Спеціальні потреби

Коментар Обами про мечеть викликав контроверзу


Не вщухає суперечка щодо планів мусульманської громади в Нью-Йорку побудувати в нижній частині Мангеттена - в районі падіння веж-близнюків внаслідок терактів 11 вересня 2001 року - мусульманський культурний центр, який включатиме мечеть і басейн.

Місце пропонованого центру знаходиться за кілька кварталів від так званої «нульової зони» - де стояли знищені терористами аль-Кайди вежі Всесвітнього торговельного центру. В день атак там загинуло майже три тисячі людей.

Спочатку президент Обама відмежовувався від суперечок щодо планів будівництва центру з мечеттю. На погляд Білого дому, питання мало вирішуватись владою Нью-Йорка. Але в п’ятницю ввечері президент сказав свою думку з цього приводу під час іфтару – влаштавованої ним для мусульманських лідерів у США святкової трапези на відзначення початку священного місяця Рамадан.

«Як громадянин і президент я вважаю, що мусульмани мають те ж право сповідувати свою релігію, як і будь-хто інший в цій країні. І це включає право будувати місце моління і громадського центру на приватній ділянці землі в нижній частині Мангеттена».

Президент при цьому відзначив, що він розуміє емоції, викликані планами спорудити мечеть біля «нульової зони», але наголосив, що аль-Кайда не репрезентує іслам. Однак ця позиція не пом’якшила спротиву опонентів проекту. Памела Ґеллер очолює рух під назвою «Зупинити ісламізацію Америки», який влаштовує виступи протестів проти проекту. Вона сказала, що президент безжально відкинув емоції родин жертв терактів і усіх американців.

Більшість членів родин загиблих в терактах також виступають проти будівництва центру, як наприклад Джим Райчес.

«Це лише в двох кварталах від «нульової зони», це бездушно, це як створити японський культурний центр на місці нападу на Перл-Гарбор».

Цю позицію підтримує конгресмен від штату Нью-Йорк, республіканець Пітер Кінґ

«Президентові слід було б сказати, що мусульманська громада має право спорудити мечеть, але вона також повинна б поговорити з членами родин загиблих. І президент схибив, коли проігнорував цей аспект і говорив лише про абстрактні права».

Деякі американці підтримують плани будівництва центру, але вважають, що це трактуватиметься екстремістами як перемога радикалізму. А от Нігад Аувад з Ради американсько-ісламських відносин вважає, що позиція президента служить контр-аргументом цим побоюванням.

«Фактично, якщо не побудувати тепер цей центр, це стане перемогою терористів і всіх екстремістів, які вважають, що американські мусульмани не мають однакових з іншими американцями прав».

Але протести не вщухають не тільки в Нью-Йорку. В місті Мурфрісборо в штаті Теннессі сотні людей провели протести проти планів побудувати у них мусульманський центр. Фактично за останні кілька тижнів протести проти локального будівництва мечетей мали місце в ряді штатів, що свідчить, що йдеться не тільки про «нульову зону».

Згідно з опитуванням компанії CNN, проведеним перед виступом президента, 70% американців налаштовані проти будівництва мусульманського центру в районі «нульової зони».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG