Спеціальні потреби

Актуально

Чи може Байден переглянути позицію щодо «Північного потоку-2»? - думки експертів

Потенційна угода між Вашингтоном і Берліном щодо російського трубопроводу, про розгляд якої раніше повідомили ЗМІ у США, є малоймовірною і потребуватиме істотних змін в поведінці Кремля, вважають експерти, з якими спілкувались журналісти Російської служби "Голосу Америки" Олександр Яневський та Валерія Єгісман.

Закон про захист енергетичної безпеки Європи (PEESA), із внесеними до нього доповненнями, вимагає запровадження санкцій у зв'язку із будівництвом трубопроводу. Будівництво підвідного газопроводу «Північний потік-2» завершено більш ніж на 90 відсотків, залишилося прокласти близько 160 кілометрів труб. Будівництво газогону відновилося 6 лютого, після більш ніж річної перерви, викликаної протидією адміністрації Дональда Трампа і ухваленими Конгресом законами, які дозволяють запроваджувати санкції проти компаній і окремих осіб, які беруть участь в проекті.

Будівництво газогону відновилося 6 лютого, після більш ніж річної перерви, викликаної протидією адміністрації Дональда Трампа і ухваленими Конгресом законами

Адміністрація Байдена поки не вводила передбачені санкції. У вівторок для Білого дому настав крайній термін, щоб надати Конгресу перелік компаній, які, на думку адміністрації, порушують закони США, спрямовані на зупинку будівництва газопроводу «Північний Потік-2». Група законодавців США звернулась до Держдепу із закликом відповісти, чи пропонували адміністрації США відмовитись від санкцій, чи змінити їх.

Між тим члени Ради національної безпеки при Білому домі вже зустрічалися для обговорення будівництва газопроводу, включно із питанням готовності Німеччини ввести мораторій на реалізацію проекту, повідомило видання WSJ, посилаючись на джерела, знайомі з ходом обговорення.

Прогнози експертів

Старша наукова співробітниця вашингтонського Фонду «Джеймстаун» Маргарита Асенова (Margarita Assenova, Jamestown Foundation) підкреслює, що низка санкцій, зокрема передбачених Законом про захист енергетичної безпеки Європи (PEESA), носить обов'язковий, а не рекомендаційний характер.

При цьому, відзначає експертка, адміністрація США зараз проводить консультації з європейськими урядами відповідно до закону «Про уточнення закону про захист енергетичної безпеки Європи» (PEESCA). Однак ЗМІ сприйняли ці консультації як сигнал про те, що президент Байден розглядає можливість ухилення від застосування санкцій з міркувань національної безпеки.

Звільнення з-під санкцій російського судна, яке будує російський трубопровід, під час розгону Кремлем опозиції суперечило би інтересам національної безпеки США

Закон PEESCA також передбачає накладення санкцій не лише на кораблі, які прокладають труби, а і на постачальників послуг з модернізації технологічного обладнання. Так, в останні дні роботи адміністрації Трампа були запроваджені санкції проти російського судна «Фортуна», однак для закінчення робіт йому може знадобитися технологічне оновлення.

«Звільнення з-під санкцій російського судна, яке будує російський трубопровід, під час розгону Кремлем опозиції суперечило би інтересам національної безпеки США, і адміністрація Байдена не може виправдати такий крок, - каже Маргарита Асенова у коментарі «Голосу Америки». - Крім того, про це необхідно буде доповісти Конгресу, де протидія «Північному потоку-2» переважає і є міжпартійною».

Незважаючи на відновлення будівництва трубопроводу, закінчення робіт і здача проекту в експлуатацію також залишається під питанням, вважає експертка Фонду «Джеймстаун». Той факт, що багато західних компаній - від будівельних і страхових до сертифікаційних агентств - відмовилися від участі в проекті, ясно показує впливовість американської фінансової системи і небажання приватних компаній потрапити до списку санкцій.

«Вони знають, що санкції США означають, серед іншого, що їх фінансові операції будуть під загрозою, - каже Асенова. - Ніхто не хоче потрапити в таку ситуацію через російський трубопровід»

Протистояння «Північному потоку-2 »є важливим кроком для захисту трансатлантичної безпеки

Німеччина є вкрай важливим партнером для США, однак будь-яка угода з Берліном має бути вигідною для Вашингтона, каже в інтерв'ю «Голосу Америки» заступниця директора з питань європейської енергетичної безпеки вашингтонського дослідницького центру "Атлантична рада" Ольга Хакова (Olga Khakova, Atlantic Council).

«Адміністрація Байдена знаходиться у складній ситуації, вони повинні бути жорсткими щодо Росії, особливо у світлі недавніх подій з Навальним, і наявністю інших напружених ситуацій в регіоні, - зазначає експертка. - Тому це повинна бути виграшна угода, від якої вони не змогли б відмовитися ».

Потенційну угоду могло б включати забезпечення продовження транзиту газу через Україну або звільнення Олексія Навального, не виключає Хакова, проте будь-яких прогнозів щодо подібної угоди сьогодні зробити не можна. Без пропозиції з боку Німеччии якихось дійсно істотних варіантів, згода Білого дому на домовленості є малоймовірною.

ситуація навколо «Північного потоку-2» є складною і не має «правильного або неправильного рішення»

Експертка також додає, що ситуація навколо «Північного потоку-2» є складною і не має «правильного або неправильного рішення». Проте, і Вашингтон, і Берлін розуміють важливість збереження відносин, і незалежно від того, чи вдадуться США до санкцій і чи буде «Північний потік-2» добудовано і введено в експлуатацію, сторони повинні знайти спосіб для розвитку співпраці, в тому числі в області енергетичної безпеки, підкреслює Хакова.

«Протистояння «Північному потоку-2 »є важливим кроком для захисту трансатлантичної безпеки», - вважає Бенджамін Шмітт.

Науковий співробітник Гарвардського університету і старший експерт вашингтонського Центру аналізу європейської політики Бенджамін Шмітт (Benjamin Schmitt, Harvard University, CEPA) вважає, що досягнення угоди по «Північному потоку-2» з тими умовами, які циркулювали в ЗМІ, стало б «несвоєчасним і помилковим» кроком.

«Ці пропозиції насправді нічого не вимагають від Кремля з точки зору внесення будь-яких змін в поведінку, пов'язану з широким спектром його зловмисних дій в трансатлантичному співтоваристві», - зазначає експерт в коментарі «Голосу Америки». Наприклад, будь-яка угода щодо «Північного потоку-2», яка передбачає збереження транзиту російського газу через Україну, «в кращому випадку є хиткою», вважає він.

будь-яка угода щодо «Північного потоку-2», яка передбачає збереження транзиту російського газу через Україну, «в кращому випадку є хиткою

По завершенні будівництва, «Північний потік-2» у поєднанні з уже діючою другий ниткою «Турецького потоку», який доставляє російський газ по дну Чорного моря до південно-східної Європи через Туреччину, зробить досягнуту угоду марною, оскільки дасть Кремлю технічну можливість припинити або значно скоротити транзит газу через Україну, пояснює Шмітт. Так, за останній рік Кремль вже використовував другу нитку «Турецького потоку», щоб значно скоротити транзит газу через Україну до Східних Балкан, знизивши обсяги російського газу по Трансбалканському коридору.

Прихід адміністрації Байдена також вселив впевненість по обидва боки Атлантики в тому, що американське лідерство на світовій арені, в тому числі у боротьбі з авторитарними режимами, до яких сьогодні належить «путінська Росія», може бути відновлено, додає експерт. Він нагадує, що у політиці Кремля немає змін - світ бачив недавню кібератаку на США, отруєння і арешт Олексія Навального, а незаконна анексія Криму та агресія на сході України тривають.

Дивіться також: Які обіцянки зробив президент Байден у першому спілкуванні з громадянами

Які обіцянки зробив президент Байден у першому спілкуванні з громадянами. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Всі новини дня

Росія планує призивати в армію чоловіків з нових окупованих територій України

Російський курсант Суворовського військового училища приймає присягу під час церемонії посвячення в курсанти в Музеї Великої Вітчизняної війни, також відомому як Музей Перемоги, на Поклонній горі в Москві 23 вересня 2023 року. (Фото AFP)

Росія планує призивати в армію чоловіків з окупованих територій України, наголошує у своєму звіті вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW).

Російський уряд оголосив, що осінній призов пройде на більшій частині території Росії, включаючи, як повідомляється, незаконно анексовані території України, зауважує ISW у своєму звіті за п’ятницю, 29-го вересня.

Заступник начальника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу ЗС РФ контр-адмірал Володимир Цимлянський 29 вересня заявив, що осінній призов відбудеться «в усіх суб’єктах Російської Федерації», у тому числі й на окупованих територіях України, повідомляють численні російські державні ЗМІ.

Призов, за його словами, розпочнеться з 1 жовтня на всій території Росії, за винятком районів Крайньої Півночі, де він відкладений на місяць через погану погоду. Цимлянський стверджував, що Росія не відправлятиме призовників на війну в Україну і що призовники служитимуть 12 місяців, зауважує ISW.

Президент Росії Володимир Путін 29 вересня підписав указ про те, що з жовтня по грудень 2023 року російські військові призовуть 130 тис. особового складу. Це є менше, ніж було призвано навесні (147 тисяч) заявив Цимлянський.

У російських законах, за якими у жовтні 2022 року було незаконно приєднано до Росії територію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, було зазначено, що призов на військову службу на цих територіях розпочнеться у 2023 році, додає ISW. Але російські урядовці оголосили за день до початку весняного призову 2023 року, що призов на військову службу на цих територіях «не відбуватиметься до подальшого повідомлення».

У 2021 році повідомлялося про призов Росією юнаків з окупованих частин Донеччини та Луганщини, які мають російські паспорти, зауважує громадська організація «Український мілітарний центр».

Минулого року Міністерство закордонних справ України заявило, що «здійснюючи призов, Росія грубо порушує свої міжнародно-правові зобов’язання, в тому числі в рамках Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни».

«Згідно з міжнародним гуманітарним правом державі-окупанту забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само, як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії», – мовиться у заяві МЗС України від 31 жовтня 2022 року.

За оцінками оглядачів, десятки тисяч росіян призовного віку покинули Росію, щоб уникнути призову, деякі з них отримали притулок у європейських країнах. Кремль підвищив призовний вік до 27 років, а з 2024 року призову підлягатимуть усі росіяни у віці 18-30 років.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини повідомило 23 вересня, що близько 90 росіян отримали притулок у Німеччині, щоб уникнути призову на батьківщині.

Близько 3500 чоловіків подали заявки на отримання такого статусу, на цей момент було прийнято рішення щодо з 1500 заявок. Німецькі суди вирішують питання про надання статусу біженця залежно від того, чи загрожуватиме особі особливо суворе покарання вдома через те, що вона належить до групи людей, які зазнають дискримінації, а не виключно через бажання уникнути призову, повідомляє Радіо Свобода.

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG