичну вмотивованість цих справ», – сказано в заяві Ештон. Як мовиться далі в документі, «ЄС пильно спостерігає за останніми подіями щодо справи Юлії Тимошенко та інших членів колишнього уряду України».

А тим часом Міністерство закордонних справ України мляво відреагувало на оприлюднену доповідь Євросоюзу. В коментарі МЗС, виданому прес-службою відомства у четвер, немає ані слова відповіді на критику. Натомість доповідь ЄС названо «важливим етапом всеохоплюючого обговорення шляхів удосконалення європейської політики сусідства».

Що ж до заяви Кетрін Ештон, то МЗС висловилось у тому дусі, що Ештон помиляється, оскільки їй бракує інформації. «Ми виходимо з того, що негативні інтонації в коментарях окремих європейських політиків обумовлені браком інформації про реальний хід антикорупційних розслідувань в Україні», – мовиться в заяві українського дипломатичного відомства.

XS
SM
MD
LG