Спеціальні потреби

Головнокомандувач НАТО оцінив результати операції у Лівії


У п’ятницю президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що смерть Каддафі означає, що операція НАТО завершується.

Операція у Лівії, яка тривала 7 місяців і від початку мала на меті захистити мирних громадян Лівії від нападів з боку військ колишнього лідера країни Муамара Каддафі.

Літаки НАТО підіймались у небо над Лівією більше 26 тисяч разів. Кораблі Альянсу евакуйовували цивільних із зони конфлікту та тримали у блокаді режим Каддафі.

Військова операція НАТО у Лівії не була бездоганною. Втім навіть попри поспіх з яким вона організовувалась і деякі помилки, ця операція досягла поставлених цілей. Так вважає Головнокомандувач НАТО, адмірал ВМС США Джеймс Ставрідіс.

За його словами, операція в Лівії дала зрозуміти, що НАТО є дієздатною організацією. Альянсу вдалось швидко мобілізувати сили та забезпечити підтримку рішень Ради безпеки ООН.

Водночас з військового боку, місія в Лівії пройшла не бездоганно.

«Ми мали проблеми із визначенням по яких об‘єктах завдавати удари. Для того щоб уникати втрат серед цивільного населення необхідно уміти узагальнювати данні, які надає розвідка. Ми серйозно працювали в цьому напрямку, але я думаю, що ми можемо робити це краще», - зазначив Джеймс Ставрідіс.

Операція у Лівії виявила слабкі місця НАТО. Хоча всі 28 країн-членів підтримали проведення операції, лише 8 з них взяли у ній участь.

Стурбованість з приводу єдності НАТО висловлює Нік Уітні, колишній голова агентства з безпеки Європейською Союзу.

«Лише деякі з країн Альянску були реально готові брати участь в операції від самого початку. І це при тому, що порятунок міста Бенгазі не був якоюсь моральною, політичною чи геостратегічною дилемою, яка могла б призвести до зволікання та сум’яття», - заявив Уітні.

Його колега з Європейської Ради із закордонних справ, колишній чиновник міністерства оборони Сполученого Королівства Даніель Корскі, вважає, що операція в Лівії поставила ряд питань щодо майбутнього НАТО.

«Що таке НАТО? Чи це справді Альянс, члени якого борються проти спільних загроз? Чи це альянс всередині якого існують міні-коаліції, які можуть чинити все, що завгодно, не маючи підтримки решти членів», - запитує експерт.

Підсумки операції у Лівії є позитивними для НАТО, втім Альянс продовжуватиме свою діяльність в умовах обмеженого фінансування з боку зануреної у кризу Європи та атмосфері антивоєнних настроїв суспільства втомленого тривалими конфліктами в Іраку, Афганістані та Лівії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG