Спеціальні потреби

Паралельного балотування не буде


Američki ambasador Chris Stevens ubijen je u napadu pobunjenikaa u Benghaziju u Libiji. (Arhivski snimak iz aprila 2011)
Američki ambasador Chris Stevens ubijen je u napadu pobunjenikaa u Benghaziju u Libiji. (Arhivski snimak iz aprila 2011)

Рішення, на яке чекали учасники передвиборчих перегонів – як саме в ЦВК «наріжуть» округи. Орієнтовно на округ припадає 161 125 виборців, це визначається діленням кількості виборців на загальну кількість округів – 225. В результаті підрахунку найбільше округів було встановлено в Донецьку – 21, що викликало чимало спекуляцій та заяв опозиції про нечесність підрахунків. Втім, уже в понеділок в ефірі 5 каналу голова Комітету виборців України Олександр Черненко заявив про те, що ЦВК вірно поділила округи для виборів до ВР в 2012 році.

«Формула, якої ми дотримувалися, що кількість округів в кожній області має бути максимально наближена до середньої, вона витримана», – сказав Черненко. «Скажімо, в Донецькій області за цим законом мало бути від 19 до 23 округів. Зараз 21. На виборах 2002 року було 23, тобто стало менше. До рішення ЦВК поки що претензій немає».

Незначна різниця в розподілі округів не матиме сильного впливу на результати виборів, вважають експерти. До того ж, навіть це не можна розцінювати, як перевагу на руку ПР, адже в Донецькій області росте популярність комуністичної партії, а відповідно зменшується підтримка регіоналів.

Більш значущим для результатів виборів стало рішення КС про заборону балотуватися до парламенту у мажоритарному окрузі та за партійним списком. Це означає, що один і той самий політик не може бути у виборчому списку кандидатів у депутати від певної партії та балотуватися в одномандатному окрузі.

«Я вважаю, що це нормальне рішення. Інакше виходило б, що певні люди більш рівні, ніж всі решта, тому що вони мають можливість балотуватися одночасно і в окрузі, і мати можливість залишити себе в списку», – сказав Голосу Америки директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.

Це рішення називають справедливим з точки зору рівності прав усіх учасників передвиборчих перегонів, адже раніше партійні кандидати мали своєрідну страховку, ідучи і по списку, і по мажоритарному округу, чого були позбавлені непартійні кандидати. Втім, при обговоренні цього рішення були побоювання, що подібна норма обмежить права опозиції, завдавши найбільшого удару по невеликих опозиційних партіях.

«Не маючи адміністративного ресурсу, але маючи популярні обличчя, опозиція могла розраховувати на більше, ніж зараз», – сказав Голосу Америки експерт Агентства моделювання ситуацій Олексій Глобуцький. «По своїй волі ризикувати ніхто не буде по мажоритарних округах, там потрібно бути Порошенком у Вінниці, щоб бути впевненим у результатах, інакше ніхто не може сказати на сто відсотків».

Це створить ажіотаж на популярні обличчя, утім експерти говорять, що поки, як у владі, так і в опозиції мало тих, хто користується повагою та підтримкою населення. Хоча, за приблизними підрахунками, в опозиції все ж більше людей, які на своєму авторитеті могли б отримати голоси в окрузі. Для того, щоб вирішити ситуацію, невеликі опозиційні партії почнуть об’єднуватися.

«Це спонукатиме процес об’єднання, скоріше всього центром буде «УДАР» Кличка, який має найвищі рейтинги серед опозиційних партій, і вже до нього будуть намагатися приєднатися «Громадянська позиція» Гриценка та інші», – сказав Голосу Америки директор PR-групи «Polittech», політтенхолог Тарас Березовець. «Ця заборона паралельного балотування зовсім не проблема для великих партій, ні ПР, ні «Батьківщина», ні «Фронт змін» від цього не постраждають».

Тепер, знаючи деталі та умови передвиборчих перегонів, політичні партії вже до початку травня розпочнуть серйозну боротьбу в округах. Хоча підготовка до виборів цікавить міжнародну спільноту, але більше уваги до парламентських виборів в Україні буде приділятися ближче до кінця літа, а поки всі готуються.

Цього року Сполучні Штати Америки направлять на парламентські вибори в Україні велику кількість своїх спостерігачів, які будуть слідкувати за підготовкою та перебігом голосування.

«Всі вони будуть брати активну участь у спостереженні за виборчим процесом у тісній взаємодії з нашими європейськими колегами і спостерігачами з ОБСЄ», – сказав посол США Теффт під час зустрічі з головою Центральної виборчої комісії Володимиром Шаповалом.

У відповідь представник ЦВК запевнив Теффта, що його відомство готове до співпраці під час чергових виборів і пообіцяв всіляке сприяння роботі міжнародної місії.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG