Спеціальні потреби

Рада готується дозволити продаж землі і здачу в оренду труби


Рада готується дозволити продаж землі і здачу в оренду труби
Рада готується дозволити продаж землі і здачу в оренду труби

Земля і ГТС – одразу два стратегічно важливих закони готується прийняти Верховна Рада на цьому пленарному тижні, повернувшись до роботи після новорічно-різдвяних свят.

На вівторок 10 січня заплановано розгляд урядового законопроекту про здачу в оренду української газотранспортної системи. А у четвер 12 січня планується проголосувати у другому читанні закон про запровадження в Україні ринку землі.

Провладна більшість в особі першого заступника голови фракції Партії регіонів, знаного «диригента» парламентських голосувань Михайла Чечетова уже підтвердила свій намір підтримати обидва законопроекти. Натомість опозиція б’є на сполох, обіцяючи за будь-яку ціну завадити голосуванню та погрожуючи повторенням у стінах Верховної Ради силового протистояння часів ухвалення Харківських угод.

«Фактичною загрозою для українського суверенітету» назвав пропоновані законопроекти заступник голови фракції НУ-НС Тарас Стецьків. Опозиціонер вбачає небезпеку в тому, що урядовий закон про оренду ГТС пропонує дати дозвіл на приватизацію газотранспортної системи і підземних сховищ газу (наразі українське законодавство містить заборону на приватизацію цих стратегічних об’єктів).

«Другою, після Севастополя, здачею національних інтересів» назвав плановане голосування щодо ГТС інший опозиціонер, «бютівець» Андрій Павловський.

Кількома днями раніше його колега по фракції БЮТ Олександр Гудима припустив, що з допомогою пропонованої нині реорганізації «Нафтогазу» влада розчищає шлях до здачі української газотранспортної системи. Мовляв, урядовий законопроект дозволить поділити НАК «Нафтогаз» на три частини, і тоді вже уряд зможе передати їх в управління російському «Газпрому». «Це увертюра до урядової угоди між Україною і Росією», – заявив Гудима, пообіцявши, від імені опозиції, жорсткий спротив законопроекту.

Так само категорично заперечує парламентська меншість і проти закону про ринок землі. Як сказав у понеділок в інтерв'ю радіо «Свобода» «нунсівець» Тарас Стецьків, закон про продаж землі «дасть можливість продати, мабуть, останній після газотранспортної системи український актив».

А заступник голови Верховної Ради бютівець Микола Томенко заявив, що парламент не має правових підстав слухати закон у другому читанні. Як він пояснив, досі не розглянуто велику кількість поправок, які були внесені після першого читання. Віце-спікер висловив побоювання, що, форсуючи розгляд законопроекту, влада свідомо провокує хаос на ринку землі, аби земельні угіддя могли скупити за безцінь кілька сімей. «Форcування ухвалення закону про ринок землі дорого коштуватиме країні та українському селу», – застеріг віце-спікер у понеділок в інтерв'ю агентству УНІАН.

Своєрідний спосіб протидії закону про продаж землі запропонував лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. На своєму блозі на «Українській правді» політик закликав роздрукувати прізвища депутатів, які проголосують «за» земельну аферу, та роздати усім знайомим – аби, за його словами, «жоден з аферистів більше ніколи не потрапив до Верховної Ради».

Своєю чергою, провладна більшість наполягає на тому, що обидва пропонованих закони – і про землю, і про трубу – продиктовані турботою про державний інтерес. Як стверджують «регіонали», тільки здача в оренду зможе врятувати НАК «Нафтогаз» від банкрутства, і тільки участь у газотранспортному консорціумі з росіянами дасть змогу укласти нові газові контракти та врятує українців від підвищення цін на газ.

Що ж до закону про ринок землі, то для його якнайшвидшого запровадження у партії влади також є аргумент: поява на селі ефективного власника, залучення у сільськогосподарське виробництво інвестицій.

XS
SM
MD
LG