Спеціальні потреби

НАСА запустить в космос штучну зірку


Архівне фото телескопа НАСА Хаббл - спіраль галактики відомої як NGC 2608.
Архівне фото телескопа НАСА Хаббл - спіраль галактики відомої як NGC 2608.

У найближчі роки до мерехтіння зірок на нічному небі може доєднатися сяйво лазерних променів.

Новий космічний проєкт НАСА, місія Ландольта, планує запустити штучну "зірку" на орбіту Землі.

Проект забезпечить більш точне калібрування абсолютного потоку зірок, або їхньої яскравості.

Наземний пункт управління місією буде базуватиметься в університеті Джорджа Мейсона в штаті Вірджинія.

Місія базується на роботі натхненника та тезки Арло Ландольта, покійного астронома та піонера каталогів яскравості зірок.

"Його прізвище відоме в усій астрономічній спільноті. Стандартна зірка Ландольта… всі знають, що це таке", — сказав Даніель Хубер, астроном і професор Інституту астрономії Гавайського університету.

Новий проєкт порівняє яскравість штучної зірки з яскравістю справжніх зірок.

"Зірка", фактично супутник, оснащений вісьмома лазерами, обертатиметься навколо Землі на 35 785 кілометрів у космос, на відстань, достатню, щоб імітувати риси справжньої зірки.

Хоча супутник буде недостатньо яскравим, щоб побачити його неозброєним оком, його можна буде побачити в персональний телескоп.

Вчені будуть проводити наземні спостереження за "зіркою" з телескопів в різних місцях, в тому числі в Гавайському університеті.

Оскільки швидкість випромінювання фотонів супутником відома, вчені зможуть порівнювати яскравість лазерів із яскравістю зірок, і точніше виміряти яскравість, щоб створити нові каталоги яскравості зірок.

У разі успіху проєкт матиме широкий вплив.

"Ми завжди орієнтуємося на кількість світла, яке посилають нам зірки, щоб отримати майже все в астрономії", — сказав Голосу Америки Джонатан Ганге, науковий консультант Монреальського планетарію та ад’юнкт-професор Монреальського університету.

Ганге є одним із учених, які беруть участь у проєкті, і допомагає вибрати, які зірки вимірювати.

Результати проєкту можна застосувати для вивчення еволюції зірок і складу екзопланет – планет, на яких потенційно може бути життя.

Точніші дані можуть також допомогти дослідити темну енергію та швидкість розширення Всесвіту.

Цей проєкт можна навіть використати для пошуку інших планет, схожих на Землю, для життя людей у майбутньому.

"Є група людей, експертів з екзопланет, які люблять робити прогнози щодо того, де вони можуть побачити планету, схожу на Землю, і для них дуже важливо розуміти властивості зірок", — сказала Сусана Деустуа, вчений-фізик з Національного інституту стандартів і технологій і зв'язок з місією.

Незважаючи на те, що проєкт має багато потенційних практичних застосувань, члени також в захваті від його нематеріальних активів, таких як наставництво нового покоління вчених.

За словами Пітера Плавчана, доцента фізики та астрономії університету Джорджа Мейсона та головного дослідника місії Ландольта, спільна та педагогічна природа проєкту запозичена з гуманітарних дисциплін.

"Ми розробили цей новий підхід, який фактично запозичив з театрального мистецтва. Це система дублерів, коли більш досвічені члени команди об'єднуються з молодшими вченими та молодшими інженерами. Це справжнє партнерство", – сказав Плавчан Голосу Америки.

Дата запуску ще не визначена, але очікується, що це відбудеться десь у 2029 році. Серед інших установ-партнерів – Blue Canyon Technologies та Університет Вікторії.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG