Спеціальні потреби

Молодь, що вижила у стрілянині в Норвегії, розповідає про хвилини терору


У понеділок підозрюваний у злочинах Андерс Брейвік уперше з’явився перед судом в Осло, визнавши свою провину в обох атаках. Суддя відмовив йому у публічній промові, провівши слухання за зачиненими дверима. Суд присудив йому вісім тижнів перебування в ізоляторі тимчасового затримання на період проведення слідчих дій. Під час слухань Брейвік повідомив, що він мав спільників – інформація, яка зараз перевіряється.

Також у понеділок поліція Норвегії оприлюднила нові данні щодо кількості загиблих під час подвійної атаки в цій країні минулої п’ятниці. Всього загинуло 76 осіб, з них 68 – молодь, що зібралася на політичний з’їзд керівної партії на острові Утоя.

Декому вдалося вижити завдяки барикади з матрасів, які врятували їх від розривних куль, якими Берінґ Брейвік, одягнутий як поліцейський методично розстрілював учасників молодіжного табору.

«Він просто ходив навколо і холоднокровно вбивав людей. Нуль емоцій», – зжахом пригадує Ерік Курсетґ’єрдт.

Бійня тривала понад годину. На острові у той час було близько 700 людей, більшість – підлітки. Дехто кинувся рятуватися у воді, але й там їх діставали кулі. Тих, хто залишався на березі, Брейвік розстрілював впритул.

«Коли він до мене наблизився, я чув його дихання, його черевики майже торкалися мене, я також відчував тепло від розпеченого дула автомата, коли він натиснув на курок», – розповідає Адріан Прейкон.

Адріану Прейкону чудом вдалося вижити. Він лежав, притворившись мертвим. Не всім так пощастило. На фото, знятому з журналістського вертольота, видно жахливий момент, як убивця цілиться у жертву, яка у воді благає про пощаду.

«Він кричав: «Я вб’ю вас усіх». Він старанно цілився і стріляв дуже точно», – розповідає Адріан.

Брейвік давно планував свою атаку. За годину перед тим, як висадитись на острові, він підірвав у центрі Осло потужну бомбу, сховану в автомобілі. Сімь людей загинули, десятки отримали поранення. До місця теракту були стягнуті усі сили норвезької поліції та швидкої допомоги. Але зараз вже очевидно, що вибух був лише відволікаючим маневром. Справжньою ціллю Брейвіка був молодіжний табір на острові Утоя, організований норвезьскою Лейбористською партією. А мотивом стали політичні погляди.

Незадовго до атак Брейвік розмістив у мережі Інтернет маніфест, де зізнався, навіщо він планує цей акт насильства і розповів, як він до нього готувався. Маніфест містить расистські та антиісламські гасла і закликає праворадикалів з усієї Європи виступити у новий хрестовий похід проти мусульман.

XS
SM
MD
LG