Спеціальні потреби

Немає доказів витоку західної зброї з України до Європи: Глобальна ініціатива проти транснаціональної організованої злочинності


Автомат АК-47, яким користувався український військовослужбовець, висить на стіні всередині будівлі в Херсонській області, 19 листопада 2022 р. (Фото: AP Photo/Bernat Armangue)
Автомат АК-47, яким користувався український військовослужбовець, висить на стіні всередині будівлі в Херсонській області, 19 листопада 2022 р. (Фото: AP Photo/Bernat Armangue)

Наразі немає доказів того, що західна зброя, надана Україні, потрапляє на чорний ринок чи опиняється в руках злочинних угруповань в Європі. Незаконне перенаправлення зброї в Україні є незначним та здебільшого обмежене невеликою кількістю стрілецької зброї ще радянського виробництва.

Основний висновок [звіту] полягає в тому, що витік нелегальної зброї досі був обмежений Україною, і що не було жодного підтвердженого випадку організованої торгівлі зброєю з України до країн ЄС
Звіт GI-TOC

Такого висновку дійшла у своєму звіті, опублікованому 18 червня, швейцарська організація Глобальна ініціатива проти транснаціональної організованої злочинності (GI-TOC за англійською абревіатурою).

“Основний висновок [звіту] полягає в тому, що витік нелегальної зброї досі був обмежений Україною, і що не було жодного підтвердженого випадку організованої торгівлі зброєю з України до країн ЄС”, - йдеться у звіті.

“Важливо відзначити, що зброя, яку вилучають і продають на чорному ринку в Україні, переважно є трофейною зброєю радянського чи російського типу, захопленою на полі бою або вилученою зі сховищ зброї, хоча були окремі спроби викрасти західну зброю”.

Українська влада вжила досить суворих заходів щодо контролю за зброєю, й усі українські військові, з якими спілкувалися дослідники GI-TOC у лютому 2024 року, вказували на жорсткі правила щодо зброї.

Зокрема в Україні було запроваджено єдиний реєстр зброї та обов’язкову реєстрацію “трофейної” зброї. Загалом у 2022 році було зареєстровано лише 250 випадків незаконного перенаправлення зброї військовослужбовцями, порівняно зі 191 випадком у 2021 році, що є несуттєвою кількістю порівняно з обсягами зброї, яка опинилася в руках населення в результаті війни, йдеться у звіті.

“Уся втрачена та викрадена зброя, яка наразі налічує 593 000 одиниць, облікована, пронумерована, і наші європейські партнери знають про цю зброю”, - заявив начальник карного розшуку Нацполіції України Вадим Дзюбинський.

“Якщо така зброя з’явиться в будь-якій країні Європи чи світу, ми відразу зрозуміємо, що це підробка і фейк, що це робота російських спецслужб для дезінформації та [створення] наративів про Україну”, - додав він.

Коментуючи звіт в інтерв’ю виданню Politico Europe, Даніель Бромбахер, директор “Європейської обсерваторії” GI-TOC, зазначив: “Ми не знайшли жодних доказів потрапляння західної зброї в Західну Європу і дуже обмежені докази будь-яких операцій із західною зброєю в Україні”.

“Зброя, яку доставив Захід, у надійних руках”, - додав він.

Ці висновки спростовують російські пропагандистські наративи про те, що значна частина зброї, наданої Заходом Україні для захисту від російської агресії, потрапляє на чорний ринок й пізніше опиняється у Західній Європі.

Так, у жовтні 2023 року, російський дипломат Дмитро Полянський заявив на засіданні Ради безпеки ООН, що близько 20% зброї, наданої Заходом Україні, опиняється на сірому та чорному ринках.

Російський президент Володимир Путін також висловлював подібні неправдиві твердження, йдеться у звіті, заявляючи, серед іншого: “Я не сумніваюся, що є витік зброї з України”.

“Як показало наше дослідження, торгівля зброєю в Україні здебільшого є опортуністичним явищем, яке відбувається знизу догори, коли трофейну зброю збирають на полі бою та перепродають”, - підсумовано у звіті GI-TOC. “У більшості випадків йдеться лише про окремі або невелику кількість зброї, вибухівки чи боєприпасів”.

Ми не знайшли жодних доказів потрапляння західної зброї в Західну Європу і дуже обмежені докази будь-яких операцій із західною зброєю в Україні. Зброя, яку доставив Захід, у надійних руках
Даніель Бромбахер

На додаток, автори звіту пояснюють, що потенціал нелегального реекспорту зброї з України є досить обмеженим, зважаючи на те, що ціни на таку зброю в Україні досі суттєво вищі за ціни в країнах Західних Балкан, таких як Чорногорія, Сербія, Албанія, Косово, Північна Македонія та Боснія і Герцеговина.

Зокрема, ціна одного автомата Калашникова АК-47 в Україні варіює між 1000 та 1500 доларами США, тим часом як у країнах Західних Балкан вона становить від 320 до 650 доларів.

Дотичною до цього є складність здобуття амуніції для західної зброї.

“Ви можете дуже дешево отримати всі боєприпаси, які вам потрібні для зброї радянського та російського зразків, але дуже важко отримати спеціальні боєприпаси для західної зброї”, — сказав Бромбахер у розмові з Politico.

Аналіз GI-TOC базується на моніторингу так званої “темної мережі” – сегмента мережі Інтернет, де користувачам легше приховувати свою особистість та дії за допомогою спеціального програмного забезпечення. Також в основу аналізу покладено інтерв’ю з представниками правоохоронних органів Євросоюзу й особами зі злочинного світу. Окремо було складено порівняльний індекс цін на деякі види зброї на ринках окремих європейських країн.

Як "Святий Javelin" звіряє параметри російської техніки, аби її знищити. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:35 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG