Спеціальні потреби

Міжнародна та Європейська федерації журналістів закликали розслідувати підпал авто «Схем» і можливе стеження за журналістом Ткачем


Міжнародна та Європейська федерації журналістів закликали українську владу розпочати ретельне розслідування випадків залякування і нападів на журналістів програми розслідувань «Схеми» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), зокрема підпал авто «Схем» і можливе стеження за журналістом програми Михайлом Ткачем.

Генеральний секретар IFJ Ентоні Белланжер сказав: «Дуже важливо, щоб журналісти-розслідувачі могли вільно і критично висвітлювати корупцію і правопорушення державних чиновників. Спостереження і напад на цю команду – тривожні удари по свободі преси, які не можуть залишитися безкарними. Виражаємо солідарність з постраждалими журналістами і закликаємо владу захистити їх від цих нападів», – заявив генеральний секретар Міжнародної федерації журналістів Ентоні Белланджер.

Керівник українського філіалу МФЖ, Національної спілки журналістів Сергій Томіленко заявив, що «тиск на групу журналістів, які розслідують корупцію на найвищому рівні – це надзвичайна ситуація у галузі свободи ЗМІ. Це тривожний сигнал для кожного журналіста-розслідувача у столиці і по всій Україні. Ми вимагаємо, щоб правоохоронні органи залучали найкращих експертів зі служб безпеки для розслідування цих справ».

Вночі 17 серпня в Броварах невідомі підпалили автомобіль програми журналістських розслідувань «Схеми» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), який належить водієві програми – учаснику знімальної групи Борису Мазуру. Державна служба з надзвичайних ситуацій дійшла висновку, що авто загорілося через «занесення стороннього джерела запалювання».

У ніч на 8 серпня журналіст «Схем» Михайло Ткач заявив, що виявив у себе вдома ознаки пристрою негласного стеження (тонкий глибокий отвір у стелі на кухні, що веде до спільного горища, до якого є доступ з різних під’їздів).

Напередодні журналіст отримував сигнали від своїх джерел про можливе стеження.

11 серпня програми Ткач подав скаргу на бездіяльність слідчих Національної поліції України, які не провели перевірку місця подій спеціальним обладнанням для виявлення прослуховуючого обладнання та слідів його встановлення чи зняття, а під час огляду приміщення користувались лише «підручними засобами».

Опитані Радіо Свобода вузькоспеціалізовані фахівці та відомі криміналісти-правники зійшлись на думці, що отвір у стелі квартири журналіста програми «Схеми» Михайла Ткача та виявлені пізніше поліцією отвори на горищі, вірогідно, свідчать саме про спроби встановити прихований пристрій негласного стеження. Думки опитаних експертів розійшлись хіба що в тому, чи записувальний пристрій вже встигли прибрати, чи його ще не встигли встановити; чи мова йде про відеоспостереження, чи аудіопрослуховування; та хто може за цим стояти.

Поліція розпочала два кримінальні провадження через ситуацію з Михайлом Ткачем (за статтями про порушення недоторканності приватного життя та про незаконний обіг та використання прихованих записувальних пристроїв) і ще одне – через підпал автомобіля Бориса Мазура (умисне знищення або пошкодження майна).

Тимчасова виконувачка обов’язків президента Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода Дейзі Сінделар закликала українську владу якнайшвидше розслідувати обидва інциденти.

Згодом Міжнародна організація Комітет захисту журналістів (CPJ) закликала українську владу провести ретельне і прозоре розслідування підпалу автомобіля програми журналістських розслідувань «Схеми» та можливого прослуховування журналіста програми Михайла Ткача.

XS
SM
MD
LG