Спеціальні потреби

Слідство щодо вбивств 2 травня 2014 року в Одесі вважають упередженим і неефективним правозахисники ООН


Початок пожежі в Будинку профспілок, Одеса, 2 травня 2014 року
Початок пожежі в Будинку профспілок, Одеса, 2 травня 2014 року

Минуло п’ять років, проте досі нікого не притягнуто до відповідальності за вбивство шести і насильницьку смерть 42 людей

Через п’ять років після подій 2 травня 2014 року в Одесі ніхто не притягнутий до відповідальності за вбивства шести людей у центрі міста на Грецькій площі, а також за смерті 42 людей на площі Куликове поле після того, як у Будинку профспілок спалахнула пожежа. Про це йдеться в аналітичній довідці Моніторингової місії ООН з прав людини, яку 2 травня представила в Одесі голова місії Фіона Фрейзер та керівник одеського офісу місії Діармуд Кунніфф.

Всього загинули 48 людей, 247 зазнали поранень

У центрі міста від вогнепальних поранень загинули два проукраїнські активісти і четверо людей із числа проросійських груп. Через кілька годин на Куликовому полі загинули 42 людини: 34 чоловіки, 7 жінок і 17-річний хлопець із числа проросійських активістів. 32 з них загинуло всередині охопленої вогнем будівлі, решта – від смертельних травм, зазнаних внаслідок того, що вони вистрибнули або впали з вікон, щоб урятуватися від вогню.

«Ми вважаємо, що обидві групи, і прихильники єдності, і прихильники федералізації, несуть відповідальність за ескалацію насильства. Навіть знаючи, що декілька людей вже загинули в центрі міста, поліція не змогла гарантувати безпеку на Куликовому полі. Всього загинули 48 людей, 247 зазнали поранень», – заявила Фрейзер.

Ми вважаємо, що обидві групи, і прихильники єдності, і прихильники федералізації, несуть відповідальність за ескалацію насильства

Як повідомляють у Моніторинговій місії ООН, деякі справи щодо подій 2 травня перебувають на стадії розслідування, зокрема, щодо вбивства п’яти з шести чоловіків у центрі міста і пожежі в Будинку профспілок, яка забрала життя 42 людей. Слідство досі не ідентифікувало жодних підозрюваних по подіях на Куликовому полі, каже Фрейзер. Розслідування щодо масових заворушень у центрі міста вона оцінює як вибіркове та упереджене.

Слідство встановило тільки одного підозрюваного у вбивстві «прихильника федералізації», як у місії ООН називають проросійських активістів. Слідство за цим епізодом завершилося близько чотирьох років тому, але судовий розгляд справи по суті ще не розпочався.

"Минуло п’ять років, проте досі нікого не притягнуто до відповідальності за вбивство шести і насильницьку смерть 42 людей. Деякі з кримінальних проваджень, відкритих після цих трагічних подій, застрягли на етапі досудового розслідування, в той час як решта –на етапі судового розгляду, що свідчить про відсутність з боку влади
справжньої зацікавленості у забезпеченні правосуддя для жертв і притягнення винних до відповідальності", - відзначає документ.

Моніторингова місія завершила аналітичну довідку низкою рекомендацій. Зокрема, правозахисники рекомендують Генеральній прокуратурі забезпечити ефективне і неупереджене розслідування насильницьких смертей 2 травня; Національній поліції – розслідувати вбивства та насильницькі смерті та забезпечити громадський порядок під час судових засідань, а також безпеку для всіх учасників судових процесів; президентові, Вищій раді правосуддя та Вищій кваліфікаційній комісії суддів – забезпечити кваліфікаційну переатестацію чинних суддів та набір нових без затримок.

Розгляд судових справ та розслідування кримінальних проваджень триває, за оцінками міжнародних спостерігачів, вкрай повільно

Окремо Моніторингова місія ООН з прав людина рекомендує Росії забезпечити своєчасний розгляд екстрадиційних вимог щодо підозрюваних у справах 2 травня або хоча б розглянути можливість надання міжнародної правової допомоги у розслідуваннях справ 2 травня. Станом на сьогодні щонайменше двоє підозрюваних у справах 2 травня переховуються на території Росії.

2 травня 2014 року через протистояння між проукраїнськими та проросійськими активістами загинули 48 людей – шість із них у центрі міста від вогнепальних поранень, а 42 – через пожежу в Будинку профспілок на Куликовому полі.

Розгляд судових справ та розслідування кримінальних проваджень триває, за оцінками міжнародних спостерігачів, вкрай повільно. 19 проросійських активістів були виправдані у вересні 2017 року, двох із них заарештували за іншими обвинуваченнями. Ще чотири проросійські активісти визнали себе винними у масових заворушеннях і отримали умовні терміни. У суді розглядається справа проти проукраїнського активіста, якого обвинувачують в умисному вбивстві та посягання на життя працівника правоохоронних органів.

Дивіться також: Програму США по медіаграмотності викладатимуть у понад півтисячі шкіл України

Програму США по медіаграмотності викладатимуть у понад півтисячі шкіл України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

XS
SM
MD
LG