Спеціальні потреби

Чи переживе музична індустрія пандемію? Музиканти українського походження у США діляться своїми історіями


Серед галузей, які постраждали від коронавірусу, музична - посідає окреме місце, адже вона найбільше залежить від живих виступів і великих аудиторій, тобто масових скупчень людей. Тож музикантам доводиться шукати інші способи заробляти та ділитись своєю творчістю.

Гурт Scythian ("Скіфи"), заснований у Вашингтоні дітьми емігрантів з України, протягом усього часу пандемії дає безкоштовні Facebook-концерти Quaranstream. Засновники групи брати Федорики кажуть, що це не лише розважає втомлених нерадісними новинами слухачів, а й допомагає самим музикантам не сидіти без діла.

Рецесія ніколи не зачіпала сферу розваг... але це – єдине, що могло нас зупинити

Данило Федорика, засновник гурту Scythian, каже: "Рецесія ніколи не зачіпала сферу розваг, наш гурт пережив дві рецесії, тому що коли в людей справи не дуже, вони хочуть забути, розвіятись. Але це – єдине, що могло нас зупинити. Пандемія вдарила у березні, коли у нас найбільше виступів до Дня Святого Патріка, і виступи скасовували – один за одним".

Серед скасованих подій – щорічний фестиваль кантрі-музики Appaloosa, який Scythian заснували п’ять років тому. "У перший рік у нас було 3,5 тисячі людей, торік, у п’ятий рік, 8 тисяч 300, - згадує Федорика. - Все йшло так добре минулого року, ми були в передчутті фестивалю цьогоріч. І потім раптом це... Але із нашими стрімами ми сподіваємось збільшити нашу аудиторію, і коли ми відновимо фестиваль, туди прийде ще більше людей".

Як американці під "Гуцулку Ксеню" розважаються. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00

А поки ці онлайн-концерти допомагають гурту отримувати пожертви від глядачів: "Всі скасовані фестивалі та музичні події хочуть музики для своїх фанатів, і з кожним стрімом ми робимо крос-пост із 15-20 фестивалями, тож ми набираємо по 50 тисяч переглядів. Ми не заробляємо з цього, але просимо про «чайові», і наші глядачі – дуже щедрі. Це не, на чому ми зараз виживаємо".

Серію Facebook-концертів Respite розпочав і піаніст Ендрю Краус, що живе у Мериленді. "Думаю, що якщо ми використовуємо ці технології зараз, в час обмежень, пізніше, як незалежні артисти, ми можемо продовжити це робити, - каже Краус. - Як це монетизувати? Кліки на YouTube, підписники, все це дозволить потім підключити рекламодавців, що продаватимуть мило, різних мотлох, політичну рекламу".

Він також просить своїх глядачів робити пожертви: "Якщо ви хочете, щоб мистецтво вижило, щоб артисти мали можливість створювати контент, підтримуйте нас, тому що якщо ми 18 годин на день робитимемо щось інше, у нас не лишатиметься енергії й часу на щось інше, що ви захочете слухати, й ми дійсно перейдемо в еру аматорів".

Якщо ви хочете, щоб мистецтво вижило, щоб артисти мали можливість створювати контент, підтримуйте нас

Своїм колегам Краус радить не втрачати час і шукати контакти із іншими музикантами для подальшої співпраці, але при цьому не забувати про альтернативні джерела заробітку. "Я завжди казав своїм студентам, ще до пандемії: у вас повинно бути щось інше, що допоможе вам мати додатковий дохід".

Серед інших порад Крауса – викладання музики для дітей та дорослих онлайн.

Саме розширення викладацької діяльності планує народжена в Україні оперна співачка Антоніна Чеховська, яка живе у Нью-Йоку. Вона каже, що спів, на відміну від гри на музичних інструментах, добре підходить для онлайн уроків.

"Якщо людина має добрий слух, то по голосу відразу, навіть через відео, яке б воно паршиве не було, - то добрий вчитель відразу чує. І мені не потрібно навіть людину бачити – я почую, чи це в людини в язику звук, чи в носі, чи у щелепі, чи не на диханні".

Українка з оксамитовим голосом підкорила оперну сцену легендарного Carnegie Hall. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:45 0:00

Антоніна розповідає, що, як і для багатьох інших митців, пандемія вдарила по заробітках. Також закрилась низка агенцій, які працюють з артистами.

"То тепер в мене ще інша справа – як найти агента. І я планувала, збирала гроші, щоб спеціально подорожувати в Європу спеціально для туру прослуховувань у Європі", - каже співачка.

Проте водночас пандемія відкрила для Антоніни нові можливості. Зокрема, вона хоче розпочати власну онлайн-студію з уроками вокалу, а поки – має час для відточування власної техніки.

Годинами я роблю голосову практику... і це для артиста це дуже потрібно

"Годинами я роблю голосову практику, яку мені потрібно, потім я вчу якусь нову музику, - розповідає Чеховська, - мене ніхто не перебиває, у мене просто дуже багато часу є, і це для артиста це дуже потрібно. Всі рекомендують: займайтесь, будьте готові, чистіть свій інструмент, вчіть інші ролі".

Музиканти погоджуються: переживати карантин не просто не лише через фінансову скруту, а й через неможливість ділитись своєю творчістю зі слухачами та відчувати від них віддачу. Проте цей час вони використовують для свого розвитку й розширення репертуару, щоб бути повністю готовими до нових довгоочікуваних зустрічей з аудиторією.

Дивіться також: Вікно в Америку. Який внесок українців у саундтрек оцінений Ґреммі

Вікно в Америку. Який внесок українців у саундтрек оцінений Ґреммі
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG