Спеціальні потреби

Аналітики критикують оцінки МВФ щодо економіки Росії


Головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Горінчас під час прес-конференції 11 квітня в МВФ
Головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Горінчас під час прес-конференції 11 квітня в МВФ

МВФ покращив оцінки зростання російської економіки в цьому році до 0,7%, що більше, ніж попередній прогноз Фонду щодо Росії на 0,4 в.п. На 2024 рік прогноз дя Росії погіршився на 0,8 в.п. до 1,3% росту ВВП.

Те, що Фонд більш оптимістично оцінив цьогорічне зростання російської економіки для Росії ніж економіки Великої Британії та значної кількості європейських країн, викликало обговорення в соцмедіа, а також критику деяких аналітиків.

Росія значно зменшила публікацію своїх економічних даних після початку повномасштабної війни в Україні, однак як учасниця Міжнародного валютного фонду вона зобов'язана подавати до Фонду правдиву і достовірну статистичну інформацію. За офіційними даними Кремля, падіння російської економіки склало лише 2,1% в 2022 році.

Заступниця директора МВФ з досліджень Петья Коева Брукс в коментарі The Wall Street Journal визнала, що даних від Росії стало менше. "Ми використовуємо те, що доступне з офіційних джерел, а також інші показники із третіх сторін", - наводить її слова видання. WSJ вказує, що аналіз альтернативних даних, проведений Еваном Гершковичем, журналістом видання, затриманим в Росії, вказує на те, що економіка Росії занепадає.

В тому, що Росія надає правдиві дані, сумнівається зокрема економіст Єльського університету Джеффрі Сонненфельд. Як повідомляв Голос Америки, Єльський університет спирається на дані про вихід компаній з Росії, а також дані торговельних партнерів Росії, щоб піддати сумнівам повідомлення Росії, зокрема щодо ВВП.

"Набором брехні та викривлень, створеним, щоб переконати людей всередині країни, що економіка працює, не зважаючи на війну, а тих хто за кордоном, - в тому, що економічні санкції Заходу не працюють" назвав російську статистику і Алєксєй Баєр з Американського фонду імені Сахарова. Він відзначив, що "багато міжнародних економістів, включаючи офіційні організації, купились на цю російську пропаганду". Баєр в публікації для Jerusalem Post використовує неофіційні дані щодо рівня цін в Росії, щоб піддати сумнів офіційну статистику Кремля щодо стану російської економіки.

Сонненфельд назвав довіру МВФ до статистики Кремля головною помилкою Фонду і розкритикував його за те, що фонд "повторює економічну пропаганду Кремля".

На захист свого прогнозу щодо Росії головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Горінчас вказав на те, що високі ціни на енергоресурси сприяли економічній діяльності Росії в 2022 році. "Цього буде менше в 2023-2024 роках, - додав він. - Що ми бачимо? Ціни на нафту знижуються, російська нафта в деяких випадках продається з істотною знижкою, порівняно з іншими цінами".

Горінчас також вказав на потужні бюджетні витрати Росії в 2022 та 2023 році, зокрема витрати на війну.

В статті для журналу Time Сонненфельд розкритикував припущення Фонду, що Росія могла знайти достатньо можливостей для експорту своєї нафти, щоб перекрити втрати в ціні нафти через санкції. Дослідник також припускає, що Росія не могла знайти джерела для покриття дефіциту бюджету, щоб значно наростити бюджетні видатки.

"Цього місяця МВФ виправдовує свій збільшений прогноз зростання, прикриваючись витратами Росії, що збільшують дефіцит - ці витрати не що інше, як міраж в хмарах", - пише дослідник. Він вказує, що Росія не має доступу до міжнародних ринків, щоб запозичувати кошти для бюджету, а спалює резервні фонди та запаси компаній, щоб фінансувати війну.

"Канібалізація продуктивної економіки для фінансування війни не є розумним економічним управлінням, яке варто відзначати. Путін спалює меблі з вітальні, щоб обігріти дім", - додає він.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG