Спеціальні потреби

Протести проти Волл-стріт поширюються на столицю та інші міста


Антикапіталістичні протести, що почалися з кількох мітингуючих у парку біля Волл-стріт у Нью-Йорку, поширюються і на інші міста. Їх учасники – безробітні, студенти, пенсіонери – звинувачують великі корпорації та фінансові інституції у жадобі та нехтуванні інтересами американського суспільства. Вони також закликають уряд притягнути винних у теперішній економічній кризі до кримінальної відповідальності.

До молоді приєднується старше покоління. Найбурхливішу реакцію серед учасників протестів викликала група «Розлючені бабці», що проспівали пісню, де, зокрема, є наступні слова:

«Ми витратили три трильйони доларів, аби відправити наших дітей на війну. Ну, не всіх дітей, а лише коричневих, чорних та бідних».

Сюзан Арнетт спеціально приїхала з Каліфорнії, аби взяти участь у протесті. Вона каже, що виступає проти війни, корупції та жадібності.

У Вашингтоні в четвер мітингувальники пройшли маршем до приміщення Торгової палати та Білого дому. Вони кажуть, що їхні інтереси зневажаються великим бізнесом.

«Коли я виростав, це була країна людей і для людей. Але не сьогодні. Сьогодні все робиться в інтересах корпорацій. Це країна корпорацій», – говорить ветеран В’єтнамської війни Джім Ґуднау.

Тут також багато студентів, які не бачать для себе перспектив навіть з гарною освітою. Лордес Паралобре вчиться в Університеті в Майямі та вже винна банку 20 тисяч доларів кредиту за навчання.

«У мене багато друзів, які закінчили університет, аспірантуру, але працюють у ресторанах. Я боюся, що це станеться і зі мною», – каже вона.

Учасники протестів кажуть, що корпорації загнали економіку країни у кризу, а зараз не хочуть допомогти з цієї кризи вийти:

«Вони сидять на двох трильйонах прибутків. Їхні податки – на найнижчому рівні за 50 років. А рівень безробіття для нас – 9%», – лунає з трибуни.

До руху приєдналися профспілки. Втім, протести не здобули симпатії Республіканської партії.

«Не звинувачуйте Волл-стріт, Не звинувачуйте великі банки. Якщо у вас немає роботи, якщо ви бідні, звинувачуйте себе», – заявив один з претендентів на посаду президента від Республіканської партії – Герман Кейн.

Республіканці висміюють учасників руху у тому, що вони щось просять від уряду, але насправді не знають, чого хочуть.

«Вони самі не знають, за що виступають. Вони просто розлючені. Це – атака на бізнес, атака на індустрію, атака на свободу», – переконаний конгресмен-республіканець Пол Браун, висунутий Рухом чаювання.

Протестуючі називають себе представниками 99% американців. Така частка американського суспільства, стверджують учасники протестів, страждає від безробіття та поганих економічних умов.

«Ми втомилися від великих корпорацій, ми втомилися від Волл-стріт, від одного відсотка, який керує цією країною аж до її занепаду», – говорить один з протестуючих.

У середу президент Обама уперше звернувся до теми протестів:

«Американський народ розуміє, що не всі діють за правилами. І Волл-стріт – приклад цього».

Рішення президента – його план зі створення нових робочих місць вартістю у 443 мільярди доларів, більша частина якого має бути проплачена за рахунок збільшення податків для найбагатших. Утім, протестуючі вимагають не лише більше оподатковувати багатих, але й притягнути до відповідальності Волл-стріт за їхню участь у створенні економічної кризи.

«Закони були порушені – попередньою адміністрацією, банкірами Волл-стріт. Вони мають за це відповідати», – говорить один із учасників протестів.

Президент Обама каже, що юридичних норм порушено не було:

«Їхні дії не були незаконним. Вони були аморальними, неприйнятними, занадто ризикованим. Але в рамках закону».

Кримінолог Біл Блек, професор Університету в Міссурі, що спеціалізується на економічних злочинах, з президентом не погоджується:

«Це – найгірша фінансова криза в історії. І її причина – найбільша епідемія злочинів, здійснених елітою. І ніхто з еліти до в’язниці не йде».

Тим часом протести поширюються країною. Вони вже проходять у Клівленді, штат Огайо, Нешвілі, штат Теннессі, Остіні, штат Техас, у Лос Анджелесі, Каліфорнія та в інших містах.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG