Спеціальні потреби

Нову систему голосування запровадять на цьому тижні?


Нову систему голосування запровадять на цьому тижні?
Нову систему голосування запровадять на цьому тижні?

Можливо, що вже цього тижня горезвісна «гра на піаніно» у Верховній раді відійде в минуле, а народні обранці почнуть голосувати кожен за себе особисто. Привід для сподівань дала фракція Партії регіонів, заявивши про готовність підтримати постанову про запуск персоналізованої системи голосування «Рада-3».

Обіцянку озвучив лідер фракції Олександр Єфремов. Як він спрогнозував на погоджувальній раді в понеділок, його однопартійці підтримають цю постанову, що розглядатиметься парламентом у четвер.

«Думаю, що в тій редакції, яка запропонована, фракція її підтримає», – сказав Єфремов.

Голова Верховної ради Володимир Литвин також прогнозує підтримку ініціативи більшістю депутатів.

«У нас вистачить зусиль і присутніх народних депутатів на це історичне голосування», – запевнив спікер на Погоджувальній раді в понеділок.

При цьому Литвин виказує мало ентузіазму щодо запровадження сенсорної системи. Повідомивши про те, що перевірка показала готовність «Ради-3» до роботи, він водночас висловив сумнів, чи не застаріла ця система електронного голосування, створена в 2008 році, і чи не варто натомість створити систему нового покоління «Рада-4», якою міг би скористатись уже парламент наступного скликання.

Як заявив спікер, не треба «депутата заковувати в ланцюг, щоб він сидів на робочому місці», а треба натомість забезпечити йому сучасні умови праці, наприклад, роботу в режимі онлайн.

Про таємний спротив голови Верховної ради запускові «Ради-3», на думку оглядачів, свідчить також зміна тактики Литвином. Якщо раніше він обіцяв запровадити нову систему для голосування, просто підписавши про це розпорядження, то у понеділок 14 березня заявив, що сам не може вирішити це дискусійне питання, а повинен винести його на голосування в сесійну залу.

Це змусило опозицію запідозрити Литвина у намірі провалити ініціативу. «Внесення спікером постанови про введення в дію нової системи голосування є спробою зберегти хорошу міну при поганій грі», – заявила партія «Наша Україна» у заяві, оприлюдненій у понеділок. Як мовиться в документі, «Якщо ця постанова і буде поставлена на голосування, то лише з метою провалу цієї ініціативи».

Опозиція стверджує також, що в такий спосіб Литвин «підігрує» владі, для якої введення нової системи є «кошмаром». Мовляв, тоді провладна більшість не буде спроможна прийняти жодного законодовчого акта, бо її депутати не ходять на засідання.

Раніше голова Регламентного комітету Верховної ради регіонал Володимир Макеєнко заявив, що, попри обіцянку Литвина, нова система голосування не буде введена в дію. «Володимир Михайлович досвідчений політик, і оскільки питання було порушене, йому треба щось говорити», – зауважив Макеєнко
.
Нагадаємо: з ініціативою відмовитись від голосування в парламенті чужими картками виступила опозиція. Фракції БЮТ і НУНС ухвалили рішення, що голосуватимуть лише особисто і тим подаватимуть приклад депутатам інших фракцій.

Нагадаємо також: модернізовану систему «Рада-3» встановили у Верховній раді у 2008 році за дорученням тодішнього спікера Арсенія Яценюка і відтоді жодного разу не використовували. Система передбачає, що народний депутат голосує, спершу натискаючи сенсорну клавішу. Не відпускаючи її, він має натиснути кнопку «за», «проти» або «утримався». Якщо впродовж відведених для голосування 11 секунд депутат відпустить котрусь із кнопок, його голос не буде зарахований.

На думку розробників, це допоможе уникнути ситуації, коли один депутат голосує за своїх відсутніх колег. Ганебна практика, що побутує у Верховній раді, є прямим порушенням вимог Конституції України.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG