Спеціальні потреби

Напередодні Великодня світ побоюється нових атак ІДІЛ після московського нападу 


Підозрюваний в участі в нападі на відвідувачів Крокус-Сіті-Голу, у результаті якого загинуло щонайменше 143 людини та було поранено ще десятки. Чоловік очікує розгляду запобіжного заходу в Басманному районному суді Москви. MOSCOW CITY COURT PRESS SERVICE/AFP
Підозрюваний в участі в нападі на відвідувачів Крокус-Сіті-Голу, у результаті якого загинуло щонайменше 143 людини та було поранено ще десятки. Чоловік очікує розгляду запобіжного заходу в Басманному районному суді Москви. MOSCOW CITY COURT PRESS SERVICE/AFP

Час, який зазвичай є святковим, нині перетворюється на час тривоги, оскільки антитерористичні служби перебувають у стані підвищеної готовності до продовження смертоносних нападів терористичного угруповання “Ісламська держава” на Москву за новими сценаріями, націленими на Великдень.

Деякі європейські країни вже оприлюднили попередження про загрози, посилюючи безпеку. Італія, зокрема, однією з причин для додаткового занепокоєння називає наближення Великодня.

Остання пропаганда “Ісламської держави”, також відомої як ІДІЛ, лише посилила такі занепокоєння.

У заяві в четвер, присвяченій 10-річчю оголошення ІДІЛ про свій неіснуючий халіфат в Іраку та Сирії, речник Абу Хутайфа аль-Ансар закликав послідовників націлюватися на “хрестоносців”, особливо в Європі та Сполучених Штатах.

Навіть взявши на себе відповідальність за напад під Москвою, інформаційна агенція угруповання Amaq заявила, що його оперативники націлилися на зібрання християн. А минулого січня ІДІЛ взяла на себе відповідальність за напад на католицьку церкву в Стамбулі, в результаті якого загинула одна людина.

ІДІЛ також має історію нападів на християн, які святкують Великдень, зокрема, взяла на себе відповідальність за вибухи у Великодню неділю на Шрі-Ланці в квітні 2019 року, в результаті яких загинуло понад 300 людей і щонайменше 500 отримали поранення.

“Великдень та/або пов’язана з Пасхою діяльність безсумнівно посідатиме перше місце в списку можливих нападів”, — сказав Колін Кларк, директор із досліджень глобальної розвідувальної компанії Soufan Group.

“Ісламська держава налаштована, і може бути реальний поштовх для підтримки цього імпульсу, розпочати ще один резонансний напад, особливо на символічну ціль”, — сказав Кларк Голосу Америки.

“Я також був би стурбований православним Великоднем, і логічно було б подивитися, де ІДІЛ раніше завдавала ударів по християнських цілях”.

Ризик “значної” загрози

Інші країни, визнаючи загрозу, кажуть, що вони вже давно перебувають у стані підвищеної готовності до подібних змов, і що додаткові сигнали тривоги не принесуть користі.

“Оцінка органами безпеки ризику ісламістської загрози в Німеччині ще не змінилася в результаті жахливої атаки в Москві”, — сказав Голосу Америки речник німецького уряду на умовах анонімності.

Посадовець назвав афганську філію “Ісламської держави” “наразі найагресивнішою” з гілок терористичного угруповання, додавши, що “наразі вона становить найбільшу ісламістську загрозу в Німеччині”.

Британія зайняла подібну позицію.

“Рівень загрози Сполученому Королівству від тероризму вже є значним, а це означає, що атака ймовірна, – сказав Голосу Америки місцевий посадовець на умовах анонімності. – Ця оцінка не змінилася”.

У Сполучених Штатах також нічого не змінилося.

У травні минулого року офіційні особи США попередили, що країна застрягла в “стані підвищеної загрози”. У вересні 2023 року в щорічній оцінці загрози Міністерства внутрішньої безпеки було зазначено, що США знаходяться під “високим ризиком” терористичної атаки, зокрема вказуючи на загрозу з боку афганської філії “Ісламської держави”, також відомої як ІДІЛ-Хорасан, ІДІЛ-Х або ISKP.

“Хоча ми не маємо конкретних і надійних розвідувальних даних, які вказують на загрозу Сполученим Штатам, наразі Міністерство внутрішньої безпеки продовжує працювати з нашими партнерами, щоб оцінити стан загрози, надати оновлену інформацію американській громадськості та захистити нашу батьківщину”, – сказав речник відомства Голосу Америки в п'ятницю.

“Ми закликаємо громадськість залишатися пильними та негайно повідомляти про підозрілу діяльність місцевим правоохоронним органам”, – додав представник DHS.

Офіційні особи США, яким доручено піклуватися про безпеку американських громадян за кордоном, заявили, що вони працюють над запобіганням будь-яким можливим нападам.

“Ми залишаємося пильними щодо зростаючої загрози з боку терористичних угруповань, включаючи ІДІЛ-Х”, — сказав журналістам у четвер речник Держдепартаменту Метью Міллер.

Оцінка з боку США

Пентагон видав аналогічні запевнення.

“Міністерство оборони не зводило очей з ІДІЛ”, — заявив у четвер речник Пентагону генерал-майор Пет Райдер у відповідь на запитання Голосу Америки.

Останні оцінки розвідки США зображують ІДІЛ як терористичну організацію, яка, можливо, перебуває на переломному етапі, підкреслюючи те, що щорічна оцінка загроз розвідувального співтовариства, опублікована на початку цього місяця, описується як “каскадні втрати лідерства в Іраку та Сирії”.

Але в тому ж звіті є застереження, що “регіональні філії продовжуватимуть розширюватися”. І хоча у звіті США йдеться про перехід до Африки, США та інші нинішні і колишні західні посадовці вважають, що лідерство ІДІЛ в Афганістані відіграє більш помітну роль.

“Більшість змов, про які нам відомо, походять від ІДІЛ-Х”, — сказав Голосу Америки на початку цього року колишній західний антитерористичний високопосадовець.

Зусилля ІДІЛ-Х розширити сферу свого впливу за межі Афганістану викликають тривогу.

Деякі західні офіційні особи та регіональні спостерігачі попереджають, що ще у 2021 році афганський філіал ІДІЛ прагнув насіяти такі держави Центральної Азії, як Казахстан, Киргизстан і Таджикистан, невеликими, але дуже потужними осередками та мережами, які могли б стати основою для майбутніх атак.

Аарон Зелін, співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики, який спеціалізується на джихадизмі, сказав: “Була велика когорта центральноазіатських іноземних бойовиків, які вирушили до Сирії минулого десятиліття, коли ІДІЛ контролювала там територію. Таким чином, ті, що вижили, ймовірно, були основою цієї ширшої мережі сприяння та змови/атаки”.

“Також була менша когорта вихідців із Середньої Азії, які приєдналися до ISKP в Афганістані, – сказав Зелін Голосу Америки. – Крім того, у Росії є спільноти мігрантів із Центральної Азії, з яких ІДІЛ може вербувати так само, як це робиться з арабськими мігрантами в Західній Європі”.

Орієнтація на Центральну Азію

Один гуманітарний представник у Центральній Азії, який попросив не розголошувати його ім’я через побоювання, що може стати мішенню, сказав Голосу Америки, що ІДІЛ вдалося створити невеликі високоякісні осередки та мережі по всьому регіону.

“Мережі все ще існують, але вони не збираються вербувати більше [великих] кіл”, — сказав посадовець, додавши, що є ознаки того, що “вербування може відбуватися більше за межами Центральної Азії”.

“Уразливість і фактори, що спонукають [когось приєднатися до ІДІЛ], набагато сильніші в Росії, особливо в світлі поточної ситуації в Росії щодо мігрантів”, — сказав посадовець, зазначивши, що ті самі фактори існують у багатьох європейських країнах, які мають діаспорні спільноти з Центральної Азії.

Є ознаки того, що ІДІЛ-Хорасан знайшов способи використовувати інші терористичні угруповання.

Ендрю Майнс, програмний спеціаліст Інституту миру Сполучених Штатів, сказав: “ISKP не лише залучає іноземних новобранців, але й співпрацює з групами з Центральної Азії, такими як IMU [Ісламський рух Узбекистану] та … ETIM/TIP [Туркiстанська Ісламська партія] більш обмеженим чином”.

Майнс сказав Голосу Америки, що ІДІЛ-Хорасан довела свою майстерність у максимізації своїх ресурсів.

“ISKP показав, що він здатний отримувати, тренувати та розгортати засоби в Афганістані та за його межами, а також використовувати “віртуальний планувальник” і моделі планування “атак натхнення”.

Нинішні та колишні офіційні особи стверджують, що саме ці види можливостей у поєднанні з резонансними атаками, як-от атака під Москвою та подвійний теракт-смертник у січні в Кермані, Іран, роблять ІДІЛ-Хорасан грізною загрозою, хоча деякі дані свідчать про те, що його активність в самому Афганістані пішла на спад.

Атака ІДІЛ-Хорасан у Росії разом зі зловмисною змовою у Німеччині наприкінці минулого року, обидві з яких, схоже, покладалися на етнічних таджиків, також можуть бути свідченням того, що зусилля угруповання побудувати розширену мережу приносять плоди.

“Це навіть може стати першим справжнім розквітом розвинутого потенціалу ІДІЛ-Хорасан”, — сказав Едмунд Фіттон-Браун, колишній високопоставлений антитерористичний співробітник ООН.

І Фіттон-Браун, який зараз є старшим радником Проєкту боротьби з екстремізмом у Нью-Йорку та Берліні, стурбований тим, що лідери ІДІЛ захочуть отримати вигоду з імпульсу, який вони, ймовірно, помітять від успішних цьогорічних терактів.

“Вони привернули увагу до Ірану. Вони отримали набагато більше уваги за те, що роблять це в Росії. І вони привернули б ще більше уваги, якби змогли зробити щось такого масштабу в Західній Європі”, – сказав він Голосу Америки.

“Але чи зможуть вони це здійснити – це питання, тому що досі було багато невдалих спроб, коли вони мали активні терористичні змови в Західній Європі, зокрема в Німеччині, але вони були виявлені, попереджені та зірвані”, – сказав Фіттон-Браун.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG